مراقبت هاي عمومي از نوزادان و کودکان

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ دوشنبه, 26 مرداد, 1388 / بدون نظر

1- بعد از قطع شدن بند ناف چه مراقبت هايي لازم است؟

بعد از قطع شدن بند ناف، لازم است اين محل را تميز نموده و دور از مواد آلوده، نگه داشت. زيرا بسياري از مادرها يا مادربزرگها، بر اساس افکار قديمي، قدري خمير و يا مواد ديگر، روي ناف بريده شده مي گذارند و از اين طريق ميکروب هاي فراواني را وارد بدن کودک مي کنند.

پزشکان توصيه مي کنند که روي جاي بند ناف نبايد پانسمان شود و براي محفوظ نگهداشتن ناف بريده شده از عوامل بيماري زا، بهتر است قدري الکل روي موضع، ماليده و توسط دو لايه گاز استريل خشک، پوشانيده شود. حداقل يک بار در روز، ناف را با الکل، تميز کرده و گازها را تعويض نمايند.

2- چرا در مواردي، بعد از افتادن بند ناف، خون در موضع مربوطه، نشت مي کند؟

علت آن محکم نبودن گره نخي است که با آن بند ناف را بسته اند. در صورت بروز چنين حادثه اي، اگر نوزاد در بيمارستان است، بايد فوراً مراتب را به اطلاع پزشک رسانيد. امروزه از کليپس هاي مخصوص براي بستن بند ناف استفاده مي شود که خيلي محکم است و خطر شل شدن را ندارد.

3- بعد از افتادن بند ناف، چگونه بايد از جاي بند ناف مراقبت کرد؟

چند روز، گاهي چند هفته طول مي کشد تا جاي بند ناف پس از افتادن، بهبود يابد. اگر دوره جوش خوردن و بهبود جاي بند ناف خيلي آهسته باشد، سطح اين پوسته نازک، کمي برجسته و زِبر مي شود که اهميت زيادي ندارد. اين پوسته نازک، بايد تميز و خشک نگه داشته شود تا ميکروب ها، روي آن توليد عفونت نکنند و روي آن قشر، بسته و کاملاً بهبود يابد.

4- نظافت بدن نوزاد بايد چگونه باشد؟

نظافت کودک، به او اين امکان را مي دهد که با انجام برخي حرکات و واکنش هاي عضلاني، رخوتي را که به علت خوابيدن مداوم در رختخواب حاصل شده جبران نمايد و عضلات خود را شل کرده و پايش را حرکت دهد. تنها کاري که بايد انجام گيرد اين است که استحمام با مراقبت و وقت کافي صورت گيرد تا آسيبي به زخم ناف وارد نشود و مورد دستکاري واقع نگردد.

5- قبل از استحمام بايد چه نکاتي را رعايت کرد؟

1. بايد کليه لوازم مورد نياز را قبلاً آماده کرده و در دسترس قرار دهيد تا ضمن کار مجبور نشويد نوزاد را به حال خود رهاکرده و به دنبال وسيله اي بگرديد. اين عمل ضمن اين که او را در معرض سرماخوردگي قرار مي دهد، باعث بي علاقگي نوزاد به استحمام مي شود.

2 . در صورت امکان، در اولين دفعه، نوزاد را با حضور شخص ثالثي حمام کنيد تا اگر چيزي را فراموش کرده ايد در يافتن آن به شما کمک کند.

3 . هرگز آب گرم را قبل از آب سرد، داخل وان يا لگن نريزيد، زيرا اگر فراموش کرده باشيد که آب سرد به آن اضافه کنيد، موجب سوختگي پوست نوزاد خواهيد شد.

4 . در زمستان، حوله ها را قبلاً روي شوفاژ يا بخاري گرم کنيد، سپس به تهيه وسايل لازم بپردازيد.

5 . روي ميزي که کودک را پس از شستشو در آن جا قرار مي دهيد، يک تشک يا پتو انداخته و روي آن مشمعي بکشيد، سپس حوله را روي مشمع پهن کنيد.

6- وسايل مورد نياز استحمام نوزاد را نام ببريد؟

1. لگن يا وان مخصوص کودک يا يک تشک پلاستيک بزرگ؛
2. پارچ پلاستيکي نسبتاً بزرگ؛
3. ليف نرم؛
4. صابون ملايم؛
5. پنبه هيدروفيل؛
6. پيش بند جهت خيس نشدن لباس مادر؛
7. وسايل پيچيدن کهنه؛
8. لباس هاي تميز و اطو شده متناسب با فصل؛
9. حوله کوچک براي خشک کردن سر و صورت؛
10. حوله بزرگ براي خشک کردن بدن نوزاد؛
11. مشمع به ابعاد ميزي که کودک را روي آن خشک مي کنيد و لباس مي پوشانيد.

7- طريقه تميز کردن چشم هاي کودک را به هنگام استحمام توضيح دهيد؟

نوزاد را روي ميز بخوابانيد و با استفاده از يک قطعه پنبه که با آب مرطوب کرده ايد، هر يک از چشم هاي نوزاد را به طور جداگانه از قسمت داخل به خارج تميز کنيد. از هر قطعه پنبه، فقط براي نظافت يک چشم استفاده شود.

8- طريقه شستن سر نوزاد را توضيح دهيد؟

براي شستن سر نوزاد، او را از زير ناحيه شانه، در زير بغل دست چپ، طوري نگه داريد که صورت او رو به بالا باشد و گردنش در وضع راحتي قرار گيرد و همچنين نتواند دست هاي خود را به حرکت درآورد. سپس با انگشتان شست و سبابه دست چپ، سوراخ هاي گوش نوزاد را بپوشانيد و با کف دست راست، سر او را با کمي از آب لگن خيس نماييد و همان دست را به صابون آغشته کرده و بر سر کودک بماليد و سپس با استفاده از کف دست با ريختن مقداري آب از داخل لگن به سر کودک، کف صابون ها را پاک کرده و با استفاده از يک پارچ آب که قبلاً آماده کرده ايد سرش را آب کشي نماييد. دقت شود که آب به صورت نوزاد ريخته نشود؛ سپس سر را با حوله کوچکي خشک کنيد.

9- روش نظافت گوش و بيني نوزاد را بيان کنيد؟

يک تکه پنبه را در آب ولرم فرو کنيد و آن را فشار دهيد تا آب اضافي آن گرفته شود و با استفاده از اين پنبه مرطوب لاله ها و کانال گوش را به آرامي تميز کنيد. هرگز با قسمت داخلي گوش کاري نداشته باشيد. سوراخ هاي بيني را نيز با يک قطعه پنبه نمدار تميز کنيد و به قسمت داخلي بيني کاري نداشتن باشيد زيرا در بيني موهاي ريزي وجود دارد که ترشحات و گرد و غبار را بيرون مي دهد.

10- اهميت ايمن سازي نوزادان و کودکان در مقابل بيماري ها را توضيح دهيد؟

موضوع پيشگيري از بيماري ها، در نوزادان و کودکان از حساسيت بيشتري برخوردار است زيرا مصون سازي نوزادان و کودکان به دليل ضعف بنيه جسمي آنها و تکميل نبودن سيستم دفاعي بدنشان، از اهميت ويژه اي برخوردار است و در واقع آنها در مقابل عوامل بيماري زا آسيب پذيرتر بوده و عوارض سوء بيماري نيز در آنان شديدتر از بالغين بروز مي نمايد. يکي از بهترين راه هاي پيشگيري از بيماري هاي عفوني نزد اطفال، واکسيناسيون به موقع است.

11- واکسن چيست؟ و تلقيح چه واکسن هايي به نوزادان و کودکان در ايران اجباري اعلام گرديده است؟

واکسن هر بيماري عبارت است از ميکروب ضعيف شده و يا سم ضعيف شده ي ميکروب همان بيماري که با وارد شدن در بدن شخص سالم، ايجاد مصونيت کرده و شخص را در مقابل آن بيماري محفوظ نگه مي دارد.
واکسيناسيون بر ضد بيماري هاي سل، فلج اطفال، کزاز، سياه سرفه، ديفتري، سرخک، از طرف سازمان بهداشت جهاني لازم و ضروري گرديده است.

12- از بدو تولد تا 9 ماهگي چه نوع واکنس هايي زده مي شود؟

از بدو تولد ب.ث.ژ و فلج اطفال
5/1 ماهگي ديفتري، کزاز، سياه سرفه، فلج اطفال
3 ماهگي ديفتري، کزاز، سياه سرفه و فلج اطفال
5/4 ماهگي ديفتري، کزاز، سياه سرفه و فلج اطفال
9 ماهگي سرخک

13-در 6 سالگي چه واکسن هايي بايد زده شود؟

ديفتري، کزاز، سياه سرفه و فلج اطفال

14- چه نکاتي را بايد در واکسيناسيون رعايت کرد؟ (6 مورد را بيان کنيد.)

الف) اگر کوچکترين ترديدي در ابتلاي قبلي طفل به بيماري سرخک وجود داشته باشد،بايد واکسن سرخک تزريق شود.

ب) شل بودن مدفوع يا سرماخوردگي خفيف نبايد مانع از انجام واکسيناسيون شود.

ج) تزريق همزمان واکسن سرخک و ب.ث. ژ اشکالي ندارد.

د) در صورتي که واکسن هاي زنده ويروسي به طور همزمان مورد استفاده قرار نگيرد، بايد بين آنها حداقل يک ماه فاصله باشد

ه) پس از پايان 6 سالگي، تلقيح واکسن مجاز نيست.

و) در افرادي که تحت درمان داروهاي ضد سرطان هستند، بايد از تجويز واکنس هاي ويروسي زنده به آنان خودداري کرد.

15- در شناسنامه بهداشتي، معمولاً چه مواردي درج مي گردد؟ و فايده تنظيم آن چيست؟

شناسنامه بهداشتي، يک پرونده واقعي پزشکي است. در صفحه هاي مخصوص آن، وضع حاملگي، زايمان، وزن، قد و سن کودک، تاريخ هاي واکسيناسيون، يادآوري، تاريخ درآوردن داندان ها، بيماري هاي اساسي، معاينه هاي مختلف دندان پزشکي و احتمالاً عمل جراحي و غيره يادداشت مي گردد.

تمام اين مطالب، معمولاً توسط پزشک معالج در دفترچه مخصوص ثبت مي شود، هر بار که کودک را نزد پزشک مي برند، بايد از پزشک بخواهند که آن را تکميل کند. وجود اين دفترچه به خصوص در مواقع مسافرت که دسترسي به پزشک معالج طفل امکان پذير نيست، بسيار مهم خواهد بود. زيرا اگر کودک مريض شود، نشان دادن شناسنامه بهداشتي به پزشکي که به سوابق کودک آگاهي ندارد، باعث مي شود که به وضعيت او پي ببرد و تصميم مناسب را اتخاذ نمايد. علاوه بر آن، در دوران بلوغ، با وجود اين شناسنامه مي توان فهميد که دارنده آن به چه بيماري هايي در کودکي مبتلا شده است.


دسته بندی شده در : توصیه های پزشکی کودکان
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب