آنچه را که مي توانيد تغيير دهيد

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ سه شنبه, 13 مرداد, 1388 / بدون نظر

هر فردي از شخصيت خودش، ديدگاهش و نقاط ضعف و قوتش يک تصوير ذهني دارد. اين تصوير از دوران کودکي شکل مي گيرد. به اين تصوير ?خودانگاره? مي گويند يعني تصويري که شخص از خويشتن در ذهن خود دارد. ?خودانگاره? در شکل گيري اعتماد به نفس شخص نقش بسيار مهمي ايفا مي کند. بسياري از اين تصورات براساس تعامل ما با ديگران و تجربيات زندگي مان شکل مي گيرد.

اعتماد به نفس به اين موضوع بستگي دارد که شخص احساس مي کند از نظر ديگران تا چه حد مورد قبول و علاقه است و همچنين خودش چقدر احساس ارزشمند بودن دارد. يک انسان با اعتماد به نفس سالم و طبيعي مي تواند احساس خوبي نسبت به خود داشته باشد. ارزش خود را بداند و به خاطر قابليت ها و مهارت ها و موفقيت هايش احساس غرور و رضايت کند.

اما کسي که اعتماد به نفس ضعيفي دارد، احساس مي کند که مورد قبول و علاقه هيچ کس نيست و نمي تواند هيچ کاري را درست انجام دهد. همه ما در شرايط و موقعيت هايي از زندگي مشکلات عدم اعتماد به نفس را تجربه کرده ايم، خصوصا در دوران نوجواني که شخص خود و جهان اطراف را مي شناسد، بسيار دچار مشکل مي شود. اما از آن جايي که خود انگاره هر کس با گذشت زمان تغيير مي کند، پس اعتماد به نفس فرد هم ثابت نمي ماند و در طول زندگي تغيير مي کند و بنابراين مي توان اعتماد به نفس را بهبود بخشيد.

براي دستيابي به يک اعتماد به نفس سالم ? مساله را بايد در نظر گرفت.

?) نظر و رفتار ديگران نسبت به شخص چگونه است؟

?) خود او، خويش را چگونه مي بيند؟ اين ? مسئله روي اعتماد به نفس افراد بسيار تاثير مي گذارد.

والدين، معلمان، مربيان و… به ويژه در دوران کودکي در شکل گيري ديدگاه هر فرد نسبت به خودش، نقش مهمي را ايفا مي کنند. اگر والدين يا معلمان بيشتر از آنچه که از کودک تمجيد و تحسين مي کنند، از او انتقاد و عيب جويي کنند، مسلما اين کودک نمي تواند اعتماد به نفس خوبي داشته باشد.

همچنين در دوره نوجواني که ارزش ها و عقايد نوجوان در حال شکل گيري است، نظرات مربي، پدر و مادر، معلم يا ديگر افراد در به وجود آوردن خودانگاره نوجوان بسيار موثر است. قطعا فردي که نوجوان قبول دارد، مانند والدين يا معلمان دائما از او عيب جويي کند، سبب تخريب اعتماد به نفس او مي شود. گاهي هم انگار از درون به نوجوان القا مي شود که توانايي انجام درست کارها را ندارد. (بحران دروني) که اين مسئله هم به اندازه انتقاد و سرزنش ديگران مخرب است.

انتظارات نابجا و غير واقعي هم مي تواند اثر منفي بر روي اعتماد به نفس بگذارد.
افرادي که توانايي هاي خود را مي شناسند و تحسين مي کنند، از اعتماد به نفس بالايي برخوردارند، ولي اگر احساس کنند که فاقد توانايي هاي درخور تحسين هستند حتما از اعتماد به نفس ضعيفي برخوردار مي شوند. نکته حائز اهميت اين است که بيشتر مردم داراي توانايي ها و قابليت هاي درخور تحسين و شايسته اي هستند، اما به دليل خودانگاره اي که از خود دارند، نمي توانند توانايي هاي خود را ببينند.

اعتماد به نفس هر فرد بر روي کيفيت زندگي او تاثير بسزايي دارد و چگونگي احساس هر فرد نسبت به خودش بر روي نحوه زندگي اش اثر مي گذارد. افرادي که احساس مي کنند از نظر ديگران دوست داشتني و دل نشين هستند، قطعا روابط اجتماعي بهتري دارند، همچنين دوستان و خانواده آنها در مواقع نياز از کمک و حمايت آنها بهره مند مي شوند.

آنهايي که معتقدند مي توانند مشکلات را از سر راه بردارند و اهداف شان را تحقق بخشند، مسلما در زندگي موفق تر هستند. اکنون رهنمودهايي براي بهبود اعتماد به نفس ارائه مي شود.
? از تفکرات منفي درباره خود بپرهيزيد؛ اگر عادت داريد دائم بر روي کمبودها و نقاط ضعف خود تاکيد کنيد، اين عادت را کنار بگذاريد و به جنبه هاي مثبت خود (که بسيار زياد هم هست) فکر کنيد.

هنگامي که بيش از حد از خود انتقاد مي کنيد، درباره يک نکته يا حرکت يا رفتار مثبتي هم که داشته ايد فکر و براي خود بازگو کنيد. هر روز ? کار يا رفتاري که انجام داده ايد و موجب رضايت و شادي تان شده است را بر روي کاغذ بنويسيد.

? هدفتان انجام کار باشد نه انجام کامل و بي نقص آن؛ همچنين گاهي بعضي از افراد به حد کمال رسيدن را مانعي براي زندگي خود مي کنند و در نتيجه تا به آن حد مطلوب نرسند کاري انجام نمي دهند و در واقع زندگي خود را متوقف مي کنند (مانند کسي که مي گويد تا ? کيلو از وزنم کم نکنم از خانه بيرون نمي روم) در صورتي که بايد نقاط مثبت را ديد و کار را انجام داد و از آن لذت برد .


دسته بندی شده در : بهبود روابط
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب