بوي بدن در فصل گرما مشکلي آزار دهنده

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ شنبه, 24 مرداد, 1388 / بدون نظر

بدن برخي از افراد بوي ناخوشايندي دارد که باعث ناراحتي و آزار ديگران مي شود. بخصوص در فصل گرما که تعرق بدن زياد است.البته بوي بدن هم بدون علت نيست. عرقي که در سطح پوست بدن ايجاد مي شود مي تواند عامل بوي بد بدن شما باشد.معمولا عرق بوي بدي ندارد ولي اگر مدتي روي پوست باقي بماند باکتري هايي که به طور طبيعي روي پوست وجود دارند در اثر فعل و انفعالات شيميايي باعث ايجاد بوي بد و ناخوشايند مي شوند.

البته عرق برخي از نواحي پوست مثل زير بغل و اندام تناسلي بيشتر بوي بد مي دهد. چون غدد عرق اين نواحي عملکرد متفاوتي دارند. اين غدد مواد پروتئيني و چربي توليد نموده که باکتري هاي سطح پوست از اين مواد تغذيه مي کنند. اما عرق نقاط ديگر بدن بيشتر داراي نمک مي باشد و باکتري ها براحتي نمي توانند از آن تغذيه کنند.
بنابراين بوي مناطق ديگر بدن از زير بغل و اندام تناسلي کمتر است. پاها هم ممکن است بوي بد ايجاد کنند البته رعايت بهداشت پاها ، جوراب و کفشها در بوي بد آن تاثير بسزايي دارد. در صورتي که پاها مدت زيادي داخل کفش و جوراب باشند عرق کرده و باعث مي شوند قارچ و باکتري در پاها رشد و نمو کند و اين خود عامل بوي بد پا است.

بوي بد بدن ممکن است به دليل نوع رژيم غذايي هم باشد. فعل و انفعالات شيميايي که روي موادغذايي انجام مي شود با تعريق بدن از طريق سطح پوست دفع مي شود. موادي مانند انواع ادويه جات که در غذاها از آن استفاده مي شود ، سير و ديگر ادويجات که بوي زيادي دارند عامل ديگري در ايجاد بوي بد بدن است.
عرق بدن در کودکان بندرت بوي بد مي دهد چون غدد عرقي ناحيه زيربغل و اندام تناسلي تا قبل از سن بلوغ فعال نمي شود ولي اگر کودکان دير به حمام بروند و يا بهداشت را رعايت نکنند ممکن است بدنشان بوي بد داده و حتي اين بو شديدتر هم بشود.

در سن بلوغ ترشح غدد عرق نواحي زير بغل و اندام تناسلي با فعاليت هورمون ها بيشتر شده و چربي نيز در سطح پوست و در اين نواحي بيشتر توليد مي شود. البته اگر بهداشت رعايت نشود بوي بد بدن به عنوان يک مشکل جدي بسيار آزاردهنده خواهد بود. بوي بد بدن در هواي گرم و مرطوب بيشتر است. اين مساله در بين افراد متفاوت است. معمولا بوي بدن بعد از دوش گرفتن از بين مي رود ولي اگر به نظافت لباس ها اهميت نداده و آنها را زود به زود تعويض نکنيد و نشوييد عرق شما که روي لباس باقي مانده است در اثر باکتري ها تبديل
به بوي بسيار بد و زننده اي مي شود که براي اطرافيان شما ناخوشايند است. بيشتر مردم به راحتي بوي بد بدن را تشخيص مي دهند. مگر افرادي که بدن خودشان بو مي دهد ، در واقع اين نوع از افراد به بوي ناخوشايند بدنشان عادت کرده اند و در نتيجه به بوي آن توجه چنداني ندارند. درمان بوي بد بدن خيلي ساده است.

بهتر است کساني که بدنشان بو مي دهد روزي يکبار به حمام رفته و دوش بگيرند. البته کساني که به سن بلوغ رسيده اند مي توانند با وجود دوش گرفتن از اسپري هاي بدن و خوشبو کننده ها استفاده کنند که عرق بدنشان را کاهش دهد. البته بچه هايي که به سن بلوغ رسيده اند بندرت به اين نوع خوشبوکننده ها نياز دارند. لباس هايتان را نيز بايد هر روز عوض کنيد و آنها را بشوييد. بخصوص در هواي گرم و مرطوب. لباس هايتان بايد خشک باشد ، چون باکتري ها در محيط مرطوب رشد مي کنند و باعث بوي بدن مي شوند.

پاهايتان را مرتبا بشوييد و کاملا خشک کنيد. از پوشيدن کفشهاي بدون منفذ و رو بسته بخصوص در فصل گرما خودداري کنيد (مانند کفشهاي ورزشي) بهتر است صندل بپوشيد. از جوراب هاي نخي استفاده کنيد و از خوردن غذاهاي پر ادويه نيز خودداري کنيد. درمان بوي بد بدن جز رعايت بهداشت فردي نياز به تشخيص پزشکي ندارد ولي اگر اين مشکل با وجود رعايت کردن نکات ذکر شده ادامه داشت بهتر است عقيده يک پزشک را نيز در اين زمينه جويا شويد.


دسته بندی شده در : توصیه های پزشکی
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب