مديتيشن و رهايي از استرس

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ یکشنبه, 18 مرداد, 1388 / بدون نظر

ا‌سترس‌هاي زياد ناشي از زندگي ماشيني امروزه باعث بروز بسياري از بيماري‌ها و مشكلات رواني شده است. اين موضوع باعث شده تكنيك‌هاي مختلف آرام بخشي طرفدار زيادي پيدا كند. يكي از اين تكنيك‌ها مديتيشن است.

استفاده از مديتيشن براي درمان چيز جديدي نيست .علم و هنر مديتيشن از هزاران سال پيش به‌اين طرف توسط عرفا تمرين شده است. امروزه نيز مديتيشن يكي از درمان‌هاي پيشرفته بشمار مي‌رود كه مي‌تواند بطور وسيعي تحت عنوان «طب فكري بدني» طبقه بندي شود.

مديتيشن يا مراقبه، موثرترين تكنيك جهت دستيابي به آرامش عميق، رهايي از استرس، ايجاد سلامت، افزايش خلاقيت و ذكاوت و دستيابي به شادابي و رضايت دروني است. اين تكنيك، روشي ساده، طبيعي و بدون نياز به تلاش زياد است كه 5 ميليون نفر از مردم جهان از آن استفاده مي‌كنند.

ذهن همواره پر است از هياهوي افكار در حال گذر، آرزوها، خاطره‌ها، هيجان‌ها و همگي در حال عبور هستند، به عبارت ديگر در حالت عادي آگاهي ذهن مملو از افكار مختلف است، درست مانند آينه‌اي كه با غبار پوشيده شده باشد.

مديتيشن از بي ذهني است

مديتيشن باعث مي‌شود كه ذهن بتدريج، سطوح لطيف‌تري از تفكر را تجربه كند تا اين كه به سطح ماورايي رسيده و در تماس مستقيم با سرچشمه تفكر قرار گيرد. در حين انجام اين تكنيك الگوي امواج مغزي در حالت آلفا قرار مي‌‌گيرد كه در آن سطح نيروهاي شفابخش فعال مي‌شود.

بسياري از پزشكان، مديتيشن را به عنوان يك روش درماني جهت پايين آوردن فشار خون و تنفس بهتر مبتلايان به آسم و آرامش بيشتر در اضطراب‌هاي روزانه توصيه مي‌كنند. در بعضي موارد مديتيشن به منظور يك روش درماني مكمل در كنار ساير درمان‌ها به بيمار توصيه مي‌شود.

مديتيشن و ترك اعتياد

مديتيشن به طور خود‌به‌خود باعث مي‌شود كه افراد از كافئين، توتون، تنباكو، الكل و داروهاي تجويزي و غيرتجويزي كمتري استفاده كنند. در مجموع پزشكان، موفقيت اندكي در برنامه‌هاي ترك اعتياد به دخانيات به دست مي‌آورند كه بالاترين ميزان آن در دراز مدت حدود 20 درصد بوده است، در حالي كه ثابت شده كه تاثير مديتيشن براي ترك اعتياد تقريبا دو برابر ميزان ياد شده است.

مديتيشن و بيماري‌هاي قلبي

اثر مديتيشن بر استرس و تبعات آن بويژه بيماري‌هاي قلب و عروق و فشار خون بالا طي تحقيقات گسترده‌اي، مورد بررسي قرار گرفته است. هنگامي‌كه تحت استرس هستيد، فشار خون شما افزايش يافته و احساس گرما مي‌كنيد، همچنين وجود استرس ممكن است باعث شود كه كمتر ورزش كرده و بيشتر سيگار بكشيد.

استرس‌هاي پياپي، بدن را به طور مداوم در معرض سطوح بالاي هورمون‌هايي قرار مي‌دهند كه با افزايش احتمال لخته شدن خون، مي‌تواند باعث افزايش خطر بروز حمله قلبي شود. ثابت شده است انجام تمرين منظم مديتيشن، بهترين روش كاهش استرس بوده و باعث بهبود سلامت عمومي‌ و بيماري‌هاي قلبي مي‌شود.

مديتيشن و اعتماد به نفس

طبق يك مطالعه، افرادي كه به تمرين مديتيشن مي‌پرداختند، يك ماه پس از شروع تمرين تصور بهتري از خود را نسبت به پيش از انجام آن تجربه مي‌‌كردند. اين نتايج مويد اين فرضيه‌اند كه تمرين منظم مديتيشن، عدم تعادل در عملكرد فيزيولوژيكي و رواني را از بين برده و فرد را قادر مي‌سازد به شيوه‌اي فكر و عمل كند كه به عقايدش نزديك‌تر است؛ به زبان ساده تر اعتماد به نفس او را تقويت مي‌كند.


دسته بندی شده در : مديتيشن
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب