تازگی با رنگ سبز

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ سه شنبه, 10 شهریور, 1388 / بدون نظر

كاربردهاي رنگ، روابط، تأثيرگذاري و چگونگي ساختن رنگ‌ها همواره مورد توجه دكوراتورها بوده است.
بخشي از تأثيرگذاري رنگ‌ها وابسته به نمود شخصيت مستقل هر رنگ است كه از آن مي‌توان به عنوان قدرت بيان و زبان رنگها نام برد؛ بخش ديگر مربوط به وضعيت ذهني و رواني افراد است، با نوع انتخاب و نوع استفاده از رنگ‌هاي مشخص مي‌توان به خصوصيات رواني و شخصيت افراد تاحدود زيادي پي برد.
در اينجا قصد داريم به بررسي رواني رنگ سبز در فضا بپردازيم؛
رنگ سبز جزو رنگ‌هاي سرد در دايره رنگ قرار دارد و در كنار رنگ آبي سردترين رنگ‌ها به شمار مي‌آيند. اين رنگ نشانگر نرمش پذيري و اراده بوده و صفاتي چون خود محوري، حالت دفاعي، حس تعلق و تغيير ناپذيري را تداعي مي‌كند.
رنگ‌هاي سبز رگه‌اي از رنگ آبي در خود دارد؛ اين رنگ داراي صفات روحي چون اراده در انجام كارها، پشتكار و استقامت است.
رنگ سبز از نظر نمادي، شباهت زيادي به درخت كاج غول آسا، مغرور و تغيير ناپذير دارد. اين رنگ به عنوان يك عامل موجب اضطراب مي‌شود و در پشت آن هيجان ناشي از وجود محرك‌هاي سركوفته قرار دارند. رفتار رنگ سبز مي‌تواند در تلاش براي ايجاد شرايط بهتر، بهداشت بيشتر، يا زندگي طولاني‌تر يا سودمند تجلي يابد.
هر كس سبز را در نظر اول انتخاب مي‌كند مايل به تأثير گذاردن بر محيط پيرامون خويش است. بايد توجه داشت كه سبز درخشان و روشن را نبايد با خاكستري استفاده كرد زيرا باعث حس غم‌انگيزي و فروپاشي مي‌شود. ولي برعكس، رنگ سبز با زرد درخشان، حس جواني و نيزوي بهار را تداعي مي‌كند.
استفاده از گياهان و درختچه‌ها در داخل بنا حس سرزندگي و نشاط طبيعت را وارد محيط خانه مي‌كند.
همچنين استفاده از پرده‌هاي سبز همراه با رنگ كرم در كناره‌ها، مي‌تواند به باز شدن فضا كمك كند.
در كنار محل‌هايي كه از رنگ سبز استفاده شده يا بالاي گلدان‌ها و گياهان داخل خانه، بهتر است از چراغ‌هايي با رنگ زرد درخشان استفاده شود.
همچنين در بالاي تابلوهايي از طبيعت كه بروي ديوار نصب است، نورپردازي با زنگ‌هاي درخشان به ويژه زرد تأثير فراواني در فضا دارد.
بهترين استفاده از رنگ سبز به همراه نارنجي در اتاق پذيرايي امكان پذير است. وجود راحتي‌هايي با سبز چمني و استفاده از كوسن‌هاي كرم و نارنجي بر روي آنها، هماهنگي زيبايي در فضا ايجاد مي‌كند.
استفاده از رنگ‌ سبز در فضاي آشپزخانه و اتاق كار توصيه نمي‌شود ولي استفاده از آن در كنار رنگ آبي آرامش فوق‌العاده‌اي را براي اتاق خواب به ارمغان مي‌آورد. استفاده از كاشي‌هاي شيشه‌اي تزئيني سبز رنگ در كنار بنفش كمرنگ، در سرويس‌ها نيز فضاي جذابي ايجاد مي‌كند و چنانچه در اين فضاها تعدادي عنصر با رنگ نارنجي هم قرار گيرد، كنتراست قابل قبولي را به دست مي‌دهد.

تأثيرات رواني رنگ‌ها:
گاهي يك علامت با يك رنگ خاص به صورت قرار دادي در جامعه ماندگار مي‌شود و معني ويژه‌اي پيدا مي‌كند، مثل رنگ پرچم كشوري يا رنگ علائم راهنمايي و رانندگي كه براساس نوعي از توافق به صورت قرار دادي وضع شده‌اند.
ممكن است رنگها در نزد اقوام مختلف كه سنت‌هاي گوناگوناني دارند تعابير مختلفي داشته باشد.
به تن كردن پيراهن سفيد براي لباس عروس، بخت و اقبال سفيد در زندگي جديد را نشان مي‌دهد.
لباس احرام، زدودن همه پيرايه‌هاي مادي و معمول زندگي را نشان مي‌دهد.
رنگ سبز نيز رنگ بهار و رويش طبيعت است، رنگ اميد و زندگي دوباره، دانش و ايمان معنوي رستاخيز و صعود روحاني به عالم بالاست. سبز، رنگ اميد به آغازي دوباره، رنگي مقدس و فعال و سرزنده است.

هماهنگي رنگ‌ها (هارموني)
ايجاد هماهنگي به معناي ايجاد تعادل و رابطه متناسب ميان رنگ‌هاي يك تركيب است، به طوريكه براي چشم خوشايند و راضي‌كننده باشد.
در هماهنگي رنگ‌ها بايد ميزان كنتراست در نظر گرفته شود. منظور از كنتراست، وجود روابط و تأثيراتي است كه هم تمايز ميان رنگ‌ها و هم تأثيرات متقابل ميان آنها را از نظر بعدي مورد توجه و مقايسه قرار مي‌دهد.
نتيجه موفقيت‌آميز در ايجاد يك تركيب رنگي، بستگي به شناخت روابط ميان رنگ‌ها و قواعد استفاده از كنتراست‌هاي رنگي دارد.
به طور مثال، رنگ سبز در كنار زرد روشن و شفاف و آبي اقيانوسي هارموني منطقي‌تري دارد تا اينكه در كنار رنگ‌هاي تند مانند قرمز آتشين و خاكستري يا قهوه‌اي قرار گيرد.
در يك فضا با پوشش سنگ در كف، رنگ سبز بهترين هماهنگي را دارد، ولي در فضايي كه پوشيده از موكت يا فرش‌هايي با رنگ‌هاي تند است، رنگ سبز كارايي و گيرايي خود را از دست مي‌دهد.

رنگ سبز با ساير رنگ‌ها:
رنگ سبز با هر رنگ ديگري حالت خاص رواني را تداعي مي‌كند كه به اختصار به آنها مي‌پردازيم:
سبز با سبز: دوگانگي عقيده و ميل به فرار
سبز با خاكستري: هراس
سبز با‌ آبي تند: اضطراب و ناخشنودي
سبز با آبي كمرنگ: سردي و آرامش و سكون
سبز با قرمز: تحليل انرژي و شور
سبز با زرد: سرزندگي و درخشاني
سبز با قهوه‌اي: ارزش شخصي و معيارهاي عالي
سبز با بنفش: تحكيم موقعيت و تقويت عزت نفس
تنوع رنگ‌ها و چگونگي انتخاب و بهره‌گيري از آنها ما را در دستيابي به فضايي هرچه زيباتر و بهتر ياري مي‌كند. اين ما هستيم كه بايد با سليقه خود و رجوع به قوانين در كنار هم قرار گرفتن رنگ‌ها، بهترين تزئينات و چيدمان را خلق كنيم.
در محيط آشپزخانه، چنانچه قفسه‌ها به رنگ چوب يا قهوه‌اي‌هاي كمرنگ باشد، وجود يك گلدان پر از برگ‌هاي سبز روي پيشخوان و همچنين تزئين فضا با عناصر نارنجي شفاف و خوشرنگ، هيجان و لذت صرف غذا و تهيه پخت آن را افزايش مي‌دهد.
خانه‌اي كه در آن از رنگ سبز استفاده كافي و به جايي شده باشد؛ خانه‌اي جوان، شاداب و سرزنده خواهد بود. بايد توجه داشت كه رنگ سبز هنگام قرار گرفتن در كنار نارنجي، آبي، بنفش، زرد ليمويي و كرم بهترين كارايي را خواهد داشت. رنگ‌ها جان زندگي ما هستند و استفاده بهينه از آنها، زندگي ما را دوست‌داشتني‌تر و جذاب‌تر مي‌‌كند.


برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب