اتاق خواب مطلوب

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ سه شنبه, 10 شهریور, 1388 / بدون نظر

اگر توجه کرده باشيد، متوجه مي شويد که در طول يک سال، زماني که شما در اتاق خواب خود مي گذرانيد، بيش تر از زماني است که در اتاق هاي ديگر منزل سپري مي کنيد. چنان چه مدت عمر متوسط يک انسان را 60 سال در نظر بگيريم، 25 سال از آن فقط در خواب مي گذرد .

شما نمي توانيد راحت بخوابيد اگر رخت خواب شما خيلي نرم يا خيلي سفت باشد. هم چنين نوع بالشي که انتخاب مي کنيد در کيفيت خواب تان تأثير مي گذارد. متخصصان معتقدند که به هنگام خواب يک بالش براي محافظت از گردن و ستون فقرات لازم است. بالش هايي به شکل هشت ، بهترين انتخاب براي زماني است که مي خواهيد در رخت خواب بنشينيد و به مطالعه يا تماشاي تلويزيون مشغول شويد.

به هنگام خريد تخت خواب دقت کنيد و مناسب ترين را تهيه فرماييد. فراهم آوردن شرايط مطلوب براي استراحت و داشتن خواب خوش، در صورتي ميسر مي شود که تشک تخت خواب شما سالم و استاندارد باشد. بنابراين، به نوع و اندازه ي تشک خواب تان، هم چنين مدل و اندازه ي تخت خواب خود توجه کنيد .

محيطي مناسب ايجاد کنيد. پرده ها را آستري بدهيد تا مانع نفوذ سرما به داخل اتاق شوند. در ضمن استفاده از زيرپرده هاي کلفت سبب مي شود نور وارد اتاق نشود و شما خواب راحتي داشته باشيد. اگر اتاق پنجره هايي رو به بيرون دارد، مي توانيد از والان هاي روي پرده استفاده کنيد که هم زيباتر است و هم مانع ديد از بيرون مي شود.

در اتاق خواب فرشي بيندازيد که نرمي آن را زير پا احساس کنيد. بافته هاي پرزدار که داراي رنگ هاي هماهنگ با ساير پوشش هاي پارچه اي باشند مناسب ترند. در هنگام انتخاب وسايل اتاق خواب، آسان بگيريد و در صورت نياز کمي ولخرجي کنيد؛ براي مثال بالشتک هاي جذاب و رنگين روي تخت و کاناپه پخش کنيد تا فضايي رؤيايي و لذت بخش فراهم آوريد.

دماي اتاق را کنترل کنيد. دماي مناسب براي زمان خواب بايد بين 16 تا 18 درجه ي سانتي گراد باشد. چنانچه دما خيلي کم يا خيلي زياد باشد، در خواب آرام اختلال ايجاد خواهد کرد. پس براي اين که خوابي خوب داشته باشيد، از يک روانداز متناسب با فصل استفاده کنيد تا در مصرف انرژي نيز صرفه جويي به عمل آوريد.

در صورتي که اتاق خواب تان شلوغ و درهم باشد، بي شک احساس خوشايند آرامش را نخواهيد داشت. سعي کنيد اتاق را مرتب نگه دارد و از پراکندگي وسايل و لباس ها اجتناب کنيد. اگر جاي کافي داريد، يک کمد کشويي با جاي زياد براي نگهداري البسه، کفش ها و ساير لوازم تهيه نماييد. اما چنانچه جاي کافي نداريد، لازم است تدابير ديگري بينديشيد، مثلاً در فضاي زير تخت جعبه ها و چمدان هايي قرار داده، لباس هاي اضافي را در آن ها جاي دهيد.

ياد بگيريد چگونه از رايحه هاي خوش بهره بگيريد. بوي خوش و عطرهاي دلپذير مي توانند به شما کمک کنند تا راحت و آسوده بخوابيد. به ملحفه هاي خود اندکي عطر ملايم بپاشيد تا خواب خوش و عميق برايتان به ارمغان آورد. هم چنين مي توانيد با تهيه ي گل هاي تازه و خوش بو و قرار دادن شان در گلداني بلورين، زيبايي و رايحه ي خودش را در اتاق منتشر کنيد.

از رنگ آرام براي اتاق خواب استفاده کنيد. انتخابي که شما براي رنگ اتاق هاي خود داريد، تأثير زيادي در روحيه تان خواهد داشت. ترکيبي از صورتي، قرمز، کرم و بژ (کرم پررنگ)، مناسب ترين رنگ ها در اتاق خواب هستند. رنگ هاي مناسب ديگري مانند آبي روشن هم توصيه مي شود، زيرا بسيار آرامش بخش هستند. با اين که مي توانيد از ترکيب هاي رنگ سبز روشن به تنهايي، يا در کنار بنفش ياسي، براي روحيه دادن به خودتان استفاده کنيد. دقت کنيد که رنگ هاي تند و هيجان آور مانع آرامش يافتن بدن به هنگام استراحت مي شوند.

قبل از خواب فشارهاي عصبي و فکرهاي اضطراب آور را از خود دور کنيد. دوش گرفتن با آب گرم يا مطالعه ي يک کتاب خوب توصيه مي شود. البته براي مطالعه بايد نور کافي در کنار تخت خواب فراهم باشد. اگر راحت به خواب نمي رويد، از جايتان بلند شويد و کاري انجام دهيد که سرتان گرم باشد و فکر و خيال از شما دور شود. اين کار را در اتاق ديگري انجام دهيد تا اين که به اندازه ي کافي خسته شده براي خوابيدن آماده شويد.


برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب