ماساژ کودک

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ دوشنبه, 26 مرداد, 1388 / بدون نظر

نرمش های کششی:

هنگاميکه بخواهيد ترکيبی از قسمت های مهم ماساژ جلو, پشت, سر و صورت را با هم انجام دهيد, از نرمش های کششی استفاده کنيد.در این حالت عضلات کودک شما گرم و آرام می شود, لذا شما ميتوانيد اعضا را کشيده و مفاصل را با کمال اطمينان حرکت دهيد.این نرمش های کششی به پيشرفت انعطاف پذيری عضلات کودک کمک می کند.برای انجام این قسمت, مانند هميشه کودک را به پشت بخوابانيدبه نحوی که صورت وی به طرف شما باشد استفاده از روغن لازم نيست.بيشتر کودکان از نرمش های کششی لذت می برند مخصوصاً وقتی انجام نرمش ها همراه با صدا های ((بازی بازی)) باشد که والدين همواره بروز می دهند.

کشش پاها:

با يکی از دستان خود پاهای کودک را بگيريد.پاهای کودک را بالای ران کودک متقاطع کنيد.سپس در حالی که پاها متقاطع هستند, زانوها را به طرف شکم و به سمت بالا حرکت دهيد ,به طوريکه پنجه پاها نزديک قسمت ميانی ران و تهی گاه(مفصل ران)قرار گيرد.سپس کمی به طرف بالا حرکت کنيد و به آرامی پاها را طرف شکم آزاد کنيد, بعد از چند مرتبه بالا آوردن پاها جای آنها را بصورت متقاطع عوض کرده و این عمل را تکرار کنيد.

کشش همزمان بازو و پا:

مرحله اول:مچ دست راست کودک را با دست چپ خود گرفته و مچ پای چپ کودک را در دست راست خود بگيريد.به آرامی دست و پای کودک را با هم بدور از بدن بکشيد, بطوريکه در يک خط مستقيم قرار گيرند.در این صورت دست و پا در يک خط مورب در دو انتهای بدن قرار می گيرند, دست و پای کودک را برای چند ثانيه در حال کشش نگه داريد.سپس مرحله 2 را انجام دهيد.

مرحله دوم:پای چپ کودک را روی مفصل ران راست بياوريد(از طرف پاشنه پا هدايت کنيد) و دست راست کودک را روی مفصل ران چپ و درست بالای ران بياوريد, از خم بودن زانوهای پای چپ کودک اطمينان حاصل کنيد ,چند ثانيه کودک را در این حالت نگه داريد و سپس مرحله 3 را انجام دهيد.

مرحله سوم:مرحله 1 را تکرار کنيد, به آرامی بازوی راست کودک و پای چپ او را دور از بدن بکشيد.چند ثانيه کودک را در این حالت نگه داريد و سپس مرحله 4 را انجام دهيد.

مرحله چهارم:بازوی راست کودک را مستقيماً زير مفصل ران راست بياوريد و پای چپ را به سمت شانه راست هدايت کنيد(با پاشنه پا هدايت کنيد)اگر پای کودک به شانه نمی رسد ,فشار را زياد نکنيد, اما تا آنجا که کودک احساس راحتی بکند نزديک شانه ببريد.مراحل 1 تا 4 را با همان بازو و پا تکرار و سپس با بازو و پای ديگر انجام دهيد.

نکته:ارتباط چشمی با کودک يک تماس با ارزش است که باعث افزايش اعتماد به نفس کودک می شود.سپس تا آنجايی که ممکن است این ارتباط را تقويت کنيد و توجه داشته باشيد در طول انجام ماساژ فرصت مناسبی برای این ارتباط فراهم می شود

کشش بازوها:

1.کشش در بازو ها:با انگشتان خود پشت مچ های کودک را بگيريد و شست خود را کف دست های کودک يا سمت داخلی مچ های او بگذاريد.بازوهای کودک را به دو طرف بکشيد بطوری که با شانه ها در يک خط بوده و زاويه قائمه با بدن تشکيل دهند.بازو ها را در همين حالت به آرامی بکشيد و فشار دهيد.دست ها را در همين حالت برای چند ثانيه نگه داشته سپس مرحله 2 را انجام دهيد.

2.چرخاندن بازو ها به طرف بالا:همانند مرحله 1 بازوها را به دو طرف بکشيد, قسمت بالا های بازوها (شانه و آرنج)را در همين حالت نگه داشته و دستها را به طرف بالا به سمت سر بچرخانيد, در این صورت بازوها روی آرنج ها خم می شوند.پايين بازوها بايد با بالای بازو ها زاويه قائمه بسازند.اطمينان حاصل کنيد که بازوهای کودک روی حوله در حال استراحت باشند.

3.متقاطع کردن بازوها:بازوهای کودک را بصورت متقاطع روی سينه اش قرار دهيد, برای انجام این حالت بازوهای خود شما نيز متقاطع می شود.در همين حالت برای چند ثانيه بمانيد.مرحله 1 و 3 را چند مرتبه تکرار کنيد.

4.چرخاندن بازوها به طرف پائين:بدون اینکه وضعيت بالای بازوها را تغير بدهيد, پائين بازوها را به طرف بالا بکشيد.در این صورت مچ ها به طور مستقيم بالای آرنج ها قرار ميگيرند ,سپس آنها را به طرف خود آورده و به سمت پايين روی حوله قرار دهيد.پايين بازوها بايد موازی بدن باشد و کف دست ها بايد روی حوله در حال استراحت باشد.مرحله 2 و 4 را چند مرتبه تکرار کنيد


دسته بندی شده در : روانشناسی کودک
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب