روشهای آسان برای كاهش وزن با رژیم های غذایی

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ سه شنبه, 20 مرداد, 1388 / بدون نظر

بدون نیاز به رعایت رژیم غذایی خاص، با رعایت این روش ها در زندگی مطمئن باشید كه با سرعت می توانید به وزن ایده آل خود دست یابید. این روزها انواع متنوعی از رژیم های غذایی باب شده است كه باعث كاهش وزن سریع می شود اما به همراه تحمل احساس گرسنگی و محرومیت شدید و متاسفانه به همان سرعت كه وزن كم می شود، مجددا به حالت اول برمی گردد و حتی بیشتر هم می شود. در حالیكه برای حفظ این كاهش وزن و عدم برگشت وزن اضافی بهتر است برنامه ای متعادل با روندی آهسته را دنبال كنید و این كار حتی بدون رعایت رژیم غذایی حاصل قابل انجام است. تنها با كمی تغییر در برنامه و روش زندگی خود می توانید این موفقیت را تجربه كنید. مثلا 5/0 كیلوگرم چربی معادل 3500 كالری است و رها شدن از این میزان كالری با انجام ورزش و رعایت رژیم مناسب می تواند باعث كاهش 5/0 كیلوگرم وزن در هر هفته شود. اگر می خواهید وزن جاری خود را به همین میزان حفظ كنید تنها كافی است 100 كالری در روز كمتر مصرف كنید تا از افزایش وزن خود در هر سال بكاهید و اما بعضی از روش های موثر برای كاهش وزن بدون نیاز به رعایت رژیم غذایی خاص عبارتند از:

1- عدم حذف صبحانه از بین وعده های غذایی : یكی از عادت های افرادی كه توانسته اند به طور موفق به وزن نرمال و ایده ال خود برسند، خوردن صبحانه در هر روز است. خیلی از مردم تصور می كنند كه حذف صبحانه بهترین روش برای كم كردن مصرف كالری است در حالیكه در بقیه ساعت های روز بیشتر می خورند. مطالعات نشان می دهد كه افرادی كه هر روز صبحانه می خورند كم وزن تر از افرادی هستند كه این وعده غذایی را حذف می نمایند.

2- آشپزخانه را در شب تعطیل كنید : زمانی را در شب در نظر بگیرید كه دیگر غذایی خورده نشود. این كار باعث می شود كه از خوردن غذا یا هله هوله در هنگام تماشای تلویزیون در ساعت های آخر شب صرف نظر كنید. بعد از خوردن شام در ابتدای شب می توانید یك فنجان چای، آب نبات یا ظرفی كوچك بستنی بخورید و سپس بلافاصله مسواك بزنید تا دیگر بعد از این زمان تا آخر شب سراغ خوراكی نروید.

3- نوشیدنی های مناسبی انتخاب كنید : نوشیدنی های شیرین سرشار از كالری است در حالیكه باعث رفع گرسنگی نیز نمی شود. بهتر است تشنگی خود را با آب، آب میوه (مركبات طبیعی)، شیر كم چربی و یا مقدار كمی از سایر آب میوه های 100% طبیعی بر طرف كنید.

4- مصرف سبزیجات و میوه جات : خوردن سبزیجات و میوه جات كم كالری و پر حجم باعث حذف غذاهای با چربی زیاد و كالری بالا می شود. بهتر است گوشت را از مركزیت بشقاب خود حذف كنید و در عوض سبزی را جایگزین كنید. همچنین می توانید ناهار و شام خود را با یك ظرف سالاد شروع كنید. بهتر است آشپزخانه خود را از انواع سبزیجات و میوه جات پر كنید. این نوع رژیم غذایی سرشار از ویتامینها، مواد معدنی، فیبر و … است.

5- مصرف غلات : غلاتی همچون برنج برشته و بو داده، ذرت و نان جو سرشار از فیبر است و مصرف آنها باعث احساس سیری برای مدت بیشتری می شود.

6- طبیعت و محیط اطراف خود را كنترل كنید : برای مثال می توانید آشپزخانه خود را تنها از مواد غذایی سالم و مغذی پر كنید، این كار باعث می شود كه كمتر به رستوران بروید و از غذاهای رستوران استفاده كنید. قبل از رفتن به مهمانی غذایی سبك بخورید تا از خوردن انواع هله هوله در مهمانی صرف نظر كنید. قبل از اینكه بخواهید به طرف غذا بروید 15 دقیقه صبر كنید و سپس یك لیوان پر از آب بخورید.

7- مقدار هر وعده غذایی خود را كم و مختصر كنید : اگر تنها بتوانید این عادت را پیشه خود كنید، 10 تا 20 % می توانید باعث كاهش وزن خود شوید. مقدار وعده های غذایی شما چه در رستوران چه در خانه اغلب بیش از اندازه نیاز شماست. بهتر است میزانی را انتخاب كنید تا از برداشتن بیش از اندازه غذا اجتناب كنید. همچنین می توانید ظرف غذای خود را كوچكتر انتخاب كنید.

8- به گام های خود اضافه كنید : شما می توانید مسافت سنج یا گام شماری به همراه داشته باشید و به تدریج به تعداد و مقدار آن بیافزایید تا به 10000 گام در روز برسد. برای رسیدن به این هدف راه های زیادی وجود دارد مثلا می توانید حتی هنگام صحبت با تلفن راه بروید.

9- در هر وعده غذایی خود پروتئین بگنجانید : اضافه كردن منابع پروتئین كم چربی در هر وعده غذایی سبب می شود كه برای مدت زمان بیشتری سیر باشید و كمتر پر خوری كنید. مثلا ماست كم چربی، مقدار كمی آجیل، كره بادام زمینی، گوشت كم چربی و … می توانید منابع پروتئینی موثری باشد. متخصصان همچنین پیشنهاد می كنند كه برای حفظ قند خون در سطح متعادل می توانید تعداد وعده های غذایی را بیشتر كنید (هر 3 تا 4 ساعت یكبار) ولی در هر وعده كم بخورید.

10- مواد غذایی سبك را جایگزین كنید : مثلا به جای خوردن فرآورده های لبنی و گوشت پر چرب، نوع رژیمی و كم چربی آن را انتخاب كنید یا به جای مصرف سس سالاد برای خوردن سالاد می توانید مقدار كمی سركه به سالاد اضافه كنید. یا به جای مصرف سس مایونز بر روی ساندویچ سس خردل را امتحان كنید.


دسته بندی شده در : كاهش وزن
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب