پيشگيري از سرطان سينه

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ شنبه, 31 مرداد, 1388 / بدون نظر

به گزارش « فردا » و به نقل از منابع خارجي تحقيقات پيش بيني مي کنند اگر خانم ها تغييراتي را در شيوه زندگي خود بوجود بياورند از ابتلاء هزارها نفر به سرطان سينه در طول 20 سال آينده جلوگيري به عمل مي آيد. کاهش استفاده از هورمون درماني ، داشتن وزن مناسب و ورزش بيشتر موارد کليدي هستند که خانم ها با رعايت آن ها مي توانند از بيشتر از 5700 مورد ابتلا به سرطان در هر سال جلوگيري کنند. هر ساله بيش از 44000 زن در بريتانيا با علايم سرطان سينه شناسايي مي گردند و اين در حالي است که وقوع ابتلا افراد به اين بيماري در طول ده ساله گذشته به 12درصد افزايش پيدا کرده است. پروفسور پارکين پيش بيني مي کند بدون تغيير در شيوه زندگي عده مبتلا به سرطان سينه تا سال 2024 به 58000 مورد در هر سال خواهد رسيد.

استفاده طولاني مدت از هورمون درماني به عنوان يک عامل کليدي خطر ساز در ابتلا به سرطان سينه شناخته شده و پروفسور پارکين بر اين عقيده است که اگر تعداد خانم هايي که از هورمون درماني استفاده مي کنند، کاهش يابد مي توان از 2100 مورد سرطان سينه در سال جلوگيري نمود. يافته هاي دانشمندان حاکي از آن است که خطر ابتلا به سرطان سينه در خانم هاي يائسه با وزن بالا در مقايسه با خانم هاي با وزن متعادل و عادي 25 درصد بيشتر است.طبق محاسبه پروفسور پارکين کم کردن وزن در اين افراد مي تواند از 1800 مورد ابتلا سرطان سينه در هر سال جلوگيري نمايد.

افزايش تمرينات ورزشي در خانم هاي انگليسي همچنين مي تواند از ابتلا 1400 مورد جديد در هر سال جلوگيري کند. در حال حاضر تنها 1 فرد از هر 4خانم انگليسي از رهنمودهاي دولتي در خصوص انجام حرکات ورزشي پيروي مي نمايد. حتي مقادير کوچکي از الکل مي تواند باعث افزايش خطر ابتلا به سرطان سينه شود. مطالعات گوناگون نمايانگر آنند که مصرف هر روزه الکل باعث افزايش ابتلا به سرطان سينه به ميزان 7تا11درصد مي گردد. اگر خانم ها مصرف الکل خود را براساس رهنمودهاي دولت تنظيم نمايند از 200 مورد اضافي ابتلا به سرطان سينه در هر سال مي توان جلوگيري کرد.

تغذيه کودک با شير مادر به مدت 6ماه يکي ديگر از فاکتورهايي است که در صورت انجام آن مي توان از خطر ابتلا به سرطان سينه کاست. اين نکته حائز اهميت است که خطر ابتلا افراد به سرطان سينه در واقع آميزه اي از خصوصيات ژنتيکي هر فرد به اضافه شيوه زندگي و ساير فاکتورهاي محيطي است. پروفسور پارکين مي گويد « چون سرطان سينه شايع ترين و غالب ترين بيماري شناخته شده در خانم هاي مسن است با افزايش سن افراد بالطبع وقوع اين بيماري نيز افزايش مي يابد. اگر گرايش ها و شيوه هاي قديمي همچنان ادامه يابد ريسک ابتلا به سرطان سينه تا سال 2024 به ميزان 60000 مورد جديد در هر سال در مقايسه با 44000 مورد کنوني خواهد رسيد.اما ما همچنين به اين نکته واقفيم که تعدادي از فاکتورهاي شيوه زندگي مي تواند خطر ابتلا به سرطان سينه را تحت الشعاع قرار دهد. بنابراين اگر خانم ها اين تغييرات را در شيوه زندگي خود لحاظ کنند مي توان از ابتلا يک مورد از هر 10 مورد سرطان سينه تا سال 2024 جلوگيري نمود.

اين پيش بيني ها و تغييرات شامل موارد زير هستند

_اگر استفاده طولاني مدت از هورمون درماني تا 5 سال آينده به همين ميزان امروزي باشد(تقريباً 50درصد) و افزايشي در آن مشاهده نشود تا سال 2024 ريسک ابتلا به سرطان سينه کاهش پيدا خواهد کرد.

_ اگر ميزان چاقي و افزايش وزن تا 10 سال آينده به همان ميزان چاقي سال1980 باشد که در آن زمان ميزان چاقي به ميزان 8درصد در مقايسه با 23درصد افزايش وزن امروزي بود ريسک ابتلا به سرطان سينه کاهش پيدا خواهد نمود.

_ اگر ميزان فعاليت ورزشي در خلال 3 سال آينده آن قدر افزايش يابد که تمام خانم ها حداقل به مدت 30دقيقه، به مدت 5بار در هفته ورزش نمايند.

_ اگر تمام خانم هاي مصرف کننده الکل از رهنمودها و توصيه هاي دولت در اين خصوص استفاده نموده و بيشتر از حد تعيين شده از الکل استفاده نکنند.

اگر 72درصد از خانم هاي انگليسي همانند خانم هاي سوئدي به مدت 6ماه به فرزند خود شير دهند(هم اکنون تعداد خانم هاي انگليسي که فرزند خود را با شير خودشان تغذيه مي کنند 21درصد است)

سارا هيوم رئيس مرکز اطلاع رساني سلامت بريتانيا مي گويد « اين محاسبات نمايانگر آنند که چگونه تغيير شيوه زندگي مي تواند خطر ابتلا به سرطان سينه را کاهش دهد. اما هر خانمي براساس شرايط جسماني و بدني خود مي تواند اين رهنمودها را در پيش گيرد به طور مثال شايد استفاده از هورمون درماني براي عده اي از خانم ها مزايا و منافع بيشتري را نسبت به خطرات موجود عايد سازد. او خاطر نشان مي سازد زندگي کردن براساس يک تغذيه خوب، انجام تمرينات ورزشي و محدود نمودن مصرف الکل ، سلامتي فرد را در مقابل ابتلا به سرطان سينه تضمين نمي کند اما اين عادت ها و راهکارهاي سالم مي تواند شانس ابتلا به اين بيماري را کاهش دهند. موارد ابتلا به سرطان مطابق با نظر موسسه تحقيقي سرطان بريتانيا با بکاربستن اين رهنمودها مي تواند کاهش يابد. نکات کليدي اين رهنمودها بدين قرار است

سيگار کشيدن را کنار بگذاريد: اين بهترين توصيه است که شما مي توانيد آن را در مورد خود انجام دهيد.

هميشه خود را در وزني ايده آل نگه داريد: فعاليت کنيد و وزن خود را در حالت متعادلي نگه داريد.

خوب بخوريد و خوب بنوشيد: نوشيدن الکل را محدود نموده و غذاهاي سرشار از ميوه و سبزيجات مصرف نماييد.

در مقابل نورخورشيد هشيار باشيد: از خود در مقابل نور خورشيد محافظت نموده و مواظب باشيد نورخورشيد پوست شما را نسوزاند.

اولين فردي باشيد که مواظب شماست: بدن خود را بشناسيد و مکرراً به پزشک خود مراجعه نمائيد و چکاپ هاي سالانه خود را انجام دهيد.


دسته بندی شده در : نكات بهداشتي ,ورزش و سلامت
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب