جلوگيري از فشار روحي يا استرس به وسيله يوگا

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ چهارشنبه, 11 شهریور, 1388 / 1 نظر

تمرينات يوگا، اثرات و عوارض مشكلاتي چون كمردرد و فشارهاي روحي را كاهش مي دهد و وضع جسماني مناسبي براي مادر و جنين فراهم مي آورد. اكثر زناني كه تمرينات يوگا را انجام مي دهند، متوجه شده اند كه زايمان آسان تر و كوتاه تري دارند. حالت هاي مختلف يوگا به بدن شما كمك مي كند تا با تغييراتي كه تحت تأثير قرار مي گيرد، سازگار و هماهنگ شود. بسياري از اين حالات بزرگ شدن شكم را تعديل مي كنند. دوران بارداري همچنين زمان بسيار مناسبي براي تفكر و ذهن پروري ( مديتيشن) است. در اوايل دوره بارداري اين تمرينات را بسيار آرام انجام دهيد و اگر احساس درد يا ناراحتي كرديد، آن ها را انجام ندهيد.

حالت آرامش: چهار زانو و صاف بنشينيد و ستون فقرات خود را راست نگه داريد. به گونه اي كه تكيه گاه محكمي براي بدن شما باشد. دست هايتان را به حالت استراحت روي زانوها قرار دهيد.

خم شدن به طرف جلو: همان طور كه نشسته ايد ساق پا يا زانوها را محكم بگيريد. ستون فقرات و پاهايتان را صاف و راست نگه داريد. سر را پائين نگه داريد اما به آن فشار وارد نكنيد. به مدت 30 ثانيه به اين حالت بمانيد. بعد خودتان را به سمت بالا بكشيد. دوبار تكرار كنيد.

كشش كمر: روي شكمتان دراز بكشيد، پاها را كنار هم قرار دهيد، آرنج ها را خم كنيد و پيشاني را رو به بالا داريد. به آهستگي كمرتان را به طرف پشت بچرخانيد و شكم را از سطح زمين بالاتر بگيريد. به طوري كه سينه تان به طرف بيرون و كمرتان كمي قوس دار شود. به مدت 10 ثانيه به اين حالت بمانيد و سپس به طور آهسته به طرف پايين بيائيد. سه بار اين حركت را تكرار كنيد.

حال پا:
باسن را به زمين بچسبانيد و به طرف پائين سمت چپ زانو بزنيد. پاي راست را روي پاي چپ و خارج از زانوي چپ قرار دهيد. كمر را صاف و راست بگيريد و دست ها را روي زانوها قلاب كنيد. و پا را به طرف داخل بكشيد.

حركت پيچ خوردن: پاي راست را پشت دستتان قرار دهيد و قوزك پاي راست را با دست چپ نگه داريد و به طرف شانه هايتان بچرخانيد. همين حالت را براي سمت چپ هم تكرار كنيد.

پيچش ستون مهره ها: بعد از اينكه به طرف جلو و پشت خم شديد، لازم است كه به ستون مهره ها يك حركت پيچشي بدهيد تا تحركشان را حفظ كنند. سعي كنيد قبل از اين كه بخواهيد زانو بزنيد، اين چرخش را ابتدا انجام دهيد و سپس در حالت زانو زده هم آن را مطابق شكل بالا انجام دهيد.

استراحت پاياني: به پشت بخوابيد و چشم هايتان را ببنديد. سرتان را از يك طرف به طرف ديگر بچرخانيد. بعد به طرف مركز برگرديد. به آرامي و آهستگي نفس بكشيد. پاها و دست ها را در حالي كه كف دست هايتان رو به بالا قرار گرفته است به طرف بيرون بكشيد. عضلات فك و صورت را شل كنيد. مدت 10 دقيقه به همين حالت بمانيد. پاها را به اندازه 60 سانتي متر از هم باز كنيد و انگشتان پا را به سمت بيرون بگيريد. دست ها را راحت نگه داريد و انگشتان را به راحتي خم كنيد.


دسته بندی شده در : يوگا
برچسب ها در :
پست مشابه :

نظرات

  • Hamid

    سلام خوبیین
    من سالهاست که دارم دونبال مطالبی در رابطه با یوگا می گردم
    از شما خیلی ممنونم که این مطالب را گذاشتین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب