بلوغ و قاعدگي

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ شنبه, 24 مرداد, 1388 / بدون نظر

قاعدگي (پريود) يکي از مراحل بلوغ در دختران است. قاعدگي مانند بسياري از علايم ديگر بلوغ ممکن است براي دختران گيج کننده باشد. بعضي از دختران ممکن است به نوعي از آن ترس داشته باشند يا نگران آن باشند.

بسياري از دختران و پسران درک کاملي از دستگاه تناسلي زنان و چگونگي کارکرد آن درطي يک دوره قاعدگي ندارند و همين موضوع قاعدگي را براي آنان اسرارآميز جلوه مي‌دهد.يک دوره قاعدگي مدت زمان اولين روز خونريزي در يک ماه تا اولين روز خونريزي در ماه بعد است .

بلوغ و قاعدگي

زماني که دختري به بلوغ مي رسد ،بدن و ذهن در بسياري جهات شروع به تغيير و تحول مي‌کند. هورمونها در بدن رشد فيزيکي جديدي را آغاز مي‌کنند، مثلاً پستانها شروع به رشد مي‌کنند. بعد از شروع رشد پستانها، اولين خونريزي قاعدگي در يک دختر اتفاق مي افتد.

قبل از آغاز اولين دوره قاعدگي، دختر ممکن است متوجه افزايش ترشح از دستگاه تناسلي خود شود که مساله‌اي شايع در ميان دختران است و نبايد از آن نگران باشد مگر آن که اين ترشحات بسيار بد بو باشد يا باعث خارش گردد. اولين قاعدگي زماني اتفاق مي‌افتد که همه اجزاء دستگاه تناسلي دختر بالغ شده باشند و بتوانند با يکديگر کار کنند.

دختر بچه‌ها در بدو تولد با تخمدان‌ها، رحم و لوله‌‌هاي تخمداني يا لوله هاي فالوپ (لوله‌هايي که در ادامه رحم در دو سمت تا تخمدانها کشيده مي شوند) به دنيا مي آيند. تخمدانها تخم مرغي شکل هستند و در دو طرف رحم در پايين شکم که لگن ناميده مي‌شود، قرار مي‌گيرند و حاوي هزاران تخمک هستند.

دو لوله تخمداني (فالوپ)، لوله هايي نازک و دراز هستند درست مثل يک رشته ماکاروني (البته کمي ضخيم‌تر) که داخل آن سوراخ باشد. هر لوله فالوپ از رحم به سمت يک تخمدان کشيده مي‌شود. رحم به شکل يک گلابي وارونه است که در وسط لگن قرار دارد.

ديواره رحم از عضلات قوي تشکيل شده است و وظيفه آن نگهداري از جنين در حال رشد است. پس از کامل شدن جنين، رحم با عضلات قوي خود، جنين را به بيرون مي‌فرستد و بدين ترتيب جنين باعبور از داخل واژن (عضوي که از دهانه‌ رحم تا بيرون بدن امتداد مي‌يابد) از بدن بيرون مي‌آيد و بدين وسيله نوزاد متولد مي‌شود.

با بلوغ دختر، هورمونهايي از هيپوفيز (يکي از غدد موجود در مغز) ترشح مي‌شود که اين هورمونها تخمدانها را وادار به ساخت هورمونهاي زنانه مي‌کنند. اين هورمونهاي زنانه استروژن و پروژسترون ناميده مي‌شوند که اثرات زيادي در بدن دختر دارند و به رشد جسمي و بالغ شدن او کمک مي کنند.

پس شروع دوره هاي قاعدگي يک دختر، در هر ماه يک تخمک کوچک –بسيار کوچک که با چشم ديده نمي‌شود- از درون تخمدان آزاد مي‌شود که به اين عمل تخک گذاري مي‌گويند. تخمک وارد لوله‌هاي فالوپ مي‌شود و از طريق آن به سمت رحم حرکت مي‌کند. اگر در طي اين مسير تخمک توسط يک اسپرم مرد بارور شود تخم ايجاد مي‌شود و تخم به سمت رحم رفته و در آن جا لانه گزيني مي‌کند و با چسبيدن به ديواره رحم شروع به بزرگ شدن و رشد مي‌نمايد و در پايان به يک نوزاد کامل تبديل شود.

در صورتي که تخمک با اسپرم برخورد نداشته باشد – مساله‌اي که در اکثر دوره‌هاي قاعدگي اتفاق مي‌افتد- تخمک بارور نمي‌شود و از بدن دفع مي‌شود. در اين صورت رحم که خود را آماده پذيرايي از تخم بارور کرده بود و با اضافه کردن مخاطات خود را براي لانه گزيني تخم آماده نموده بود،با تشکيل نشدن تخم (بارور نشدن تخمک) به حالت اول خود برمي‌گردد و براي اين کار مخاطات و بافت اضافي رحم شروع به ريزش مي‌کند.

ريزش بافت و مخاطات که خوني است همان خونريزي قاعدگي است. بايد توجه کرد که همان طوري که توضيح داده شد، خونريزي قاعدگي فقط شامل خون نيست بلکه بافت اضافي و مخاطات خوني است که از رحم به بيرون ريخته مي‌شود.

اين وقايع هر ماه يک بار اتفاق مي‌افتد. رحم خود را براي پذيرش تخم در طي يک ماه به تدريج آماده مي‌کند و در نتيجه مخاطات و بافت اضافي در داخل آن بوجود مي‌آيد.در حدود اواسط يک دوره قاعدگي تخمک گذاري انجام مي‌شود که در صورت عدم باروري تخمک با اسپرم مرد،در انتهاي ماه همه بافت‌ها و مخاطات اضافي رحم به همراه تخمک به صورت خونريزي قاعدگي از بدن خارج مي‌شود و اين وقايع ماهانه ادامه مي‌يابد تا اين که زن در حدود سن 50 سالگي به يائسگي برسد. يائسگي به اين معني است که زن همه تخمک‌هاي موجود در تخمدانها را آزاد کرده است و ديگر تخمک ندارد. بنابراين دوره‌هاي قاعدگي نيز تمام مي‌شود و ديگر امکان بچه‌دار شدن براي او نيست.

خونريزي قاعدگي هر چند وقت يک بار تکرار مي شود؟

همان گونه که سن شروع بلوغ در دختران متفاوت است، دوره‌هاي قاعدگي نيز براي دختران متفاوت است. دوره زماني ميان دو خونريزي را دوره قاعدگي مي‌گويند.دوره قاعدگي براي بعضي دختران ممکن است 5 روز، براي بعضي ديگر 7 روز، 10 روز و يا حتي 15روز طول بکشد. حتي اين زمان از يک دوره تا دوره بعد ممکن است فرق داشته باشد.

دختران نوجوان و جوان ممکن است قاعدگي نامنظم داشته باشند که به خصوص در اولين دوره‌هاي قاعدگي بيشتر ديده مي‌شود. معمولاً پس از چندين ماه، دوره‌هاي قاعدگي از نظم بهتري برخوردار مي‌شود امّا بعضي از زنان حتي تا بزرگسالي نيز دوره‌هاي نامنظم دارند. با گذشت زمان و آشنايي بيشتر دختر با شرايط دوره‌هاي قاعدگي خود، معمولاًً دختران مي‌توانند دوره‌ خونريزي بعدي خود را حدس بزنند .

خونريزي به چه ميزان است و چند روز طول مي کشد؟

مدت زمان خونريزي نيز ثابت نيست و ممکن است تغيير کند. بعضي دختران فقط 7-2 روز خونريزي دارند. بعضي ديگر ممکن است 10 روز و يا حتي بيشتر خونريزي داشته باشند.
مقدار خونريزي نيز ممکن است متفاوت باشد. بعضي از دختران آن قدر مقدار خونريزي اندکي دارند که حتي ممکن است شک کنند که آيا قاعده شده‌اند يا نه. بعضي ديگر ممکن است خونريزي شديدتري داشته باشند. براي اکثر دختران خونريزي در حد چند قاشق غذاخوري تا کمتر از نصف يک استکان است که ممکن است زياد به نظر آيد ولي طبيعي باشد.

خونريزي بسيار شديد در طي قاعدگي امکان پذير است اما شايع نيست. در واقع ممکن است خونريزي بسيار شديدتر از معمول، نشاندهنده اشکالات انعقادي خون باشد که نيازمند مراجعه به پزشک و بررسي بيشتر است.
بايد متوجه بود که حتي از يک ماه به ماه بعد ممکن است مقدار خونريزي و تعداد روزهاي خونريزي در يک دختر متفاوت باشد. در صورتي که از بي‌نظمي و يا مقدار خونريزي خود نگراني داريد بهتر است تا با يک پزشک مشورت کنيد.


دسته بندی شده در : توصیه های پزشکی
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب