ده روش ساده برای جلوگیری از پیری پوست

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ چهارشنبه, 21 مرداد, 1388 / بدون نظر

1-از مواجهه با آفتاب دوری کنید : تخمین زده می شود که 80% پیری پوست در اثر آفتاب ایجاد می شود.اشعه ماوراء بنفش در آفتاب عامل اصلی در پیر شدن پوست است. حتماً در طول روز از یک ضد آفتاب وسیع الطیف استفاده کنید. به یاد داشته باشید که آفتاب از ابر، هوای مه آلود و شیشه پنجره ها عبور می کند .

2- قلیان و سیگار نکشید : نیکوتین در هر شکلی منجر به ایجاد چروک می شود. نیکوتین همچنین منجر به شل شدن و افتادگی پوست و زرد شدن پوست می شود. پک زدن به سیگار و قلیان باعث به وجود آمدن خطوط چروک عمیق در اطراف دهان می شود.

3- مقدار کافی آب بنوشید : حداقل روزانه یک لیتر آب بنوشید. آب برای عملکرد سالم و صحیح سلولها و همچنین دفع مواد زائد از بدن لازم است. افرادی که ورزش می کنند یا در هوای گرم زندگی می کنند یا مقدار زیاد نمک مصرف می کنند و یا داروهای ادرار آور مصرف می کنند، باید مقادیر بیشتری آب مصرف کنند.

4- تغذیه متعادل داشته باشید : در تغذیه روزانه خود مقدار کافی میوه و سبزیجات بگنجانید. از گوشت بدون چربی و ماهی استفاده کنید. از مواد قندی و نشاسته به مقدار متوسط استفاده کنید.

5- از مکملهای غذائی آنتی اکسیدان استفاده کنید : رادیکالهای آزاد در بدن در اثر آلودگی هوا، التهاب، آفتاب و به طور طبیعی با گذشت سن ایجاد می شوند. رادیکالهای آزاد منجر به آسیب پوست و پیر شدن پوست می شوند. مطالعات علمی نشان داده ترکیباتی مثل روی (زینک)، ویتامینهای A-C-E و سلنیوم اثرات رادیکالهای آزاد را در بدن کاهش می دهند. این ترکیبات هم به شکل خوراکی و هم موضعی وجود دارند. در مورد مصرف آنها با پزشک متخصص پوست مشورت کنید.

6- وزن خود را ثابت و مطلوب نگهدارید : بالا و پائین کردن وزن آسیبهای جبران ناپذیر به پوست وارد می کند. با کم و زیاد شدن وزن قدرت ارتجاعی پوست از بین رفته، پوست شل و افتاده می شود. لاغری بیش از اندازه با سوء تغذیه منجر به پیری زودرس پوست می شود.

7- از ترکیبات رتینوئیک اسید و آلفا هیدروکسی اسید استفاده کنید : انواع مختلف این ترکیبات به شکل کرم موضعی در دسترس می باشند ( رتین-آ، کترل، لوکسید، ….). این ترکیبات وقتی به اندازه کافی و طولانی استفاده شوند، منجر به افزایش ساخت کلاژن و الاستین در پوست شده و همچنین رنگ پوست را نیز روشنتر می کنند. در مورد مصرف این ترکیبات با پزشک متخصص پوست خود مشورت کنید.

8- درست و به اندازه کافی بخوابید : بهترین حالت برای خوابیدن، خوابیدن به پشت می باشد. همچنین خواب در طول شبانه روز باید کافی بوده و کم نباشد.

9- از اثرات بوتکس (دیسپورت) استفاده کنید : چروکهائی که در اثر انقباض عضلات صورت ایجاد می شوند، با بوتکس قابل پیشگیری و درمان هستند. ازجمله این چروکها می توان به خطوط اخم و چروکهای عمیق اطراف چشم اشاره کرد. استفاده از بوتکس روشی مؤثر و بدون عارضه برای از بین بردن چروکهائی است که با دارو قابل برطرف شدن نمی باشند. بوتکس به شکل تزریقی است. در مورد مصرف بوتکس با پزشک متخصص پوست خود مشورت کنید.

10- مصرف هورمونهای جایگزین را در نظر داشته باشید : در صورتی که حوالی سنین یائسگی هستید، مصرف هورمونهای جایگزین در جلوگیری از پیر شدن پوست بسیار مؤثر است.


دسته بندی شده در : توصیه های پزشکی
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب