خطر سولاریوم را جدی بگیرید

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ یکشنبه, 15 شهریور, 1388 / بدون نظر

 نکات مهمی در مورد سولاریوم

متاسفانه هیچگونه نظارتی بر تبلیغهای نادرست سولاریوم وجود ندارد و بسیاری از جوانان و حتی میانسالان با تصور اینکه این دستگاه بی خطر است اقدام به برنزه کردن بدن خود در زیر این دستگاه می‌کنند. این دستگاه با تاباندن اشعه ماوراء بنفش نوع A باعث تحریک سلولهای رنگدانه‌ای سطح پوست می‌شود. نتیجه این تحریک تیره شدن پوست می‌باشد. در واقع این تیرگی واکنشی دفاعی برای جلوگیری از نفوذ این اشعه به سلولهای زاینده پوستی است.

متاسفانه امروزه در بین جوانان نه تنها مفهوم زیبایی كه مظاهر زیبایی هم تغییر كرده است. این زیبایی‌های تقلبی در بسیاری از موارد، خطرات بیشماری را برای افراد به ارمغان می‌آورد

برنزه كردن پوست چند سالی است كه در میان جوانان و حتی میانسالان طرفداران زیادی پیدا کرده است. این افراد برای رسیدن به هدف خود نه تنها از آفتاب گرفتن طولانی بلکه از دستگاه‌های برنزه‌ كننده موسوم به «سولارویوم» نیز استفاده می‌کنند. دستگاه سولاریوم با تولید اشعه ماوراء بنفش نقشی درمانی در بعضی بیماریهای خاص دارد اما در افراد طبیعی که مشکلی در پوست خود ندارند می‌تواند خطراتی از جمله ایجاد سرطان پوست نماید.

متاسفانه هرروز شاهد شکل گیری مراكز غیراستاندارد و غیرمجاز هستیم که تنها به ‌دلیل كسب درآمد بیشتر و بدون توجه به عوارض، خدماتی را به علاقه‌مندان ناآگاه ارائه می‌كنند. محققان بزرگ دنیا هرگونه استفاده غیرطبی از سولاریوم را غیرمجاز می‌دانند

اشعه ماوراء بنفش برای بهبود بیماریهایی از جمله پسوریازیس، اگزما، وتیلیگو، برخی از سرطانهای پوست و لنفوم کاربرد علمی دارد. در این نوع درمان پوست بطور ثانویه برنزه می‌شود. اما پزشكان برای درمان همین بیماریها هم تمام جوانب امر را می‌سنجند تا عارضه وخیمی‌تری پس از درمان آن بیماری اتفاق نیفتد.

به این ترتیب می‌توان دریافت که تغییر رنگ پوست در یك فرد سالم تا چه اندازه می‌تواند خطرناک باشد. دقت داشته باشید که اشعه سولاریوم از آفتاب بسیار خطرناکتر است و هرگز تن به انجام اینکار ندهید. بسیاری از دختران جوان سوال می‌کنند كه اگر سولاریوم بد است، چرا كشورهای غربی از آن استفاده می‌كنند؟ برای پاسخ به این سوال مثال ساده‌ای می‌زنم. در آن كشورها اسلحه هم مجاز است، آیا کسی مجاز است که خودش را بكشد؟!

توصیه می‌کنم که با هر فناوری باید برخورد علمی كرد. برخی از دستگاه‌ها تنها مصرف درمانی دارند و برای كارهای دیگر مناسب نیستند. دستگاه سولاریوم ریسك ابتلا به سرطان‌های پوست را بالا می‌برد.

تب برنزه كردن پوست مسئله اجتماعی بزرگی است. به نظر برخی از متخصصان پوست، برای برطرف کردن این مسئله اجتماعی در بعضی موارد نیاز به مداخلات روان‌شناسی و فرهنگ‌سازی‌ دارد. تابش هر نوع اشعه پرانرژی به پوست خطرناک است.


دسته بندی شده در : متفرقه
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب