درباره ان ال پي

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ دوشنبه, 19 مرداد, 1388 / 2 نظر

چند سالي است که در ايران زمزمه هايي مبني بر تدريس و آموزش ان ال پي به گوش مي رسدو گاها مشاهده شده است که بعضي افراد خود را متخصص ان ال پي معرفي نموده اند اما بدون انکه اصول ان ال پي را بدانند به تدريس و بيان همان مطالبي مي پردازند که در کتاب هاي عمومي راز موفقيت و امثال ان به چشم مي خورد

اما متاسفانه همانطوري که در همه حوزه ها به محض اينکه مطلبي مورد توجه گروهي از مردم قرار مي گيرد عده اي مدعي مي شوند که متخصص ان زمينه هستند و همين افراد مسير آن علم را در جهتي سوق مي دهند که به مراتب از خاستگاه و اهداف از پيش تعيين شده مولفان آن حوزه به دور است

ان ال پي در دهه 70 ميلادي به صورت رسمي توسط اساتيد بزرگ ريچارد بندلر و جان گريندر پايه گذاري شد. اين که گفته‌ام به صورت رسمي منظورم اين است که قبلا اساتيدي مثل ميلتون اريکسون و فريتز پرل و … در اين زمينه کارهايي انجام داده بودند که با اين نام مطرح نبود و بيشتر در مفاهيم هيپنوتيزم و روانشناسي خانواده و باليني نهفته بود. ان ال پي بر خلاف روش‌هاي کلي موفقيت طلبي و خود باوري و … که امروزه با نام ان ال پي از ان ياد مي‌شود به هيچ عنوان يک روش بدون ساختار و سليقه‌اي نيست

خاستگاه ان ال پي از نظريه گشتالت، علوم کامپيوتر، زبان شناسي و هيپنوتيزم است و در طي گذشت بيش از سه دهه مرتبا بر غناي آن افزوده شده است. در اين شاخه از علم که امروزه کاربرد بسيار زيادي پيدا کرده است، ترکيب علوم مهندسي و علوم انساني محوريت داشته است و با اين رويکرد به تحليل ابعاد مختلف انسان مي‌پردازد


دسته بندی شده در : ان ال پي (NLP)
برچسب ها در :
پست مشابه :

نظرات

 • میثم سواردلاور

  با تبریک و تشکر از شما که طی چند جمله کوتاه اصلی موارد مهم را در شناخت ان ال پی معرفی کردید

 • NLP چيست؟
  منبع: کتاب مبانی پایه برنامه ریزی عصبی کلامی، NLP در دیدگاه شناختی جلد یک نوشته میثم سواردلاور- انتشارات ارجمند. تهران

  معني تحت لفظي NLP كه سرنام كلماتNeuro Linguistic Programming مي‌باشد، واژه‌ برنامه‌ريزي عصبي‌كلامي است. مهمترين سؤالي كه مي‌تواند در اينجا مطرح شود اين است كه آيا اين ترجمه دقیقاً مي‌تواند گوياي دیدگاه اصلي روش NLP باشد. مسلماً اگر بخواهيم تنها به اين توضيح اكتفا كنيم كه معني اين واژه، تأثير كلام بر اعصاب و روند کار آن مي‌باشد (توضیحی غیر دقیق كه تاكنون معمول بوده است)، كه قابليت برنامه‌ريزي ذهني را نیز دارد؛ نمي‌توان به نتيجه‌ مطلوبي در این زمینه دست يافت. البته مي‌توان با نگاهي ديگر به معناي دقيق این واژه پرداخت و از همين رهگذر به معناي اصلي اين رويكرد كه داراي تجانس با واقعيت در نظر گرفته شده برای آن مي‌باشد پي برد. از این جهت باید گفت که كلمه‌ نرولينگويستيك (Neurolinguistic) در پزشکی به مفهوم رشته‌اي است كه با اساس نروآناتوميك تكلم و اختلالات مربوط به آن سروكار دارد و به كار مي‌رود. در اينجا معني واقعي تكلم و صحبت کردن انسان مورد نظر است. حال وقتي واژه‌ عصبي را در اين زمينه به كار مي‌بريم به نظر مي‌رسد كه نه به زبان تكلمي، بلكه با شيوه‌ كار اعصاب، يعني مفهوم دیگری از آن (زبان دوم) اشاره مي‌كنيم. در اين زمينه NLP را اگر برنامه‌ريزي ذهني به زبان عصبي معنی كنيم احتمالاً به هدف خود نزدیک شده‌ایم. در نهايت با ديدي زبان‌شناسانه مي‌توان NLP را برنامه‌ريزي ذهن بر اساس عصب‌شناسي زبان‌دوم یعنی تخیل در نظر گرفت. این همان چیزی است که در روانشناسی به بازسازی شناختی (cognitive refraiming) معروف است.
  با توجه به دركي كه اتكينسون در جهت بيان اينكه قوه‌ تخيل انسان همان زبان‌دوم وی مي‌باشد؛ و بيان اينكه نقطه‌ مشخصي (واحدي) از مغز كه در دو حالت فعاليت ذهني و ادراكي فعال مي‌شود(لوب اکسیپیتال مغز)- كه در اين بين اعصاب نقشي ويژه را بازي مي‌كنند- مي‌توان چنين نظري را بيان كرد كه واژه‌ برنامه‌ريزي عصبي‌كلامي مي‌تواند به معناي برنامه‌ريزي نتايج عملكرد شناختی اعصاب كه همانا توليد تخيل و رؤياورزي و همچنين نمودِ درك مخصوص به خود ما از دنياي بيروني است؛ باشد. حال وقتي به منابع مربوط به علم NLP مراجعه مي‌كنيم، مي‌بينيم كه در واقع در سطح كارآمدي اين تعريف متجانس با روش‌هاي ارائه شده در منابع موجود مي‌باشد.
  مسلماً در وادي علم نمي‌توان هيچ تعريفي را صد درصد و قطعي صحیح فرض كرد. از اين جهت جان اوردوف از پديدآوردنگان HNLP يا روان‌شناسي انسان‌گرايانه عصبي‌كلامي در مري‌لند آمريكا مي‌گويد:« NLPمبحثي چنان گسترده است كه ارائه تعريفي دقيق از آن كه البته ساده باشد مسلماً غير ممكن است». حال با داشتن دیدی انعطاف‌پذیر در باب شناخت NLP می‌توان آن را به گونه زیر تعریف کرد.
  : Neuro نقش ويژه‌اي كه اعصاب در توليد تخيل و كاركرد ذهن و روان دارند. در واقع در این قسمت به جنبه‌های عملکرد شناختی مغز و اعصاب توجه می‌شود.

  : Linguistic اين بخش شامل دو قسمت است. اول: زبان‌دوم، كه همانا قوه تخيل مي‌باشد. دوم: زبان تكلمي و كاربرد آن در برقراري ارتباط با خود و ديگران. قسمت دوم اين بخش داراي تأثيرات عميق بر بخش اول مي‌باشد. در واقع زبان اول (گفتاري) داراي اثراتي بر زبان دوم (تخيل) است. که می‌توان از آن برای برنامه‌ریزی ذهنی استفاده کرد.

  : Programming به نحوه‌ سازمان‌دهي زبان‌دوم براي رسيدن به نتايجي خاص در زندگي فرد گفته مي‌شود. اين كار از طريق به خدمت‌گيري زبان اول، مدل‌سازي، تغيير سطوح عصب‌شناختي و آموزش صورت مي‌پذيرد.

  نكته ديگري كه بايد به آن اشاره كرد اين است كه NLP نيز مانند بسياري از مكاتب علوم رفتاري دستخوش برداشت‌هاي متفاوت شده است كه البته اين امر به رشد این علم كمك خواهد كرد. در زير به معرفي چند مكتب كه معروف‌ترين آنها مي‌باشند مي‌پردازيم:

  مكتب درماني(Psychotherapy school) : اين مكتب اساساً نظامي است كه اعتقاد بر اين دارد، NLP يك روش درماني است. تعاليم اين مكتب معمولاً حول اجراي تكنيك‌هاي این رشته علمی طراحي شده‌اند. اين روش بيشتر توسط روان‌درمانگرها و همچنين روان‌پزشكان مورد استفاده قرار گرفته است.

  مكتب آكادميك(Academic School) : اين مكتب عقيده بر اين دارد كه NLP روشي است براي مطالعه رفتار انسان كه درك آن بسيار پيچيده مي‌باشد. بيشتر تلاش‌ها در اين مكتب معطوف است به مطالعه عملكرد شناختی مغز و فرآيندهاي رواني.

  مكتب انگيزش(Motivation School) : اين مكتب چنين بيان مي‌دارد كه NLP روشي براي توليد يك احساس مطلوب در افراد است. از دامن اين ديدگاه گروه‌هاي مختلفي نيز در ايران ايجاد شده‌اند كه فعاليت آنها معمولاً برگزاري سمينارهاي توليد روحيه و ايجاد انگيزش در فرد جهت انجام دادن بهتر كارهاي روزمره مي‌باشد.

  باید بیان داشت که NLP به وضوح تحت سرفصل گسترده‌ای از روانشناسی قرار می‌گیرد؛ و شاید به طرز نزدیکی به روانشناسی شناختی مرتبط باشد (رابرت دیلتز، 2000). ولی هنگامی که گرایندر هنوز در روانشناسی فارغ‌التحصیل نشده بود، NLP خارج از یک خط فکری آکادمیک آغاز شد و تا این روز کاملاً جدا از آن باقی ماند. این موضوع درحالی است که بسیاری از متخصصان این رشته دارای صلاحیت‌های رسمی در روانشناسی و روانپزشکی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب