اهميت شيردهي و مزاياي شيردهي براي مادر و کودک

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ شنبه, 31 مرداد, 1388 / بدون نظر

پس از نه ماه بارداري با تولد نوزاد فصل ديگري در زندگي مادر آغاز مي شود.در اين دوران نيز مادر مي بايستي از وجود خويش کودکش را حيات بخشد و نيازهاي کودک در آغوش پرمهر مادر تامين شود. شير اولين غذايي است که به نوزاد معرفي مي شود .خداوند بهترين غذاي ممکن را با کيفيت و کميت تمام در اختيار کودک قرار داده است.

شيردهي از پستان بهترين و ارجح ترين روش تغذيه کودک تا 6 ماه اول زندگي است. هيچ شيري در طبيعت به اندازه شير مادر در تامين نيازهاي کودک موثر نيست.شير مادر مزاياي بسيار زيادي براي کودک و نيز مادر دارد. از جمله مزاياي شير مادر براي شيرخوار ميتوان گفت :

_ شير مادر از لحاظ ارزش غذايي بالاتر از هر نوع شير ديگري است.مقادير پروتئين , چربي و کربوهيدرات ها در شير انسان کاملا با ديگر شيرها متفاوت بوده و ويژه فرزند انسان مي باشد.

_ شير مادر به علت تازه بودن از نظر احتمال آلودگي ميکروبي مطمئن است. و هميشه تازه و در دسترس است.

_ بهترين ماده غدايي براي تمامي شيرخواران حتي نوزادان نارس شير مادرشان مي باشد.با توجه به وضعيت ويژه نوزاد ترکيب شير مادر نيز تغيير مي کند. شير مادران کودکان نارس با ترکيب شير مادر کودکان ديگر متفاوت است .

_ شير مادرحاوي مواد ضد ميکروبي طبيعي و سلولهاي ايمني است .

_ شير مادر خطر حساسيت زايي بسيار پائيني دارد در حاليکه بقيه انواع شير به ويژه شير گاو در شيرخوار حساسيت ايجاد مي کند.

_ ترکيب شير مادر روز به روز و مرحله به مرحله متفاوت و متناسب با نياز هاي فيزيولوژيک شيرخوار است.

_ کودکان شير مادر خوار کمتردر معرض چاقي قرار دارند.

_ شير مادر باعث تکامل دندان ها و فک در شيرخوار مي شود.

_ با دادن شير مادر به کودک هزينه هاي خانواده بسيار کاهش مي يابد . اين نعمتي است که خداوند ارزاني کرده تا تمام کودکان دنيا از يک موهبت به عدالت برخوردار باشند.

_ تغذيه با شيرمادر باعث افزايش بهره هوشي کودک مي شود.

_حتمال ابتلا به ديابت در کودکان شيرمادر خوار در سالهاي بعد کمتر است.

_ابتلا به عفونت ها در شيرمادر خواران کمتر است. و از مزاياي شيردهي براي مادر مي توان گفت :شيردهي به مادر کمک مي کند تا سريعتر به وزن قبل بارداري برسد.

_شير دهي ازپستان باعث تحکيم روابط عاطفي مادر و کودک مي شود.

عدم شيردهي باعث افزايش خطر سرطان پستان ميشود. پژوهش هاي مختلف نشان داده است که در زناني که 12-4 ماه به کودکشان شيرداده اند در مقايسه با انان که کمتر از 3 ماه شيردهي داشته اند خطر سرطان پستان 11 % کمتر است.

_عدم شيردهي باعث افزايش خطر ابتلا به سرطان تخمدان در خانم ها مي شود. در طول تاريخ زنان همواره کودک خود را از شير خود تغذيه مي کردند ولي مدتي بعد با به وجود امدن شيرهاي فرمولا و تبليغات گسترده اين شرکتها کم کم شيرخشک جاي شير مادر را گرفت . مادران کمتر راغب بودند شير خود را به فرزندشان بدهند و گاهي به علت برخي باورهاي غلط مادران راغب بودند شير خشک يا شير گاو به شيرخوارشان بدهند . امروزه با مطالعات جهاني مشخص شده است که هيچ شيري نمي تواند جاي شير مادر را بگيرد . شير مادر بهترين غذاي ممکن براي کودک در بدو حيات است . سازمان جهاني بهداشت تلاش هاي بسياري کرده است تا شيردهي از پستان را براي ارتقاي سلامت کودکان در تمام کشورهاي دنيا پشتيباني کند و از سوي ديگر اصول صحيح يک شيردهي موفق به مادران آموزش داده شده و نگراني هاي مادران رفع گردد. به طوريکه امروزه تبليغ شير خشک و شيشه شير در کشورهاي جهان ممنوع مي باشد.


دسته بندی شده در : نكات بهداشتي ,ورزش و سلامت
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب