اولین بوید گرانویل(ریاضیدان و ستاره شناس آفریقایي )

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ سه شنبه, 10 شهریور, 1388 / بدون نظر

اولین در اول می 1924 در واشنگتن زاده شد. اولین دوران دبیرستان را در مدارس دولتی واشنگتن سپری کرد. معلمان مدرسه به دلیل استعداد تحصیلی اولین او را تشویق کردند تا در یکی از کالج های آمریکا مشغول کار شود. اولین ، کالج خصوصی زنان در نورثامپتون ماساچوست را برگزید تا از بورس تحصیلی کوتاه مدت آنجا استفاده کند.
اولین در کالج اسمیت به مطالعه ستاره شناسی رو آورد. در آن روزها ، ستاره شناس ها می بایست اغلب تک و تنها در رصدخانه های بزرگ دور افتاده زندگی کنند. اولین به خوبی می دانست که این وضعیت با شرایط او سازگار نیست او به جای ستاره شناسی تصمیم گرفت به مطالعه ریاضیات رو آورد و از پرفسور نیک مک کوی و سوزان رامبو بهره برد.
در سال 1945 با فارغ التحصیلی از دانشگاه ییل، جوایز گوناگونی را اخذ کرد. در همان سال اول بورس تحصیلی کالج المیت به او اهدا شد. او گواهی نامه دکترای ریاضی خود را در سال 1949 از دانشگاه ییل زیر نظر استاد راهنما اینزهیل که در آن سالها، ریاضی دان بزرگی بود دریافت کرد.
اولین بوید و مارجوری براون، اولین زنان سیاه پوستی بودندکه دکترای ریاضی خود را اخذ کردند. تا ده سال بعد هیچ زن سیاه پوستی در آمریکا موفق به اخذ دکترای ریاضی نشد. اولین پس از ارائه پایان نامه دکترای خود برای ادامه پژوهش هایش به دانشگاه نیویورک عزیمت کرد. اولین برای استخدام، در چندین مصاحبه علمی کالج های نزدیک محل اقامتش شرکت کرد ولی به دلیل رنگ پوستش از درخواست او خودداری می شد. یک زن سیاه پوست علی رغم وجود تبعیضات جنسی و نژادی حاکم، می بایست حصارهای رایج جامعه خود را از پیش رو بردارد. اولین تا سالیان سال متوجه نشد که نژاد و جنسیت او از عواملی بودند که در مصاحبه هایش تاثیر می گذاشتند. اولین با همه رفتارهای ارتجاعی رایج و تبعیض نژادی موفق شد در دانشگاه فسیک، کالج خصوصی در نشویل، مشغول تدریس شود.

اولین به مدت دو سال در فسیک تدریس کرد. اولین در سال 1952دانشگاه فسیک را ترک کرد و کاری در آزمایشگاههای دیاموند اردونانس فیوزارتش آمریکا برای خود پیدا کرد. عشق اولین به ستاره شناسی بار دیگر به سوی او پر کشید و او را به شغل آینده اش جذب کرد. در سال 1956 او توسط شرکت ماشین های اداری بین المللی (IBM) برای پژوهش بر روی پروژه وانگارد و پروژه کاوش های فضایی استخدام شد. او در آنجا به محاسبات مدارات و طراحی برنامه های کامپیوتری جهت کاوش های فضایی مشغول گشت. او همچنین کامپیوتر های IBM مدل 650 و 704 را برنامه سازی کرد. وی در 1961-1962 پژوهش های خود را بر روی محاسبه مدارات ادامه داد. در سال 1963 در آزمایشگاههای تکنولوژی فضایی آمریکا بر روی پروژه آپولو کار کرد. در سال 1960 با ریورندگاهالیل پیوند زناشویی بست و بعد از 7 سال زندگی از او جدا شد. در سال 1967 به سمت پروفوسور دانشگاه کالیفرنیا برگزیده شد.
در این مدت با جیسون فراند، ریاضیدان مشهور، به تالیف کتاب نظریه و کاربرد ریاضی برای معلمان اقدام کرد که سال 1975 به چاپ رسید و بطور چشم گیری در بیشتر کالج ها و دانشگاهها مورد استفاده قرار گرفت . در سال 1970 با ادوارد گرانویل که یک بساز بفروش بود آشنا شد و ازدواج کرد. اولین گرانویل بعد از 17 سال تدریس در دانشگاه کالیفرنیا در سن 60 سالگی باز نشسته شد. اولین و ادوارد به پیشه تخم مرغ فروشی روی آوردند . مدت زیادی اولین تدریس را رها کرد و بار دیگر بطور تمام وقت در گروه ریاضی و علوم کامپیوتر کالج تگزاس در تایلر مشغول تدریس شد. او هم اکنون پرفسور میهمان دانشگاه تگزاس در تایلر و مزرعه داری برای او یک سرگرمی سالم و جذاب است.
اولین بوید گرانویل به عنوان پژوهشگر، معلم و نویسنده ای مشهور شناخته شد است. او یکی از اولین زنان سیاه پوست است که دکترای ریاضی خود را در زمانی اخذ کرد که تعداد بسیار اندکی از زنان در هر نژادی در اندیشه ورود به حوزه ریاضیات بودند. او زندگی رضایت بخشی را پیش روی زنان قرار داده است و درهای ورود به دنیای ریاضی را برای زنان گشوده است.


دسته بندی شده در : زنان مطرح تاريخ
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب