تغذیه خوب در کودکی بر میزان درآمد می افزاید

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ چهارشنبه, 21 مرداد, 1388 / بدون نظر

یک تحقیق تازه حاکیست که تغذیه کودکان با غذاهای مقوی می تواند میزان درآمد آنها را در سنین بزرگسالی به طور قابل توجهی افزایش دهد.

مطالعه کودکان گواتمالایی اساس این پژوهش را تشکیل می دهد

این یافته که در نشریه پزشکی معتبر “لنست” (Lancet) منعکس شده است، بر مطالعه ای در طول سه دهه به روی پسربچه های گواتمالایی از زمان تولد استوار است. کودکانی که پس از تولد به خوبی تغذیه شده بودند در بزرگسالی درآمدی تقریبا 50 درصد بیش از کودکانی که خوب تغذیه نشده بودند داشتند.کارشناسان می گویند این نتایج می تواند بر چگونگی مدیریت کمک رسانی در کشورهای در حال توسعه اثر بگذارد. این یافته ها همچنین می تواند بر سیاست های اجتماعی هدف گرفته شده برای تهیدستان در کشورهای توسعه یافته تر نیز موثر باشد.هرچند شواهد گسترده ای در دست است از اینکه بچه های خانواده های ثروتمندتر در بزرگسالی قوی تر و متمول تر از هم سالانی که در خانواده های فقیرتر بزرگ شده اند خواهند بود، اما علل این روند پیچیده است.

تغذیه، تحصیل، محیط اقتصادی و خدمات اجتماعی ارائه شده توسط دولت، جملگی در آن نقش بازی می کنند.

با این حال در این مطالعه درازمدت به روی روستاییان در گواتمالا، تغذیه تنها متغیری بود که میان گروه های مختلف فرق می کرد.در دهه 1970، برخی از کودکان مورد مطالعه، مکمل های غذایی خیلی مقوی دریافت کردند، و گروه دیگر غذایی کمتر مغذی مصرف کردند.

وقتی محققان سه دهه بعد بازگشتند تا وضع آن کودکان که اکنون مرد شده بودند را بررسی کنند، دریافتند آنهایی که بهترین تغذیه را تا سن سه سالگی داشتند، به طور متوسط ساعتی تقریبا 50 درصد بیشتر از سایر کودکان روستا درآمد داشتند.

این اختلاف درآمد در دختربچه هایی که اکنون زن بودند به چشم نمی خورد که احتمالا ناشی از این است که آنها گزینه های شغلی کمتری داشتند. اما مجله “لنست” می گوید این نتایج نخستین شواهد مستقیم از ارتباط آشکار میان تغذیه در اوان کودکی و درآمد در بزرگسالی است، و اینکه تغذیه خوب کودکان می تواند به رشد اقتصادی دامن بزند.


دسته بندی شده در : توصیه های پزشکی
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب