ايراني ها سالي 10 تن استامينوفن کدئين مي خورند(افزايش مسموميت ناشي از مصرف بي رويه استامينوفن كدئين)

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ شنبه, 24 مرداد, 1388 / بدون نظر

ايراني ها در حالي ساليانه10تن « استامينوفن کدئين» مي خورند که مصرف اين مسکن در کشورهاي ديگر با شرايط جمعيتي مشابه يک تن در سال است.به گزارش ايسنا پزشکان مي گويند:مصرف زياد اين دارو نشانه ميزان بالاي « درد» در جامعه است، به عبارتي درد در ايران به يک معضل اجتماعي تبديل شده است. درحال حاضر مصرف کدئين در کنار مسکن ايبوپروفن، جز» پرمصرف ترين داروهاي کشور بوده و افراد غالبا با استفاده از اين داروها نه تنها به مصرف خودسرانه اقدام مي کنند که نسبت به عوارض بعدي آنها، بي توجهند.

افزايش مسموميت ناشي از مصرف بي رويه استامينوفن كدئين
«مصرف بي رويه استامينوفن كدئين به كبد و كليه ها آسيب جدي مي رساند.»

دبير انجمن سم شناسي و مسموميت هاي ايران مي گويد: «يكي از تركيبات استامينوفن كدئين ، سمي است كه در وهله اول به سلول هاي كبد و در وهله دوم به سلول هاي كليوي آسيب مي رساند.»

يكي از داروسازان هرچند مصرف بي رويه اين دارو را در كشور تاييد مي كند اما معتقد است، وزارت بهداشت هم بايد از توليد بيش از حد اين دارو جلوگيري كند: «برخي شركت هاي داروسازي به خاطر توليد اين دارو از سوي وزارت بهداشت تقدير شده اند در حالي كه اگر اين دارو به اندازه، توليد شود و تنها با نسخه و تجويز پزشكان به فروش برسد قطعاً با در دسترس نبودن، مصرف استامينوفن كدئين نيز كاهش مي يابد.»

چندي پيش هم فروش بدون نسخه استامينوفن كدئين در همه داروخانه ها ممنوع شده است اما بسياري از داروخانه ها بدون توجه به اين نكته همچنان اين دارو را به هر مراجعه كننده اي مي فروشند.

دختر جوان كه خود را معتاد به مصرف استامينوفن كدئين مي داند، مي گويد: «اصلاً طاقت درد كشيدن ندارم به محض شروع علايم سردردم، استامينوفن كدئين مصرف مي كنم.»

او هم تاييد مي كند كه با مراجعه به هر داروخانه اي به راحتي مي تواند تا چند بسته از اين قرص را تهيه كند.

دبير انجمن داروسازان هم از افزايش مصرف خودسرانه داروهاي مسكن نگران است: «مردم عادي فرق ميان استامينوفن و استامينوفن كدئين را تشخيص نمي دهند.»

به گفته او استامينوفن يك مسكن است و كدئين اش هم يك مخدر و قرار نيست براي هر دردي اين داروي مخدر را مصرف كرد.

به گفته پزشك بيمارستان لقمان،«تعداد بيماران مسموميت هاي دارويي در بيمارستان لقمان 60 تا 70 مسموم در هر 24 ساعت است.»

او مي گويد: «تجربه ما نشان داده كه مصرف خودسرانه مسكن ها در جامعه ما به ويژه در گروه سني 20 تا 40 سال بالاست.»

پزشكان مجبورند مسكن تجويز كنند

«پزشكي كه براي من مسكن تجويز نكند، چندان قابل اعتماد نيست.» زني ميانسال در يكي از درمانگاه هاي مركزي شهر تهران اين را مي گويد: «سال هاست بدنم درد مي كند و هر وقت به دكتر مي روم به آن ها مي گويم كه به چه دارويي عادت دارم.»

سال هاست استامينوفن كدئين در خانه و كيف پولش همراه اوست و معتقد است، تنها اين داروست كه مي تواند براي ساعتي دردهايش را آرام كند.

دبير انجمن داروسازان نيز آگاهي رساني در تلويزيون را مهم مي داند: «به مردم آگاهي داده شود كه مصرف خودسرانه مسكن ها به ويژه داروهاي تخديري مثل استامينوفن كدئين مضر است همچنين داروخانه ها نبايد بدون نسخه اين داروها را بفروشند. اين دو حركت مي تواند دامنه مصرف را پايين بياورد.

چرك خشك كن اصطلاح غلطي است

«آنتي بيوتيك ها پرفروش ترين داروها در ايران هستند.» دبير انجمن داروسازان اين جمله را مي گويد اما فوري كاركرد آنتي بيوتيك را توضيح مي دهد: «آنتي بيوتيك يعني داروي ضدموجودات زنده و تنها پزشك است كه مي تواند تشخيص دهد كه چه نوع آنتي بيوتيكي براي از بين بردن باسيل، باكتري و يا ويروس مفيد است.»

اما در جامعه ما اصطلاحي به نام «چرك خشك كن» رواج يافته كه دبير انجمن داروسازان از آن گلايه دارد: «با مراجعه به هر داروخانه اي و گفتن اصطلاح چرك خشك كن، آنتي بيوتيك ها به فروش مي رسند در حالي كه بدون تشخيص پزشك مصرف هر نوع آنتي بيوتيكي مضر است.»

او ادامه مي دهد: «در كشور ما مصرف داروهاي مسكن رتبه اول را دارد و داروهاي مغز و اعصاب در رده هاي بعدي قرار دارند. اين در حالي است كه در كشورهاي آمريكاي شمالي مكمل ها و ويتامين ها در رديف اول مصرف قرار دارند و اروپاييان نيز داروهاي قلبي و مغز و اعصاب را بيش از ساير داروها استفاده مي كنند.»

به گفته او آنتي بيوتيك ها به لحاظ ريالي بيش ترين فروش را در كشور دارند و مازاد اين دارو در خانه ها به يك معضل تبديل شده است. او درباره مازاد داروها به مردم توصيه مي كند: «به هيچ عنوان داروهاي مازاد را دور نريزيد. معلوم نيست با دور ريختن، آن ها دوباره بازيافت شوندو يا آيا در معدوم سازي زباله ها اين داروها از بين مي روند يا نه؟» او به شهروندان پيشنهاد مي كند كه مازاد داروهايشان را به نزديك ترين درمانگاه دولتي ببرند و از تحويل اين داروها به مراكز خصوصي بپرهيزند.


دسته بندی شده در : توصیه های پزشکی
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب