روش هاي مختلف سفید كردن دندان

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ چهارشنبه, 21 مرداد, 1388 / بدون نظر

دندان ها به مرور زمان و با گذشت سن دچار تغییر رنگ می شوند.این تغییر رنگ در اثر تغییر مواد معدنی مینا و عاج صورت می گیرد به این معنی که تخلخل مینا به مرور کم می شود و شفافیت خود را از دست می دهد.دندان ها هم چنین ممکن است به علت مواد رنگی غذاها , باکتری ها و تنباکو دچار تغییر رنگ شوند.

از آن جايی که سفیدی دندان ها به طور ناخود آگاه نشانه ای از جوانی بر شمرده می شود همواره سفید کردن دندانها مورد درخواست مردم بوده است.
در عمل سفید کردن دندانها از مواد اکسید کننده مثل پر اکسید هیدوژن برای روشن تر کردن دندان استفاده می شود.مواد اکسید کننده به داخل ساختار کریستالی میله مانند مینا نفوذ کرده و رنگیزه های رسوب کرده در بین هرم های مینائی را اکسید می کنند.با گذشت زمان نفوذ مواد اکسید کننده به داخل عاج دندان که در لایه زیرین مینا قرار داردنیز صورت گرفته و رنگ آن نیز روشن تر می شود.

دو روش اصلی برای سفید کردن دندانها وجود دارد :

در روش اول که سفید کردن در مطب نامیده می شود مواد بلیچینگ با غلظت بالا به مدت کوتاهی بر روی دندان قرار می گیرد.در این روش سفیدی دندان به سرعت پدیدار می شود ولی در صورتی که به درستی استفاه نشود ممکن است باعث آسیب به لثه و مخاط دهان شود.در این روش برای جلوگیری از تماس مواد اکسیدکننده با لثه ها از لایه محافظ مخصوصی استفاده می شود که با مهارت بر روی لثه قرار می گیرد و با نور مخصوص محکم می گردد.

ماده مورد استفاده در بلیچینگ مطب پراکسید هیدروژن و یا کاربامید پراکسید است.ماده دوم نیز در دهان پراکسید هیدروژن ایجاد می نماید.ژل بلیچینگ در این موارد معمولا حداکثر معادل 35% پر اکسید هیدروژن غلظت دارد.

روش دیگر بلیچینگ سفید کردن در منزل می باشد که در این روش دندان پزشک یک تری مخصوص پلاستیکی بر روی مدل دندانهای شخص ساخته و ژل های بلیچینگ را در اختیار بیمار قرار می دهد.بیمار هر روز چند ساعت ژل ها را بر روی تری قرار داده و آن را در دهان بر روی دندان ها می گذارد.پس از گذشت چند هفته دندانها به سفیدی مورد نظر می رسند.ژل مورد استفاده در این روش بین ده تا شانزده درصد غلظت دارد.

در سال های اخیر محصولات زیادی نیز برای سفیدکردن در داروخانه ها و سوپر مارکت ها ارائه می شوند که غلظتی کمتر از ده درصد دارند و به علت نظارت نداشتن دندانپزشک بر مراحل درمان استفاده از آن ها توصیه نمی گردد.
به طور معمول پس از بلیچینگ بهبود مناسبی در زیبائی دندانها در اثر سفید شدن آن ها مشاهده می شود.ولی باید دانست این روش بر تمامی رنگیزه های دندانی موثر نیست و در برخی موارد بد رنگی شدید دندان ها نیاز به درمان های طولانی مدت بلیچینگ و یا استفاده از درمان و نیز لامینیت می باشد.

از عوارض درمان بلیچینگ می توان به حساس شدن دندانها و سوختگی لثه ها(در موارد استفاده نادرست ویا سفیدشدن بیش از حد دندانها ) اشاره کرد.این عوارض در تعداد کمی از مراجعین ممکن است به وجود آید و پس از چند روز بهبود می یابد.مدتی پس از سفیدکردن ممکن است تا حدودی از سفیدی دندان کاسته گردد.

در مورد استفاده از مواد و ترکیباتی که برای سفید کردن دندان وجود دارد باید گفت که معمولا درصد مواد موثر در این ترکیبات کم است. بنابراین برای این که این مواد بتواند سبب سفید شدن دندانها شود لازم است که برای مدت زمان زیادی از آنها استفاده شود .

از طرفی با توجه به این که در هنگام استفاده ممکن است سبب آسیب به قسمت های مختلف در دهان شود بنابراین بهتر است از این ترکیبات استفاده نشود . در صورتی که می خواهید با این روش دندانهایتان کمی سفید شود ، بهتر است از خمیردندانهایی که حاوی ترکیبات سفید کننده می باشند ، استفاده نمایید ، مانند خمیردندان کرست .


دسته بندی شده در : تغذيه و سلامت
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب