20 قسمت از بدن که احتياجي به آن نداريم

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ شنبه, 24 مرداد, 1388 / بدون نظر

بيست قسمت از بدن است که بر اساس نظريه تکاملي داروين، باقي مانده از اعضا اجداد انسان هاست که در بدن انسان به صورت کوچک و بدون عملکرد باقي مانده است:

ارگان جاکوبسون:

حفره اي است در پل هاي بيني دو سمت با گيرنده هاي شيميايي که در انسان عملکردي ندارند.در جانوران پست تر وظيفه درک ماده شيميايي فرومون را بر عهده دارند .

عضلات خارجي گوش:

عضلاتي هستند که در بخش خارجي گوش واقع شده اند و در ساير حيوانات نظير خرگوشها و سگها، وظيفه حرکت مستقلانه گوش از سر را بر عهده دارند. اما انسان ها هنوز داراي آن هستند و توسط اين عضلات است که بعضي از افراد مي‌توانند گوششان را تکان دهند

دندان عقل:

در انسانهاي اوليه که مقادير زيادي از گياهان رو جهت به دست آوردن انرژي مصرف مي‌کردند داشتن يک جفت اضافه دندان آسيا در هر فک مفيد به نظر مي‌رسيد اما در انسانهاي امروزي که انواعي از غذاها را مصرف مي‌کند، زياد ضروري به نظر نمي‌آيد

دنده گردني:

حدود يک درصد از مردم يک جفت دنده اضافي در بالاي دندهاي خود (در بخش گردن) دارند که به نظر مي‌رسد باقي‌مانده از اجداد خزنده ما باشد. اين دنده مي‌تواند در اين افراد مشکلات عروقي يا عصبي ايجاد کند

پلک سوم:

در اکثر پرندگان و پستانداران يک لايه محافظ به عنوان پلک سوم بر روي چشمشان وجود دارد که وظيفه حفاظت از چشم و خروج شن ريزه و گرد و غبار را از چشم بر عهده دارد. باقي مانده اين پلک در انسان به صورت يک چين نازک در گوشه داخلي چشم وجود دارد.

تکمه يا نقطه داروين:

اگر لبه خارجي لاله گوش خود رو لمس کنيد به يک برجستگي بر‌مي‌خوريد که به نام دکمه داروين مشهور است. در حيواناتي نظير خرگوش اين تکمه در انتهاي گوشها قرار دارد و وظيفه فوکوس صداهاي دور را روي گوش بر عهده دارد.

عضله زير ترقوه:

عضله کوچکي که در زير شانه قرار دارد و از دنده اول به ترقوه کشيده شده است .البته بعضي از مردم اين عضله را ندارند و بعضي نيز يک جفت از آن را دارند.

عضله پالماريس (خياطه):

عضله بلند و نازکي که از زانو به کمر کشيده شده است. اين عضله در جانوران پست تر در آويزان شدن و بالا رفتن از درخت بسيار مهم است. جراحان معمولا اين عضله رو در جراحي هاي ترميمي عضلات برداشته و از آن استفاده مي‌کنند.

نوک پستا‌ن در مردان:

مجاري شيري قبل از اينکه هورمون جنسي مردانه (تستوسترون) در جنين باعث ايجاد صفات مربوط به جنس مذکر بشود به وجود مي‌آيند. مردان داراي بافت پستا‌ني هستند اما عملا استفاده‌اي از آنها نمي‌کنند.

عضلات صاف کننده مو:

در بسياري از جانوران اين عضلات که در قاعده موهاي بدن واقع شده اند وظيفه سيخ کردن موهاي جانور را در هنگام بروز خطر دارند تا جانور بتواند از آن به عنوان ترساندن مهاجم استفاده کند.

زائده آپانديس:

يک لوله عضلاني باريک در روده بزرگ که در به نظر مي‌رسد باقي مانده بخش از روده جانوران باشد که وظيفه هضم سلولز غذا (گياهان) را بر عهده داشته باشد. اما در انسان بيشتر حاوي گلبول هاي سفيد و غدد لنفاوي است.

موهاي بدن:

ابروها در جلوگيري از ورود عرق به چشم ها و موها در آقايان در انتخاب جنس‌ي نقش دارند. اما به نظر مي‌رسد اکثر موها در بدن نقش موثري را ايفا نمي‌کنند

دنده سيزدهم:

عضله کف پايي:

به نظر مي‌رسد در جانوران پست تر وظيفه چنگ شدن و قلاب شدن پاها به شاخه ها را بر عهده داشته است . اما در انسان به نظر مي‌رسد فقط کمي کف پا را به پايين خم مي‌کند.

رحم مردانه:

باقي مانده از ارگان تناسلي زنانه که از غده پروستات مرد آويزان است

انگشت پنجم پا:

در پريماتها و پستانداران پست تر انگشتان پا وظيفه چنگ زدن و آويزان شدن از شاخه ها را بر عهده داشته اند.. اما انسانها احتياج به انگشتان بزرگ پا دارند تا بتواندد با آنها ايستاده راه رفته و تعادل خود را حفظ کنند. لذا به نظر مي‌رسد انگشت پنجم يا کوچکترين انگشت پا نقش اصلي در اين مورد ايفا نکند.

وازدفران (لوله مني) زنان:

ارگان تکامل نيافته مردانه که انتهاي در کنار تخمدانها قرار دارد. فاقد عملکرد است

عضله هرمي (پيراميدال) :

بعضي افراد اين عضله مثلثي، کوچک و شبيه کيسه را که در استخوان شرمگاهي (پوبيس) است ندارند. به نظر مي‌رسد اين عضله باقي مانده‌اي از کيسه در جانوران کيسه دار باشد.

استخوان دنبالچه (کوکسيس):

مجموعه چند مهره به هم جوش خورده کوچک که درا نتهاي ستون مهره ها واقع شده و در پستانداران ديگر وظيفه حفظ تعادل و ارتباط را بر عهده دارد. اما در انسان نقشي را بر عهده ندارد.

سينوسهاي اطراف بيني:

به نظر مي‌رسد در انسانها نخستين اين سينوسها سرشار از مخاط بويايي بوده تا به اين ترتيب حس بويايي آنها را تقويت کرده و آنها را از خطرات حفظ کند. اما نقش انها در انسان امروزي به شکل دهي به صورت، گرم کردن هواي ورودي به ريه ها و سبکتر شدن سر کمک مي‌کند. التهاب اين سينوسها باعث سينوزيت مي‌شود.


دسته بندی شده در : توصیه های پزشکی
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب