درمان فقر آهن

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ چهارشنبه, 21 مرداد, 1388 / بدون نظر

تغذيه، آميزه اي از مراحل متعدد و گوناگون است كه طي آن موجود زنده مواد لازم و ضروري را جهت ادامه حيات و رشد از محيط پيرامون خود دريافت و به مصرف مي رساند.
تجربيات بيانگر اين مطلب است كه تغذيه نامتعادل و يا ناقص در هضم، جذب و سوخت و ساز مواد غذايي نه تنها سبب بروز بيماري هاي ناشي از كمبود يا اسراف مواد غذايي مي گردد، بلكه به دليل تضعيف مقاومت بدن زمينه ابتلابه بيماري هاي ديگر با منشا غيرتغذيه اي را نيز به تدريج فراهم مي سازد.
از آنجا كه هريك از مواد غذايي (ويتامين ها، مواد معدني، پروتئين و…) نقش خاصي را دارا مي باشند، لذا فقدان هريك به شكلي سلامت انسان را به خطر مي اندازد. در اين راستا بر آن شديم با ارائه “نقش رژيم غذايي در بهبود كم خوني و فقر آهن در كودكان”مواردي را بيان نماييم.

نقش رژيم غذايي در بهبود فقر آهن در كودكان

آشنايي تمامي اقشار جامعه با اهميت آهن و عوارض بيماري فقرآهن ضروري مي باشد، چرا كه با آشنايي مختصر با اين مقوله مي توانيم با تغذيه اصولي و مناسب تر درصدد رفع بسياري از بيماري ها برآييم.
آهن عنصري است كه در روندهاي سوخت و ساز متابولسيم بدن شركت مي كند و نقش اساسي در اعمال فيزيولوژيك آنزيم هاي زيادي بازي مي كند.

كمبود آهن به دلايل زير صورت مي پذيرد:
-1 از دست رفتن خون از بدن مانند خونريزي از دستگاه گوارش
-2 افزايش نياز به آهن (در دوران حاملگي و نوجواني)
-3 كمبود آهن در مواد غذايي مصرفي
مقدار آهن موردنياز كه بايد جذب شود 0/5 تا 1/5 ميلي گرم مي باشد ولي چون حدودا 10درصد آن جذب مي شود پس بايد روزانه در غذايي كه مصرف مي كنيم 5تا 15 ميلي گرم آهن موجود باشد كه معمولااين مقدار وجود دارد ولي در مورد نوزادان نارس اين مورد بيشتر مورد بحث مي باشد.

منابع غذايي آهن

بهترين منابع غذايي آهن، گوشت ماهي، بقولات (برنج، ذرت، گندم) و برگ هاي سبز مانند اسفناج مي باشد. در بيشتر غذاهاي گياهي فقط 0/5 آهن جذب بدن مي شود ولي در غذاهاي حيواني مانند گوشت گوساله و ماهي به ترتيب 20 درصد و 10 درصد آهن جذب مي گردد.
بررسي ها نشان دهنده اين موضوع مي باشد كه مصرف گوشت با سبزيجات جذب آهن را 2 تا 3 برابر افزايش مي دهد واين افزايش جذب آهن احتمالابه دليل وجود اسيد آمينه سولفوردار سيستئين است.
طبق گزارشاتي در مورد جذب آهن اشاره به برگ سبزيجات سبز مانند اسفناج شده است كه ايجاد حجم زيادآن در رژيم مقدار آهن را كاهش مي دهد. توصيه مي شود كه حتما قبل از وعده هاي غذايي مصرف شود تا اختلالي كه در جذب آهن به وجود مي آيد به حداقل برسد. تحقيقات نشان دهنده اين موضوع است كه آهن گوشت جوجه بيشتر از 10درصد آن جذب بدن مي گردد و آهن اسفناج بيشتر جذب مي گردد. ميزان جذب آهن در بچه هاي زير 3 ماه زيادتر از معمول است و جذب آهن در شيرخوار با كم خوني ازساير بچه ها بيشتر است.
محل ذخيره آهن بيشتر در كبد و طحال و يا در سلول هاي رتيكوآندوتليال و يا در سلول هاي پارانشيم كبد مي باشد. كبد چون بافت يكنواختي دارد بهترين منبع عالي ذخيره آهن مي باشد.
ذخيره آهن كبد نوزاد متولد شده براي 3 تا 6 ماه كافي است. از اين رو توصيه اي در مورد نياز كودكان به منبعي غير از شير مادر حداقل تا 3 ماهگي نمي گردد.بنابراين اضافه كردن آهن به غذاي آماده شده كودك سودي ندارد و پس از سه ماهگي رژيم حاوي آهن بايدتكافوي مقدارآهن بدن را بنمايد.

كم خوني فقر آهن

كم خوني فقرآهن زماني ايجاد مي گردد كه سرعت از دست رفتن آهن از ميزان رسيدن آن به بدن بيشتر شود. ميزان مصرف آهن در دوره هاي افزايش ناگهاني رشد در شيرخوارگي و نوجواني بيشترين مقدار است. نوزاداني كه از مادران مبتلابه كم خوني آهن متولد مي شوند به ندرت كم خونند ولي ذخاير آهن بدنشان كم است.
مهمترين عامل فقر آهن در بچه ها ذخيره كم آهن در بدو تولد آنهاست. ذخيره كم آهن به دلايل زير مي باشد: نارس بودن نوزاد، چندقلو بودن نوزادان، خونريزي پس از تولد و تعويض خون نوزاداني كه مبتلابه زردي مي باشند.

عواقب كم خوني

بسياري از جنبه هاي تظاهر كم خوني فقر آهن ضعف سستي تپش قلب و گاهي تنگي نفس از علايم كم خوني مزمن است.
زبان صاف، التهاب دار و براق مي شود. استوماتيت گوشه دهان، حساسيت و ورم گوشه دهان ديده مي شود. آتروفي معده دختران ترشح اسيد هم ديده مي شود. ناخن ها قاشقي مي شود. يكي از علايم ديگر پيكا Pica است كه به ندرت پيش مي آيد كه كودكان علاقه به خوردن يخ و نشاسته و خاك پيدا مي كنند. نشاسته و خاك رس از دستگاه گوارش به آهن متصل شده و كمبود آن را بدتر مي كنند. آخرين مرحله كم خوني اين است كه گويچه هاي قرمز هاپيكروم ميكروستيك مي شوند.

درمان:كمبود آهن بيشتر با نمك آهن مثل سولفات فرد پاسخ مي دهد يك قرص 60mg آهن 3 باردر روز
آهن وقتي در فواصل غذا باشد بهترين جذب ممكنه را دارد.
كمپلكس آهن، دكستران را مي توان با روزي حدود 2 گرم تجويز نمود. توصيه مي شود قطره آهن خوراكي با آبميوه به كودكان خورانده شود (به سبب جلوگيري از سياه شدن دندان ها)
تزريق خون به ندرت لازم مي باشد مگر اينكه آنمي شديد باشد ولي به طور كلي در شيرخواران تا 3 ماهگي كه آهن كمي از رژيم غذايي دريافت مي كنند ذخاير جنيني كافي است و بعد از آن غلات غني شده، زرده تخم مرغ و گوشت منابع خوبي است. مطالعات نشان دهنده اين است كه اگر رژيم با غلات غني شده همراه نباشد آهن توصيه شده مصرف نمي شود.در تخم مرغ، آهن بيشتردر زرده متركز است و فقط 4 تا 10 درصد آن جذب مي شود ولي جذب آهن گوشت جوجه 30 درصد است. ميوه جات و آب آنها منابع فقيري از آهن هستند ولي سيب زميني، ساقه هاي سبز گياهان و برگ ها، منابع خوبي هستند. در مورد حبوبات بايد گفت كه منابع عالي آهن هستند.گوشت ميوه جاتي مانند گوجه فرنگي و پرتقال دو برابر آب آنها آهن دارد.گاهي اوقات ميوه جات و سبزيجاتي قوطي شده يا غذاهاي اسيددار كه در ظروف آهني پخته مي شوند مقداري به آهن آنها در حين پخت اضافه مي گردد.
حبوباتي نظير لوبيا و نخود منابع نسبتا خوبي هستند بخصوص زماني كه دانه رسيده خشكي داشته باشند. اگرچه كشمش و ساير ميوه هاي خشك شده به علت آهن توصيه مي گردند ولي بيشتر از ميوه جات اصلي كه از آهن مشتق شده اند آهن ندارند. به عنوان مثال يك چهارم فنجان كشمش، 1/4 ميلي گرم آهن دارد.
شير و لبنيات منابع فقير آهن هستند. صدف هاي خوراكي و كاكائو نسبتا غني از آهن هستند.
در اثر پخت و پز آهن مواد غذايي كم مي شود چون آهن در آب غذاها متمركز مي گردد. با دورريختن آب آهن از دست مي رود بنابراين بهتر است براي طبخ سبزيجات مثل اسفناج از بخار استفاده گردد.

تغذيه و پيش گيري از سرطان

درگذشته تصور مي شد كه تغذيه اثري بر سرطان ندارد، ولي امروزه محققان ثابت كرده اند كه رژيم غذايي روزانه ، نقش مهمي در بروز، پيش گيري ودرمان انواع سرطان ها ايفا مي كند. بدن ما به غذا بيش از هر چيز ديگري نيازمند است و مي توان گفت كه يك سوم سرطان هايي كه منجر به مرگ مي شود، با آنچه مي خوريم در ارتباط است . تحوّل

در عادات غذايي مردم ، گسترش شهرنشيني و افزايش مصرف غذاهاي آماده موجب افزايش بروز سرطانها شده است . بعضي از عواملي كه در بروز سرطان مؤثرند مانند ارث يا عوامل محيطي، غيرقابل تغييرند ولي اگر نمي توانيم در عوامل محيطي خود تغييري ايجاد كنيم، مي توانيم با اصلاح و متعادل ساختن الگوهاي غذايي ، احتمال ابتلا به سرطان را به ميزان قابل توجهي كاهش دهيم. دلايل ابتلا به سرطان در كشورهاي مختلف متفاوت است .

در جوامع شهري و جوامع پيشرفته ، مصرف بيش از حد مواد غذايي (ovrnutrition) و در جوامع فقير، كمبودهاي تغذيه اي (undernutrition) موجب بروز سرطان مي شود.


دسته بندی شده در : تغذيه و سلامت
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب