جادوي رنگ بنفش

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ سه شنبه, 10 شهریور, 1388 / بدون نظر

رنگ بنفش از جمله رنگ‌های فرعی در چرخه رنگها است و از ترکیب دو رنگ قرمز و آبی به میزان مساوی به وجود می‌آید.
رنگ‌های فرعی مي‌بايست در دکوراسیون، با رنگهای اصلی و فرعی که با آنها در هماهنگی هستند یا در تضاد کامل قرار دارند تركيب شوند زيرا از طریق همين تضاد است كه جذابيت و زيبايي در فضا ايجاد مي‌كنند.
از لحاظ روانشناسی، رنگ بنفش یک رنگ شاهانه است به اين معني كه در زمانهای قدیم بنفش یک رنگ نایاب بود و فقط پادشاهان و افراد خاص مي‌توانستند از این رنگ در منازل خویش استفاده کنند اين رنگ علاوه بر اينكه حالت معنوی و آرامش را در افراد ایجاد می‌کند، یک رنگ شاد و بشاش است و به همین دلیل اغلب بانوان مسن و دختران جوان طرفدار این رنگ هستند. این رنگ آرامش دهنده است و قادر است محيط شما را جذاب، هنری و خلاق کند.
این رنگ در محدوده قرمز – بنفش مثل رنگ بادمجان و آبی- بنفش مثل رنگ آسمان در فصل تابستان در هنگام غروب آفتاب است. سایه‌های این رنگ می‌تواند نرمی و انعطاف خنثی را در محیط جلوه دهد. این رنگ هم سرد است و هم گرم و این مساله نيز بستگی به این دارد که شما چه رنگ‌هايی را در کنار رنگ بنفش در دکوراسیون به کار برید.
رنگ بنفش در همه جاي دکوراسیون منزل شما کاربرد دارد که البته این کاربرد به عقیده و اولویت‌های شما در دکوراسیون بستگي دارد.
بنفش یک رنگ تک در دکوراسیون به حساب می‌آید كه هیچ رنگی در چرخه رنگ‌ها این خاصیت را ندارد. سایه‌های این رنگ احساس آرامش و راحتی ایجاد می‌کند. همچنین خلاقیت ما را به تصویر می‌کشد و پس از یک روز پر از خستگی، آرامش خاطر را برای ما به ارمغان می‌آورد.
بنفش همچنين یک رنگ تشویق کننده و معجزه آسا است. آیا تا به حال به رنگ بنفش انگورها یا تمشک‌های تابستانی نگاه کرده‌اید؟ یا به رنگ بنفش برخی از گل‌ها و گیاهان (از جمله زنبق) نگاهي انداخته‌ايد؟
اين تك رنگ به همه چیز در دکوراسیون شما می‌آید و اگر آن را در دكوراسيون منزل خود اضافه کنید، ملاحظه خواهيد كرد چه جذابيت‌هاي وي‍ژه‌اي در محیط زندگی خود به وجود آورده‌اید.
گاهی اوقات ممکن است فکر کنید که این رنگ کاملا زنانه و مورد علاقه بانوان است، در حالی که این رنگ برای مردان هم می‌تواند بسیار نقش آفرین باشد، البته آقایان بايد از تنالیته تیره‌تر آن استفاده کنند.
این رنگ برای آشپزخانه و پذیرائی رنگ بسیار جذابی است، خصوصا هنگامی که شما آشپزخانه خود را با انگورهای بنفش زینت دهيد یا در پذیرائی خود از یک ظرف میوه پر از انگورهای بنفش رنگ استفاده کنید.
از تناليته كم‌رنگ بنفش مي‌توان در دیوارها نیز استفاده كرد زیرا اگر از طیف تیره آن استفاده کنید، محیط را تیره و کوچک كرده و در شما حالت افسردگی و دلزدگی ایجاد می‌کند. خصوصا استفاده از این رنگ در دیوار اتاق پذیرائی و آشپزخانه توصيه مي‌شود زيرا یک ترکیب سنگین و شاهانه‌ را برای افراد منزل پديد مي‌آورد.
رنگ بنفش با رنگ زرد در تضاد کامل است، به همین دلیل ترکیب اين دو، آرامش و زيبايي خاصی ایجاد كرده و به محیط، نور و روشنی هدیه مي‌دهد.
رنگ بنفش با رنگ سبز نيز می‌تواند جذابیت فوق‌العاده‌ای در محیط به وجود آورد.
از آنجا كه بنفش از ترکیب دو رنگ آبی و قرمز به وجود می‌آید، بنابراین استفاده از اين دو رنگ همراه با بنفش جذابیت خاصی در محیط ايجاد نخواهد كرد و بهتر است از رنگ‌هاي قرمز و آبي در كنار بنفش استفاده نشود.
از این رنگ در همه جای محیط منزل خویش هم در فضاهای داخلی و هم در فضاهای بیرونی می‌توانید استفاده كنيد به شرطی که آن را با رنگهايی که ریتم و هماهنگی دارد، تركيب كنيد.

ايده‌ها:
در ذهن خود يك اتاق پذيرايي (با ديوارهاي سفيد) را تصور کنید که بالاي شومینه آن با بنفش کم رنگ، رنگ‌آمیزی شده باشد. در کنار این شومینه گلدان بلندی که دارای گلهای بنفش و زرد است (زنبق و نرگس بهترين گزينه است) قرار داده شده و در روی میز پذیرائی، شمعهای کوچک مستطیل شکل بنفش رنگ در کنار ظرف میوه‌ای بلوری با انگورهای بنفش درشت، گذاشته شده است. مبل‌های پذیرائی با بالشتک‌های بنفش رنگ آراسته شده‌اند و سقف پذیرائی هم با استفاده از لوستر طلائی رنگ (تنالیته‌ای از رنگ زرد) نور را به این رنگ بنفش هدیه می‌دهد. تجربه داشتن این پذیرائی را امتحان کنید و ببینید که ميهمانانتان چه آرامش خاصی را در وجود خویش احساس می‌کنند.
پس از پذیرائی به آشپزخانه قدم می‌گذاریم تا آرامش و زیبائی با بنفش را در این محیط هم از نزدیک لمس کنیم.
در ذهن خود فرض کنید آشپزخانه‌ای را که رنگ دیوارهای آن با زرد کم رنگ یا همان زرد طلايي رنگ‌آمیزی شده باشد. وسائل این آشپزخانه (یخچال، فریزر، گاز، ماشین لباسشوئی) به رنگ نقره‌ای (به عنوان تنالیته‌ای از رنگ حاکستری که رنگي خنثی است) انتخاب شده؛ در روی اوپن آشپزخانه یک ظرف شیشه‌ای پر از انگورهای بنفش رنگ مصنوعی قرارداده شده است و روی میز آشپزخانه که برای صرف غذا استفاده می‌شود، گلدانی شیشه‌ای قرار دارد که با استفاده از خاک‌های ژله‌ای بنفش رنگ تزئین شده‌اند، به همراه گل‌های صورتی و بنفش رنگ. زیر بشقابی‌های روی میز به رنگ زرد، يك پارچ آب انگور در کنار بشقاب‌هايی به رنگ سفید با دور سبز، و لوستر سبز آشپزخانه نيز به طرز زیبا و ظریفی با دو رنگ بنفش و زرد ریتم موزون و رنگارنگی را که توام با آرامش است، ایجاد می‌کند.
همانطور که در ابتدا گفته شد این رنگ را در همه فضاهای منزل می‌توانید استفاده کنید. بنابراين پس از تجربه دو فضای آشپزخانه و پذیرائی قدم به فضای استراحت (اتاق خواب) می‌گذاریم و آرامش و شیرینی خواب راحت با رنگ بنفش را در این فضا هم از نزدیک تجربه می‌کنیم.
اتاق خواب دو نفره‌ای را در ذهن خویش تصور کنید که دارای یک تخت دو نفره است، روی این تخت بالشتک‌های سبز رنگ و بنفش رنگ قرار داده شده است و در روی پاتختی‌های این تختخواب، شمعهای تزئینی کوچک بنفش رنگ به همراه چراغ خواب زرد رنگ قرار داده شده است. در کف اتاق خواب، یک قالیچه کوچک به رنگ بنفش در کنار تخت انداخته شده است.
پرده های اتاق خواب هم که از تلفیق دو رنگ بنفش و سبز است، بر روی پنجره‌های این اتاق، فضای دلچسبی را نمایش می‌دهند و از سوي ديگر، لوستر زرد رنگ سقف که از طرفی با رنگ چراغ خواب‌های این اتاق از نظر رنگی در هماهنگی است و از طرفی با ترکیب دو رنگ بنفش و سبز در هماهنگی قرار دارد، فضاي گرمی را به وجود می‌آورد كه مي‌توانيد در آن خواب شیرین و دلچسبی را تجربه کنید.
اين رنگ برای اتاق کودک هم بسیار جالب و مطبوع است و کاربرد آن در اتاق کودک اثري شگفت انگیز و جالب را در ذهن کودک ایجاد می‌کند، خصوصا برای دختر بچه‌ها ترکیب این رنگ با رنگ صورتی، محیط جذابی را به ارمغان می‌آورد.
در محیط بیرونی منزل خویش (حیاط- بالکن) نیز می‌توانید از این رنگ استفاده کنید. در کاربرد منظره سازی فضای بیرونی منزل، رنگ بنفش علاوه بر اینکه با رنگ زرد ترکیب زیبائی را ایجاد می‌کند بلكه با ترکیب صورتی و قرمز هم جواب می‌دهد. به عنوان مثال فضای حیاطی را در نظر بگیرید که دارای باغچه‌ای با گل‌های صورتی و بنفش است و در لابه‌لای این گلها از گلهای وحشی قرمز رنگ که دارای شاخه‌های بلند قرمز رنگ است استفاده شده، درختان سبز رنگ نيز در لابه‌لای این گل‌ها منظره زیبائی را برای منزل شما به تصویر می‌کشد.
در اواخر تابستان (اوائل پائیز) این ترکیب رنگ‌ها در حیاط، در زمان بارش باران، فضايي بهشتی را برای خانه ایجاد می‌کند. برای محیط‌های گرمسیر، این رنگ باید با دو رنگ نارنجی و قرمز ترکیب شود تا زیبايی حیاط را چندین برابر کند.
در یک باغچه که پر از گل‌های سفید است، وجود گلهائی با رنگ بنفش باعث می‌شود به دلیل تضاد بین دو رنگ بنفش و سفید، محیط باغچه سفیدتر به نظر برسد.


برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب