آرامش با رنگ آبی

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ سه شنبه, 10 شهریور, 1388 / بدون نظر

بسیاری از ما انسانها مدت زمان زيادي را صرف فكر كردن در مورد رنگ ها نمي كنيم، در حالي كه رنگ ها در زندگي ما نقش مهمي دارند. رنگ ها در حالات و افكار ما اثر مي گذارند و در بسیاری از زمينه ها، بر افراد با توجه به سن و جنسيت يا شرايط آب و هوائي تاثیرگذار هستند. رنگ ها به طور ناخواسته ما را احاطه كرده اند و فرار از آنها غير ممكن است بنابراين بايد با آنها كنار آمده و راه نزديكي به آنها را انتخاب کنیم.

نزديكي به رنگها از طريق انتخاب صحيح آنها به دست مي آيد. افراد خانه از طريق رنگ ها محيط سكونت خود را زيبا مي سازند و علائق شخصي خود را بروز مي دهند. رنگ ها توانائي دارند كه شكل و سايز مبلمان و فضاها را تغيير دهند. بنابراين اگر اطلاعات اوليه در مورد اثرات آنها را داشته باشيم انتخاب آنها در دكوراسيون منزل كار ساده و شيريني خواهد بود.

رنگ آبی

رنگ آسمان و اقيانوس آبي است و اگر امتحان كرده باشيد، نگاه به اقيانوس، دريا و آسمان، حس آرامش و توازن در افكار انسان ايجاد مي كند. رنگ آبي يكي از بارزترين رنگهاي آرام است كه نقطه مقابل رنگ قرمز از نظر تندي و ايجاد حساسيت و برانگيزاننده احساسات قرار دارد.

رنگ آبي در فعل و انفعالات شيميائي بدن حس آرامش ايجاد مي كند و اعتماد به نفس را در افراد بالا مي برد. اين رنگ محيط را سرد کرده، فشار خون و ضربان قلب را پائين مي آورد و مي‎تواند اثر گرمابخشي و پراضطراب محيط هاي گرم را خنثي كند.

شما مي توانيد از اين رنگ برای کاهش گرما و دمای محیط استفاده كنيد.

با توجه به ايجاد حس آرامش، اين رنگ مناسب ترين رنگ براي اتاق خوابها است و در طراحي داخلي فضاي منزل، به منظور توسعه و گشودگي فضاها استفاده مي شود. به عبارت ديگر، استفاده از اين رنگ در ديوارها، كف و مبلمان باعث مي شود فضا بزرگتر به نظر آيد.

در دكوراسيون اتاقهايی كه نور شمالي دارند، استفاده از اين رنگ توصيه نمي شود، ولي در اتاقهائي كه كاملا” نورگير هستند و در تابستان بسيار گرم مي‎شوند، اين رنگ مي تواند گرما و دماي اتاق را تا حدي پائين بياورد.

افرادي كه سرمائي هستند اگر از اين رنگ استفاده مي كنند بايد در زمستان با استفاده از تعدادي پتو سرمای آن را در خانه تعدیل کنند.

يكي ديگر از اثرات مثبت اين رنگ براي افراد پرخور و چاق است. اين رنگ اشتهاي شما را مهار می کند و باعث كاهش وزن شما مي شود؛ بنابراين اگر قصد دارید رژیم غذایی بگیرید، براي آشپزخانه، اتاق ناهار خوري يا حتي انتخاب ظروف و مبلمان اين فضاها اين رنگ نيز مناسب است.

آبي، رنگي است كه به طور محسوسي مي تواند عمق و فرم زيركانه اي را توليد كند و يك محيط معنوي و آرام به ارمغان آورد. وقتي شما در يك جعبه مدادرنگي، انواع تناليته هاي آبي را ببينید، به نظرتان زيبا می رسد، ولي وقتي كه همان رنگ ها را در روي ديوار و مبلمان و كف مشاهده می کنید، خصوصا” در اتاقهائي كه داراي نور كم هستند ،شايد به همان اندازه جذاب به نظر نيايند.

اگر از تناليته آبي روشن به عنوان رنگ اصلي و زمينه در اتاق استفاده مي كنيد، مي توانيد با به كارگيري تناليته هاي گرم در مبلمان يا پارچه هاي مبل ها، اين رنگ را متعادل كنيد.

براي ايجاد آرامش در اتاقهاي خانوادگي، پذيرائي، آشپزخانه هاي بزرگ و فضاهائي كه محل تجمع افراد خانواده است، پيشنهاد مي شود از آبي گرمتر (آبي نيلي – فيروزه اي) استفاده كنيد.

آبي تيره، اثري متضاد دارد و حس دلتنگي و تاريكي را در افراد به وجود مي آورد، بنابراین استفاده از اين تناليته به هيچ وجه توصيه نمي شود، ولي اگر اين رنگ از رنگ هاي مورد علاقه شما است، مي توان اثر تاريكي آن را با رنگهاي گرم تا حدي تعادل بخشيد.

تناليته دريائي (اقيانوسي) اين رنگ، وقتي كه با سفيد تركيب مي شود، حس نظافت فكري و روحي را در هر اتاقي ايجاد مي‎كند. در نظر بگيريد اتاقي را كه سقفهاي آن با رنگ آبي اقيانوسي نقاشي شده باشد، ديوارها هم با اين رنگ و رنگ سفيد، رنگ آميزي شده اند و كاشي هاي كف نيز به رنگ آبي–سفيد در آمده اند، خلق اين فضا حس تاكيد پاكي و نظافت را در ذهن شما تداعي مي كند.

شما همچنین مي توانيد با به كارگيري اين رنگ در حمام، حس آب و نظافت را در افراد ايجاد کنید.

يك اتاق خواب را در نظر بگيريد كه كف آن با موكتي به رنگ آبي اقيانوسي فرش شده است. پنجره هاي اتاق داراي پرده هائي از اين رنگ ولي با درجه سيرتر آبي اقيانوسي مزين شده (به اين دليل كه تا حدودي اتاق را گرم كنند)، تختخواب اين اتاق داراي بالش هائي از همين رنگ و روتختي آن با تركيبي از اين رنگ و رنگ سفيد است. در اين اتاق حس آرامش و سكوت موج می زند، ولي اگر تا حدودي سرد است، خنكي آن را با رنگهاي گرم متعادل كنيد.

در ضمن، اگر مي خواهيد در دكوراسيون منزل خود از آبي اقيانوسي استفاده کنید ولي دوست دارید درجه رنگي آن را خنك تر کنید، اضافه كردن مقداري رنگ زرد كم رنگ اين آرزوي شما را برآورده مي‎سازد.


برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب