رژيم غذايي ديابت نوع اول

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ چهارشنبه, 21 مرداد, 1388 / بدون نظر

در حالت عادي لوزالمعده بر اساس ميزان فعاليت بدني شما و غذايي که مي خوريد انسولين بدن شما را تنظيم مي کند.از آن جايي که در ديابت نوع 1 اين فرآيند از کار افتاده است، شما بايد خود به تنظيم آن بپردازيد.
به عنوان يک قاعده کلي، تزريق انسولين و فعاليت فيزيکي قند خون را پايين و خوردن غذا آن را بالا مي برد.

هدف اصلي شما در برنامه ريزي غذايي در ديابت نوع 1 ايجاد تعادل ميان اين 3 عامل است تا از اين راه بتوانيد قند خون خود را تا حد امکان نزديک به مقدار طبيعي نگه داريد. مثلاً شما مي توانيد قبل از انجام فعاليت ورزشي، به منظور جلوگيري از کاهش قند خون، مقداري غذاي حاوي کربوهيدرات مصرف کنيد و يا از مقدار انسولين تزريقي خود بکاهيد.

همچنين مي توانيددر مواقعي که مي خواهيد غذاي بيشتري بخوريد (مثلاً در مهماني ها) با افزايش مقدار انسولين خود، مانع از بالا رفتن قند خونتان شويد. به خاطر داشته باشيد که تنظيم موارد فوق تنها با اندازه گيري منظم قند خون امکان پذير است.

در برنامه ريزي غذايي ديابت نوع 1، رعايت نکات زير از اهميت زيادي برخوردار است:

مصرف وعده هاي غذايي در فواصل منظم و تقريباً ثابتي از شبانه روز:

اين امر يکي از مهمترين اصول تغذيه در ديابت است. در اين بين، مصرف سر وقت ميان وعده ها (بين صبحانه و نهار، هنگام عصر و قبل از خواب) از اهميت زيادي برخوردار است زيرا از پايين افتادن قند خون (هيپوگليسمي) در بين وعده هاي اصلي غذا و مخصوصاً در طول شب که خطر هيپوگليسمي بيشتر است، جلوگيري مي کند.

اين ميان وعده ها معمولاً از غذاهاي حاوي کربوهيدران مثل نان (ترجيحاً همراه پنير) يا انواع ميوه ها تشکيل شده اند. مصرف نان همراه با پنير، بهترين انتخاب براي ميان وعده قبل از خواب است، زيرا به علت جذب کندتر در روده ها، قند خون را به مدت طولاني تري در طول شب بالا نگه مي دارد.

ثابت بودن تقريبي ترکيب و مقدار غذا در تمام روز:

اين امر بيشتر در مورد کساني صادق است که مقدار انسولين ثابتي را در طول شبانه روز تزريق مي کنند.

نکته:

روش هاي جديدي از تزريق انسولين، مانند روش تزريقات متعدد و يا پمپ انسولين به شما آزادي عمل بيشتري در مورد انتخاب زمان مصرف و نيز ترکيب غذايتان مي دهند.

درمان هيپوگليسمي و جلوگيري از مصرف بيش از حد غذا هنگام بروز حملات

مصرف دقيق و حساب شده کربوهيدرات ها

کتاب ديابت راه درمان، از مجموعه کتابهاي “آموزش ديابت گابريک


دسته بندی شده در : تغذيه و سلامت
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب