«تغذيه نوزادان و کودکان»

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ شنبه, 24 مرداد, 1388 / بدون نظر

1-پنج مورد از مزاياي تغذيه با شير مادر براي نوزادان و کودکان؟

با شير دادن به کودک، رَحِم زودتر به وضعيت طبيعي و عادي خود بر مي گردد؛ زيرا ارتباط کوچکي بين رحم و غده هاي پستاني، وجود دارد و وقتي کودک از پستان مادر شير مي خورد سبب تحريک آن دسته از اعضايي مي شود که باعث انقباض رحم مي گردند و همين انقباض هاست که موجب بازگشت رحم به اندازه طبيعي خود مي شود.

تغذيه کودک با شير مادر نه تنها از نظر اقتصادي باصرفه است، بلکه زحمت کمتري هم دربر دارد؛ زيرا در صورت استفاده از شير خشک بايد روزانه حداقل 6 بطري شير را ضد عفوني کرده و آماده نمايند. علاوه بر آن کودکي که 9 ماه به گرما و بوي بدن مادر عادت کرده است ناگهان از او جدا مي شود، با شير دادن به او و در آغوش گرفتنش مقداري از خلاء ايجاد شده پر مي گردد.خطر مبتلا شدن به سرطان پستان در مادراني که به کودکشان شير مي دهند کمتر است.

2- موارد عدم استفاده از شير مادر را توضيح دهيد؟

1. بيماري هاي عفوني و تب هاي شديد مادر:

هنگامي که مادر دچار سل ريوي باشد، شير دادن سبب تشديد بيماري خواهد شد، همچنين به علت تماس نزديک مادر و کودک به هنگام شير خوردن، امکان سرايت بيماري به نوزاد را فراهم مي آورد.

2. هنگامي که نوزادان دچار آفت و برفک دهان مي گردند، موقتاً نبايد با پستان مورد تغذيه قرار گيرند.

3. هنگامي که نوزادان دچار زردي مي گردند به خصوص زماني که علت زردي صرفاً شير مادر است، بايد از تغذيه با شير مادر خودداري نمود.

4. وقتي که سينه هاي مادر دچار آبسه و يا عفونت مي شوند، نبايد تا رفع عارضه از طريق سينه، کودک را شير داد.

5. بيماري هاي مادرزادي نوزادان، نظير لب شکري و شکاف کام، مانع تغذيه نوزادان از پستان مادر مي گردند.

6. گاهي گرفتگي شديد بيني نوزادان، مانع از تغذيه آنان مي گردند زيرا نوزاد نمي تواند همزمان با شير خوردنش نفس بکشد.

7. جنون و بحران هاي رواني مادر نيز از مواردي است که در آن حالت، تغذيه از پستان مادر جايز نيست.

3-منظور از تغذيه کودک به روش دلخواه چيست؟

هدف از اين نوع تغذيه، آن است که حتي الامکان برنامه اي را به وجود آورند که شيرخوار موقعي که واقعاً گرسنه است شير بخورد نه در مواقعي که اشت هايي ندارد و يا به عللي غير از گرسنگي، گريه و بي قراري مي کند.

4- چگونگي استفاده از شير گاو به جاي شير مادر را تشريح کنيد؟

فرمول و ترکيب شير گاو، شبيه شير انسان است، با اين تفاوت که پروتئين شير گاو بيشتر از انسان و در عوض مواد قندي شير مادر، بيشتراز شير گاو است. نظر به اينکه شير گاو چرب و غليظ است و هضم آن براي شيرخوار مشکل مي باشد، لذا قبل از استفاده، بايد چربي آن به طور کامل گرفته شود و به نسبت نصف شير و نصف آب، مورد استفاده قرار گيرد. همچنين متناسب با سن و وزن کودک، بايد مقداري شکر در آن حل گردد. ضمناَ چون كودك به دليل كامل نبودن مكانيسم دفاعي بدنش در مقابل ميكروب ها آسيب پذير است، بايد شير گاو را استرليزه كرد.

5- روش استرليزه کردن شير را توضيح دهيد؟

براي استرليزه کردن شير، بايد آن را جوشاند. ضمناً بايد توجه داشت که شير در 85 درجه سانتيگراد به جوش مي آيد، در حالي که ميکروب ها در حرارت 100 درجه از بين مي روند. بنابراين بعد از جوش آمدن شير، بايد رُويه آن را گرفت و مجدداً چند دقيقه ديگر جوشاند. پس از اطمينان يافتن از استرليزه شدن کامل شير بايد درب ظرف را پوشاند و صبر نمود تا کمي سرد شود، آنگاه بايد ظرف محتوي شير را در يخچال نگهداري نمود.

6- چگونه مي توان فهميد که شير خشک با وضع مزاجي شيرخوار سازگاري دارد؟

اصولاً هرگاه نوزاد بعد از مصرف شير خشک، دچار ناراحتي هاي گوارشي نشده و به طور منظم افزايش وزن پيدا کند، دليل اين است که شير به مزاج نوزاد مي سازد؛ اما بالعکس، هنگامي که خوردن شير خشک در طفلي، ايجاد اسهال و استفراغ، يبوست يا دل دردهاي شديد و احتمالاً عدم رشد کافي نمايد، قدر مسلم آن است که هرچه زودتر بايد شير خشک ديگري را جايگزين شير خشک قبلي نمود.

7- غذاهاي کمکي را از چه سني مي توان به کودک داد؟ چرا؟

غذاهاي کمکي را مي توان از سه ماهگي شروع کرد. زيرا ثابت شده است که تا سه ماهگي، شير، مواد مورد نياز بدن طفل را تأمين مي کند ولي از سه ماه به بعد، کودک به کالري، پروتئين، املاح معدني و به خصوص به آهن بيشتري نياز دارد.

8- مراحل سه گانه شروع تغذيه با غذاهاي کمکي را تشريح کنيد؟

مرحله نخست، افزودن مقداري آردهاي گوناگون به غذاي طفل است، زيرا آرد از موادي است که علاوه بر داشتن کالري فراوان، جبران کننده عناصري مانند آلبومين، چربي و املاح معدني است که يا در شير مادر وجود ندارد و يا مقدار آن خيلي اندک است.
در مرحله دوم، بايستي مقداري از سبزي هاي گوناگون به غذاي وي افزود تا مقدار بيشتري از ويتامين هاي گوناگون و املاح معدني مورد نياز کودک تأمين گردد؛ زيرا اگر فقط از آراد استفاده شود، کودک بيمار مي شود.
در مرحله سوم، افزودن تخم مرغ، گوشت و ماهي، مقدار بيشتري پروتئين و چربي به بدن کودک مي رسد بنابراين وقتي کودک به 10 ماهگي مي رسد، تقريباً همه چيز مي خورد.

9-هنگام تغذيه کودک بايد چه نکاتي رعايت شود؟

اولاً رعايت رژيم مناسب، براي رشد عمومي و هوش کودک تأثير بسزايي دارد. به طوري که در يک سن مساوي، معمولاً کودکاني که هنوز غذاهاي ساده نظير فرني، سوپ، آش و … را مي خورند، به اندازه کودکاني که از گوشت و ماهي استفاده مي کنند سرزنده و باهوش نيستند.

ثانياً در سال هاي اخير، برخي از پزشکان، در پي رواج شيرهاي مشابه شير مادر که جوابگوي بيشتر نيازمندي هاي بدن کودک بوده و خواص برخي از غذاها مانند سبزي ها، گوشت، ماهي و تخم مرغ و غيره را دارا هستند، در گذر از مرحله شيرخواري به غذاخوري، تعجيلي به خرج نمي دهند و اصرار زيادي ندارند. بنابراين در مورد تعداد وعده هاي غذاي کمکي، زمان شروع تغذيه با آنها و همچنين مراحل جايگزيني حتماً بايد با پزشک کودک مشورت کرد.


دسته بندی شده در : تغذيه كودك
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب