همه چربي ها يکسان خلق نشده اند

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ سه شنبه, 20 مرداد, 1388 / بدون نظر

بيش از 30 سال بود که اکثر محققان فکر مي کردند سالم ترين رژيم غذايي آن است که درصد کالري هايي که منسوب به چربي ها هستند در آن پايين باشد؛ اما امروزه اين محققان به اشتباه خود پي برده اند، آنها متوجه شده اند همان طور که کلسترول خوب و کلسترول بد وجود دارد، چربي ها نيز انواع مختلفي دارند.
چربي هاي خوب را مي توان در غذاهايي از قبيل ماهي ، روغن زيتون ، آووکادو و گردو پيدا کرد.
اين غذاها سطح کلسترول خون را بهبود مي بخشند و خطر ايست قلبي را کاهش مي دهند، اما چربي هاي اشباع شده که در گوشت قرمز، کره و بستني يافت مي شوند، سبب انسداد شرايين مي شوند و نوعي ديگر از چربي ها هم که در غذاهاي فرآوري شده مانند مارگارين و بسياري از غذاهاي سرخ شده يا طبخ شده تجاري وجود دارد بسيار بدتر از انواع ديگر چربي ها خواهد بود.
چربي هاي خوب کاري بيش از کمک به حفاظت از قلب انجام مي دهند. آنها حتي باعث مي شوند سوزش هاي ناشي از گرسنگي و خالي شدن معده به تعويق بيفتد.
گفتني است افرادي که در رژيم غذايي پرنشاسته و کم چربي به سر مي برند، اکثر اوقات پس از صرف غذاي خود به سرعت گرسنه و دچار سوزش معده مي شوند.

چربي ها به غذاي ما طعم و بافت مي بخشند که همين موضوع هم يکي از دلايل محبوبيت غذاهاي آماده و ساندويچي است ؛ اما بايد بدانيد که اين دسته از مواد غذايي بيش از 2برابر پروتئين ها و کربوهيدرات ها، کالري دارند.
تحقيقاتي که روي غذاهاي آماده ساندويچي انجام شده ، بيانگر آن است که اين نوع غذاها نسبت به وزن يا حجمي که دارند، 70 درصد بيش از غذاهاي معمولي کالري توليد مي کنند.
به عبارت ديگر، ميزان انرژي اين خوراکي ها نسبت به وزن يا حجمي که دارند، خيلي زيادتر از غذاهاي معمولي است.
مشکل اصلي هم در همين جاست ؛ يعني افراد دقت نمي کنند که نبايد غذاهاي آماده و غذاهاي معمولي را به يک حجم و اندازه ميل کنند.

از رژيم غذايي مديترانه اي چقدر خبر داريد؟

ايتاليايي ها و يوناني هاي قديمي رژيمي بسيار سالم داشته اند. رژيم آنها پر از ميوه ، سبزي ، کربوهيدرات ها و چربي هاي غيراشباع و در ضمن حاوي مقادير بسيار کمي گوشت قرمز است.
آنچه اين رژيم را از ديگر رژيمهاي غذايي متفاوت ساخته است ، چگونگي تامين کالري ها در آن است.


دسته بندی شده در : تناسب اندام
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب