«آداب غذاخوردن» مغفول در دنياي پرهياهو

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ چهارشنبه, 21 مرداد, 1388 / بدون نظر

چطور، کجا و چگونه غذا بخوريم؟

غذا خوردن داراي آدابي است؛ آدابي که در هياهوي زندگي شهري و سرعت حرکت متروها آن را گم کرده‌ايم. اغلب فراموش مي ‌کنيم که بخش مهمي از دوندگي‌هاي ما در زندگي، براي به دست آوردن لقمه‌اي نان و چيدن سفره‌اي براي صرف غذاست. انگار وظيفه داريم فقط غذا را فراهم آوريم و بعد از آن، کار را تمام شده فرض کنيم و بدون مراعات هيچ ‌گونه آدابي، به خوردن رو ‌آوريم.
در صورتي که غذا خوردن هم براي خودش آدابي دارد. آدابي که پيشينيان ما آن‌ها را رعايت مي‌ کردند. اما به مرور زمان در حال کنار گذاشتن آنها هستيم و زندگي شهري را بهانه اين کار قرار داده‌ايم. اما اگر با خودمان رو راست ‌باشيم، متوجه مي ‌شويم که در بسياري مواقع، يا آداب صحيح غذا خوردن را نمي ‌دانيم و يا در اين کار تنبلي و بي‌ سليقگي مي ‌کنيم.
دکتر مسعود کيمياگر، متخصص تغذيه و عضو هيات علمي دانشگاه شهيد بهشتي در مورد آداب غذا خوردن، در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا – منطقه علوم پزشکي تهران، گفت: يکي از اين باورها اين است که هنگام غذا خوردن به فرزند خود مي‌گوييم “حرف نزن بچه، غذاتو بخور، آدم که موقع غذا خوردن حرف نمي ‌زنه”. شايد اين جمله قبلا کاربرد داشته، اما در زندگي امروزي که در بسياري مواقع فرزند خانواده، پدر و مادر خود را فقط سر سفره غذا در کنار هم مي‌ بيند، خيلي کارايي نداشته باشد.
وي ادامه داد: در هنگام غذا خوردن کمي با هم حرف بزنيد و خاطرات خوبي را که در طول روز داشته‌ايد، با يکديگر در ميان بگذاريد. فقط يادتان باشد در اين کار زياده روي نکنيد و همچنين آرام و بدون هيجان صحبت کنيد؛ مثلا تعريف‌ صحنه‌ تصادفي که در خيابان ديده‌ايد، در هنگام صرف غذا خيلي کار درستي نيست.
دکتر کيمياگر در پاسخ به اين پرسش که با چه کسي غذا بخوريم تصريح کرد: با کسي غذا بخوريد که از مصاحبت با او لذت مي ‌بريد. تحقيقات نشان مي ‌دهد هنگامي که ما از غذا خوردن لذت مي‌ بريم، هورمون ‌هايي در بدن مان ترشح مي‌ شوند که جذب غذا را افزايش مي ‌دهند و استرس ما را کم مي ‌کنند.
وي افزود: غذا، يک ابزار قوي جهت برقراري دوستي است. در بسياري از مواقع بزرگ‌ترين قراردادهاي سياسي و اقتصادي سر ميز غذا بسته مي ‌شود، چون افراد در شرايطي که غذا مي ‌خورند، حال بهتري دارند و بهتر مي ‌توانند با ديگران تفاهم داشته باشند.
اين متخصص تغذيه با اشاره به محيطي که در آن غذا خورده مي شود بيان داشت: به محيطي که در آن غذا مي ‌خوريد، اهميت بدهيد. سفره غذا را بايد در جايي پهن کنيد که آرامش ‌بخش و اشتها برانگيز باشد و شما را سرذوق آورد و باعث شود که شما از غذا خوردن لذت ببريد.
وي در خصوص ساعاتي که بهتر است در آن زمان غذا خورده شود گفت: غذا خوردن ما بايد از يک نظم خاصي پيروي کند، اما نه در حدي که باعث ايجاد وسواس شود. براي ساعت غذا خوردن بايد يک محدوده ي زماني در نظر بگيريم.
دکتر کيمياگر افزود: صبحانه‌ را بايد با فرصت بخوريم و هرگز آن را فراموش نکنيم. اگر هر روز ده دقيقه زودتر از خواب بيدار شويم، حتما فرصت کافي براي صرف صبحانه پيدا خواهيم کرد. بين شام خوردن تا خوابيدن هم بهتر است يک 1/5 تا 2 ساعت فاصله باشد تا غذا از معده تخليه شود.
اين متخصص تغذيه در پاسخ به اين پرسش که نوشيدن آب همزمان با غذا خوردن صحيح است تأکيد کرد: برخي‌ ها عقيده دارند که در اثر نوشيدن آب، شيره معده رقيق مي ‌شود، اما اين دليل خيلي منطقي نيست، چون روزانه معده، دو سه ليتر شيره ترشح مي ‌کند. بنابراين نوشيدن آب با غذاهاي خشک، در حد يک ليوان اشکالي ندارد. البته معده نبايد سرد و گرم شود، بنابراين همراه غذا، آب يخ و خيلي سرد ننوشيد. خوردن نوشيدني‌ هايي مثل دوغ نيز توصيه مي ‌شود.
عضو هيات علمي دانشگاه شهيد بهشتي در خصوص روش هاي ايجاد تغذيه سالم اظهار داشت: با روش ‌ها و کارهاي خيلي ساده‌اي مي ‌توانيد تغذيه سالم‌ تري داشته باشيد. خوردن سالاد و لبنيات (ماست و دوغ) و سبزي همراه غذا ضروري است. برخي مي ‌گويند لبنيات را همراه با غذا نخوريد، چون جذب آهن را کم مي ‌کند. اگر چه اين موضوع درست است، اما در مواقعي رخ مي‌ دهد که ما بيش از حد ماست مصرف کنيم. خوردن حدود 150 گرم ماست با غذا اشکالي ندارد، چون اگر همراه با غذا ماست نخوريم، معمولا فرصت ديگري براي خوردن ماست پيش نمي آيد.
اين متخصص تغذيه خاطرنشان کرد: علاوه بر ماست، براي هر کسي بايد يک پيش دستي سبزي هم اختصاص دهيم، چون وقتي سبزي را در يک ظرف بزرگ در وسط سفره قرار مي ‌دهيم، دست خيلي از افراد به آن نمي‌ رسد و از خير خوردن آن مي‌ گذرند.


دسته بندی شده در : تغذيه و سلامت
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب