نكاتي در مورد حفظ رژيم غذايي

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ سه شنبه, 20 مرداد, 1388 / بدون نظر

بسياري از رژيم هاي معجزه آسايي که هر روزه معرفي ميشوند هيچ گاه نمي توانند تاثيرات پايداري را در امر لاغري، بر روي فرد ايجاد کنند. بهمين دليل بهتر است که آداب غذايي خود را در طول زمان تغيير دهيد و انتخابهاي غذايي خود را بر اساس مدارک علمي و نه برپايه قهرمانان امور تغذيه، برگزينيد.

غذاهاي متنوع ميل کنيد

استفاده از انواع و اقسام مختلف غذاها فوايد بسيار زيادي را در بر دارد. پيش از هر چيز شما مي توانيد مطمئن باشيد که تمام ويتامين ها و مواد معدني مورد نياز بدن را مصرف نموده ايد، همچنين از اين راه مواد مورد نياز بدن براي مقابله با بيماري هاي متفاوت نيز را به آن رسانده ايد. به عنوان مثال زماني که از ميوه هاي مختلف استفاده مي کنيد، مواد مورد نياز بدن را به طور کامل جذب خواهيد کرد. زماني که يک سيب را گاز مي زنيد ميزان معيني فلاونوئيد (ترکيباتي که براي عملکرد و شاداب نگه داشتن قلب مفيد هستند) را به آن مي رسانيد. با توجه به خواص بيشماري که در ميوه ها يافت مي شود، پرتقال نيز يکي ديگر از ميوه هايي است که بسيار مغذي بوده و داراي فوايد بسيار زيادي مي باشد.

پرتقال حاوي ويتامين C ، نوعي فيبرهاي مخصوص و مقداري فلاونوئيد مي باشد که روي هم رفته از ابتلا به انواع خاصي از سرطان ها جلوگيري مي کند. از سوي ديگر موز نيز به عنوان منبع خوبي براي پروتئين به شمار مي رود. انگور، انبه، و ميوه هاي خانواده توت (توت فرنگي، شاتوت و …) فوايد بيشماري را دارا هستند. خوردن انواع ميوه ها يکي از راه هايي است که شما با به کار گيري آن در يک رژيم غذايي سالم مي توانيد مواد مورد نياز بدن را به آن برسانيد. استفاده از تنوع و مصرف مواد خوراکي متفاوت يکي از مهمترين راه هاي حفظ تندرستي است.

سعي کنيد به جاي غذاهايي که در کره و يا روغن سرخ مي شوند، از غذاهاي تازه استفاده کنيد. به عنوان مثال سعي کنيد اسفناج و ساير سبزيجات را به صورت سالاد مصرف کنيد. در اين سبزي هاي سبز پر رنگ ميزان زيادي کارتوتنوئيد وجود دارد که از ايجاد آب سياه چشم (يکي از مهمترين دلايل ايجاد کوري در ميانسالي) جلوگيري ميکند.

غذاي واقعي بخوريد نه اينکه صرفا چيزي خورده باشيد

دانشمندان و محققان در سراسر جهان در حال بررسي انواع مختلف غذاها و تاثير آنها بر روي زندگي و سلامت افراد مي باشند. آنها مکمل هاي غذايي بيشماري را وارد بازارهاي جهاني مي کنند اما باز هم معتقد هستند که اين محصولات به هيچ وجه نمي توانند جاي مواد غذايي که در طبيعت يافت مي شوند را بگيرند. اين مواد ميتوانند کمبود ويتامين و پروتئين را در بدن جبران کنند اما نکته اين جاست که فقط در صورتي جواب مي دهند که شما آنها را به همراه مخلوطي از غذاهاي موجود در طبيعت استفاده کنيد تا به نتيجه دلخواه دست پيدا کنيد.

مثلا هنگاميکه شما از يک مکمل غذايي گياهي استفاده مي کنيد، شايد تا حدودي از ويتامين هايي که براي نمونه در “بروکلي” وجود دارد را به بدن خود رسانده باشيد اما به طور قطع هيچ گاه نمي توانيد تمام خواص بروکلي به ويژه فوايد ضد سرطان بودن آنرا دريافت کنيد. خوردن غذاهاي طبيعي حتي براي آندسته از افرادي که ورزش مي کنند و مي خواهند بدن هاي تنومندي را براي خود درست کنند ضروري است. هيچ چيز جاي مرغ و ماهي واقعي را نميگيرد حتي محلولهاي هاي مملو از پروتئين.

به همين دليل بهتر است به يک رژيم غذايي متعادل بچسبيد و اگر به کمبود يکي از مواد معدني و يا ويتامين ها مبتلا شديد آنگاه از مکمل ها کمک بگيريد.

تمرين در کنترل ميزان غذاي مصرفي

براي سالم ماندن کنترل ميزان غذايي که مصرف مي کنيد جزء يکي از عوامل مهم به شمار مي رود. سعي نکنيد به خاطر صرفه جويي در هزينه ها، خودتان را چاق کنيد. يکي از کارهايي که امروزه خيلي رواج پيدا کرده اين است که اگر بسته هاي غذايي بزرگتري را خريداري کنيد هزينه کمتري بايد در قبال آنها پرداخت نماييد. براي مثال يک شيشه نوشابه براي دادن وزن اضافه به يک خانواده 4 نفره به اندازه کافي زيان آور ميباشد. يک پرس غذاي کامل آنقدر زياد است که شما بتوانيد مادر، پدر و کل همسايه هايتان را سير کنيد.

بهترين راه براي کنترل ميزان مصرف اين است که کم بخوريد اما وعده هاي غذايي تان را افزايش دهيد. ميزان غذايي را که مي خواهيد مصرف کنيد را از قبل معين کرده و مطمئن شويد که هر 3 ساعت يکبار ميان وعده سالمي مي خوريد. اين کار سبب ميشود که شما آنقدر گرسنه نباشيد که مجبور شويد پيش از رفتن به رخت خواب يک وعده کامل و حجيم غذايي مصرف کنيد. انجام اين کار در دراز مدت باعث مي شود که ميل شما به خوردن غذاهاي ناسالم نيز رفته رفته از بين برود. خوشبختانه نکاتي را که در اين قسمت براي شما ذکر کرديم کمک مي کنند که شما بتوانيد از يک رژيم غذايي سالم پيروي کرده و در عين حال از غذاهايي که مي خوريد لذت نيز ببريد. به خاطر بسپاريد که بايد تعادل را در مصرف مواد مورد نياز بدن برقرار سازيد. به ذائقه خود اهميت دهيد، ورزش کنيد و بدن خود را به فعاليت واداريد


دسته بندی شده در : كاهش وزن
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب