به سوي تندرستي بدويد

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ سه شنبه, 20 مرداد, 1388 / بدون نظر

ورزش ساده دويدن ، فوايد بسياري دارد که علم پزشکي ورزشي آن را تاييد کرده است بايک برنامه ساده مي توان روزانه حدود10 تا20 دقيقه به طور آرام دويد و استقامت عضلاني و قلبي و عروقي خود را افزايش داددويدن آرام ، يکي از مفيدترين ورزشها براي حفظ سلامت و تناسب اندام است و حتي در مواردي با نظر پزشک ، کاربرد درماني دارد.با يک دويدن آرام و لذتبخش مي توانيد عضلاتي را که بعد از يک روز فعاليت

پردغدغه تحت فشارهاي کار روزانه قرار مي گيرند، شب ها در وضعيت استراحت و آرامش قرار دهيد عمق خواب هر کس متناسب با ميزان انرژي مصرف شده او در طول روز است.

بنابراين هر چه بيشتر تمرين کنيد، خواب عميق تري خواهيد داشت براي رفع خستگي جسماني حاصل از کار زياد با دويدن آرام و طولاني ، احساس آرامش خواهيد کرد. همچنين دردهاي جزيي را که مانعي براي خواب خوش شبانه است ، برطرف خواهيد کرد. هر وقت فرصت داشتيد بدويد براي دويدن از کفش و جوراب مناسب استفاده کنيد.دويدن آرام و طولاني ، موجب اتساع عروق خوني ، به خصوص عروق داخل عضلات و زير پوست شده و در عين حال باعث کاهش مقاومت عروق و در نتيجه کاهش فشار جريان خون مي شود. اگر برنامه دويدن و يا پياده روي خود را به صورت منظم دنبال کنيد، بهبود کار اين سيستم به طور دايم ادامه خواهد يافت.

حتي در زمان استراحت ، فشار يک دونده تقريبا يک درجه پايينتر از يک فرد کمتحرک است.هنگام دويدن لباس مناسب و سبک بپوشيد و هيچ وقت از لباسهاي نايلوني بادگير استفاده نکنيد.چربي هاي اصلي خون شامل کلسترول و تري گليسريد هستند که هر دوي آنها احتمال بروز امراض قلبي – عروقي را افزايش ميدهند.با دوي آرام و طولاني مي توانيد تري گليسريد و کلسترول بيش از حد خون را کاهش دهيد و مقدار آن را در حد طبيعي نگهداريد. متاسفانه اگر تمرينات دويدن خود را متوقف کنيد، نتايج حاصل از آن زود گذر خواهد بود. توجه داشته باشيد که در مسيرهاي مناسب بدويد و طول مسير را چنانچه مقدور باشد، محاسبه کنيد.

هنگامي که مي ايستيم ، خون بايد از پايين به بالا برخلاف جاذبه زمين در ساق پا گردش کند؛ براي اين کار دو عامل مطرح مي شود:

1 – ارتعاش لايه قابل ارتجاع که در کف کفش به شکل يک اسفنج عمل مي کند، لذا حفظ شکل ظاهري کف پا در کارآيي بيشتر نقش مهمي دارد.

2 – انقباض عضلات ساق پا : راه رفتن و دويدن باعث انقباض و انبساط عضلات ساق پا مي شود و جريان خون را با شدت بيشتري به طرف قلب هدايت ميکند.اگر در هر هفته سه بار و هر بار به مدت 30 دقيقه به صورت آرام و طولاني بدويد، مي توانيد وزن خود را کم کنيد. به هيچ وجه در فکر چاقي ناخواسته خود نباشيد، در اين مدت مقدار مصرف غذاي شما نه تنها کم نخواهد شد بلکه اشتهاي بيشتري به خوردن پيدا خواهيد کرد. زيرا رژيم غذايي بدون ورزش محکوم به شکست است پس براي برخوردار شدن از برنامه موثر کاهش وزن تصميم جدي و تمرين منظم دويدن هاي آرام و طولاني را پيش بگيريد پس از پايان مسير بلافاصله ننشينيد و يا زير دوش نرويد با قدري راه رفتن بدن را به حالت اول بازگردانيد.


دسته بندی شده در : تناسب اندام
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب