تغذيه و تحرك دو عامل تندرستي

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ چهارشنبه, 21 مرداد, 1388 / بدون نظر

از سالها پيش، كاربرد واژه «سيب زميني هاي نيمكتي» براي افرادي كه در حين تماشاي برنامه هاي تلويزيون يا فيلم هاي ويديويي يا بازيهاي كامپيوتري مشغول خوردن تنقلات مي شوند، متداول شده است. امروزه اغلب افراد، فعاليت هاي بدني بسيار اندكي دارند و بيشتر از آن كه كار و فعاليتي انجام دهند، ساعتهاي متمادي در يك محل مي نشينند. البته اگر اين يكجا نشستن با كار فكري همراه نباشد كه فرد را سرگرم سازد، فرد به تدريج تمايل زيادي به خوردن مواد غذايي نرم (شيريني ها ) و تنقلات خوشمزه از قبيل سيب زميني سرخ شده و يا چيپس (معمول ترين نوع مورد استفاده) پيدا مي كند و بدون آن كه توجهي به ميزان دريافت بالاي انرژي و چربي از اين طريق باشد، به خوردن ادامه مي دهد. بسياري از افرادي كه همه روزه در اطراف خود مشاهده مي كنيم، دچار اين عادت غلط هستند.

البته ذكر اين نكته ضروري است كه طرز زندگي و عاداتي كه افراد در دوران كودكي و بلوغ دارند، تأثير بسيار زيادي در بروز عادات دوران بزرگسالي آنها خواهد داشت و چنانچه در اين مراحل تأثيرگذار، به بي تحركي عادت كنيم، بي شك در بزرگسالي نيز از تحرك كافي برخوردار نخواهيم بود.

بنابراين لازم است براي پيشگيري از عوارض آتي به فعاليت هاي روزانه كودك خود توجه كافي داشته باشيم و اگر كودكان ما بيشتر تمايل دارند به تلويزيون نگاه كنند و يا به جاي ورزش، اخبار و رويدادهاي ورزشي را از طريق تلويزيون دنبال مي كنند، در واقع زنگ خطر براي ما به صدا درآمده است.

در واقع مدل«زندگي بي تحركي» كه امروزه گريبانگير ما است، چه بسا الگوي نامناسبي از رفتار و طرز زندگي والدين ما مي باشد كه ما نيز ناخواسته آن را فرا گرفته ايم. لذا بايد به سرعت اين شيوه زندگي را ترك كنيم.
تحقيقات پزشكي انجام شده مؤيد اين مطلب است كه عدم فعاليت و زندگي بي تحرك، فرد را مستعد ابتلا به انواع بيماريها نظير بيماريهاي قلبي و عروقي، انواعي از سرطانها، ديابت، فشارخون بالا و چاقي و پوكي استخوان مي كند. حتي افراد لاغر و كم وزن نيز از اين قاعده مستثني نيستند.

بعضي افراد لاغر به غلط بر اين تصورند كه به علت وزن كمي كه دارند، احتمال ابتلا به بيماريهاي مذكور در آنها پايين است. ذكر اين نكته ضروري به نظر مي رسد كه ابتلا به بيماريهاي مزبور به شيوه زندگي يعني ميزان تحرك يا كم تحركي فرد بستگي دارد و مي تواند همه افراد را مبتلا سازد. هر ساله طبق آمار، بيماريهاي مزمن ياد شده، هزينه هاي اقتصادي زيادي را به دوش فرد و جامعه تحميل مي كند. زمان آن فرا رسيده است كه ما نيز شيوه زندگي خود را تغيير دهيم و از حالت نشسته و فاقد تحرك خارج شويم و به دوندگان فعال و سالمي مبدل شويم.

شايد اين سؤال بارها براي شما پيش آمده باشد كه آيا فعاليت و تمرينات بدني، ما را گرسنه تر مي كند؟ يا اين كه آيا هنگامي كه كار بيشتري از بدنمان مي كشيم، به همان نسبت هم نياز فيزيولوژيكي بيشتري به غذا پيدا مي كنيم؟ و ديگر اين كه علت گرسنگي چيست؟ امروزه يافته هاي پزشكي گوياي اين مطلب است كه در طول فعاليت بدني و بلافاصله بعد از اتمام آن، جريان خون در ارگانهاي هضمي اصلي (معده، روده و…) كند مي شود و متعاقب آن، فعاليت سيستم هضمي بدن نيز كاهش مي يابد. در اين مواقع، بخش عمده خون به ماهيچه هاي بزرگ كه نياز فوري به مواد غذايي و اكسيژن دارند، مي رسد. اين بدان معني است كه براي هضم مواد غذايي موجود در دستگاه گوارش به زمان بيشتري نيازداريم. البته كمي بعد از اتمام ورزش، فعاليت هاي هضمي دوباره از سر گرفته مي شوند. ولي نكته اي كه اشاره به آن ضروري به نظر مي رسد، اين است كه توقف مواد غذايي در معده هنگام تحرك و فعاليت بيشتر بود و غذاها ديرتر هضم مي شوند. همه ورزشكاران بعد از اتمام فعاليت بدني يا ورزش بيشتر تمايل به نوشيدن مايعات دارند و در اين مواقع كمتر ميل به غذا نشان مي دهند. آنچه مسلم است، اين كه انجام هرگونه فعاليت بدني يا ورزش، موجب كاهش قند خون مي شود، بنابراين نوشيدن يك فنجان آب ميوه و يا يك ميان وعده خيلي سبك در اين مواقع توصيه هاي بسيار مناسبي هستند. امروزه افراد زيادي مايلند از تناسب اندام برخوردار باشند. مشكل عمده آنها اين است كه نمي دانند بايد از كجا شروع كنند و چگونه اين خواسته را عملي كنند. اگرچه انجام فعاليت مرتب يا ورزش بسيار ضروري است، اما اكثر اوقات نقطه شروع آن دشوارترين بخش است، به عنوان مثال اغلب افراد نمي دانند آ يا انجام ورزش يا هر گونه فعاليت منظم در صبح مفيدتر است يا در ظهر يا در شب؟

علاوه بر اين عده اي نيز با اين سؤال مواجه هستند كه آيا ورزش يا فعاليت بدني بايد هر روز صورت گيرد يا انجام آن به طور يك روز در ميان نيز كفايت مي كند؟ سرانجام اين كه مناسب ترين شيوه انجام ورزش يا فعاليت بدني چگونه است؟
سؤالهاي مطرح شده از ديد افراد مختلف، ممكن است پاسخ هاي متفاوتي را دربرداشته باشد. اما آنچه كه در ابتدا و قبل از هر چيز فرد بايد به آن توجه كند، تغيير رفتار در خود است كه با به كار بردن شيوه مؤثري كه تحت نام «الگوبرداري» خوانده مي شود، قابل اجراست. اين مدل را به راحتي در زندگي روزمره خود مي توانيم به كار بنديم. در واقع اصل و پايه اين شيوه، تقليد و انجام كارهاي يك فرد مشخص است. براي ساده تر شدن موضوع، اجازه بدهيد اين مدل را براي خودتان به كار بنديم. شما به عنوان مثال، تصور مي كنيد كه فعاليت فرد خاصي كه در نزديكي شماست، مناسب بوده و مايل هستيد كه نحوه فعاليت هاي شما هم شبيه او باشد، يعني بتوانيد مثل او فعاليت منظم و مرتبي داشته باشيد. در ابتدا مي توانيد خود را به جاي او تصور كنيد، يعني فرد مورد نظر، هر فعاليتي كه انجام مي دهد، فكر كنيد كه اين خود شما هستيد كه اين كارها را انجام مي دهيد. در روش ديگر نيز مي توانيد با فرد مزبور گفت وگو كرده و از وي بخواهيد براي شما نحوه اجراي فعاليت كنوني خود را شرح دهد و موانع و مشكلاتي را كه از ابتدا تاكنون با آن مواجه بوده، برايتان بازگو كند. استفاده از هر دو تكنيك، در شيوه «الگوبرداري» مؤثر است.
به عنوان مثال در تكنيك اول، فرض مي كنيم كه يكي از نزديكترين دوستان شما برنامه ورزشي مرتبي را انجام مي دهد. ابتدا در ذهنتان، دوست خود را در حال آماده سازي خود براي انجام ورزش مجسم كنيد، سپس براي چند لحظه خود را جاي دوستتان قرار دهيد. تصور كنيد كه در حال مرتب كردن لباس ورزش خود هستيد و در حال تنظيم ساعت براي ورزش هستيد و در مرحله بعد لباس ورزش مي پوشيد، ورزش مي كنيد و پس از پايان آن در حال استراحت هستيد. خواهيد ديد كه بعد از چند روز خود توانايي انجام ورزش و فعاليت بدني مرتب را پيدا خواهيد نمود. در تكنيك دوم نيز، به رفتار افرادي كه به طور مرتب ورزش مي كنند(كه ممكن است دوست شما يا عضوي از خانواده باشند) به دقت توجه كنيد و ببينيد كه چطور براي ورزش آماده مي شوند و از چه تكنيكهايي براي تناسب اندام خود استفاده مي كنند؟ چند بار در هفته ورزش مي كنند؟ چطور ساير برنامه هاي خود را تنظيم مي كنند كه تداخلي با فعاليت مرتب آنها نداشته باشد؟ بعد از يافتن پاسخ اين سؤالات و وفق دادن تكنيك هاي اين افراد با شرايط خودتان متوجه مي شويد كه شما هم مي توانيد يك ورزشكار با نظم باشيد و با تغيير شيوه زندگي خود از حالت نشسته (سيب زميني هاي نيمكتي) خارج شده و از تناسب اندام خوبي برخوردار شويد!


دسته بندی شده در : تغذيه و سلامت
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب