خودكشي قانوني در سوييس با دريافت هزينه مناسب

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ پنج شنبه, 19 شهریور, 1388 / بدون نظر

رهبر یک انجمن یاری برای خودکشی در سوئیس گفت، به دنبال یافتن مجوز قانونی برای کمک به یک زن کانادایی و دیگر افراد سالم نظیر اوست که قصد کشتن خود را دارند.

به گزارش شبکه «ایرانتو» انتشار این خبر، بار دیگر موجب بالاگرفتن بحث های موافقان و مخالفان کمک به خودکشی در جوامع اروپایی گردید.
«بتی کومبایز»، پیرزن اهل ونکوور کانادا در نظر دارد، همراه شوهر خود که از بیماری قلبی رنج می برد، این دنیا را ترک کند.

«لادویج مینلی» ، رهبر انجمن «دیگنیتاس» در سوئیس ، با ارسال ایمیلی به زوج مذکور اطلاع داده است که سرگرم رایزنی با مسئولان محلی شهر زوریخ، جهت اعطای مجوز به پزشکان ، به منظور تجویز داروی منجر به مرگ به افراد داوطلب است.

وی که خود یک وکیل حقوق بشری است، اعلام کرده ، ترجیح می دهد در همان سطح به تلاش خود ادامه دهد ، اما در صورت لزوم درخواست خود را از طریق دادگاه زوریخ و یا حتی دادگاه عالی سوئیس پیگیری خواهد کرد.

وی در نامه خود خطاب به زوج مذکور تأکید کرده است، مبارزه ما به خاطر شخص معینی نیست، اما اگر موفق شویم شامل حال شما نیز خواهد شد.

با این که آنان حاضر به مصاحبه با رسانه های گروهی نیستند، اما در سال 2007 با شرکت در یک فیلم مستند با عنوان توریست های خودکشی که توسط فیلمساز برنده اسکار John Zaritsky ساخته شد، از تلاش های اولیه خود برای عضویت در گروه خودکشی خبر دادند.

در آن برنامه خانم کومبایز در پاسخ به این سوال که چرا با وجود سالم بودن، قصد کشتن خود را دارد ، گفته بود: از اولین روز ازدواج، همسر من همه زندگی من بوده است. من دو دوخترمان را دوست دارم ، اما همسرم را بیشتر دوست دارم و نمی توانم به زندگی خود بدون او ادامه دهم. وقتی ما از وجود انجمن خودکشی در سوئیس خبردار شدیم ، با خود گفتیم چه راهی بهتر از این که با هم و دست در دست هم بمیریم؟!

فیلم مستند مذکور، یک سال پیش، از طریق شبکه CTV کانادا پخش شد و طی آن صحنه هایی از ملاقات زوج مذکور با پزشک سوئیسی نشان داده شد که وی حاضر به تجویز دارو به هیچیک از آنان نشد. در آن سال پزشک مزبور معتقد بود حتی بیماری قلبی آقای کومبایز نیز برای مردن زود هنگام کافی نیست.

گزارش ایرانتو همچنین حاکیست، در حالی که کمک به خودکشی در کشورهایی نظیر کانادا و بسیاری از ممالک غربی، جرم به حساب می آید، این امر در سوئیس قانونی است و آقای مینلی از طرفداران محلی قانون مذکور، با تشکیل انجمن خودکشی، داوطلبان سایر کشورها را نیز می پذیرد.

اگر چه در ابتدا این قانون برای افراد با بیماری بسیار سخت به تصویب رسیده اما وی معتقد است، همه کسانی که در زندگی به دلایلی به بن بست رسیده و در عین حال از توانایی ذهنی برای تصمیم گیری برخوردار باشند، باید اجازه چنین انتخابی را داشته باشند.

این انجمن بیش از 10 سال پیش در زوریخ تأسیس شده و سالانه حدود 200 نفر به کمک آنها خودکشی می کنند. از زمان تاسیس این گروه در سال 1998 حدود 900 بیمار صعب العلاج خارجی از خدمات آن بهره مند شده و دست به خودکشی زده اند. هزینه هر خودکشی موفق سه هزار پوند است.

از سوی دیگر خانم «مارگارت سامرویل»، استاد اخلاق دانشگاه مک گیل کانادا در این زمینه گفت، تعمیم دادن این کمک به افراد سالم ، می تواند باعث بروز اعتراض و مخالفت افکار عمومی با کلیت موضوع گردد .وی افزود:« ما با این کار، ارزش و جایگاه مرگ و زندگی را پایین می آوریم و جنبه معنوی مرگ خدشه دار می شود.»

وی اضافه می کند، برخی می خواهند پس از مرگ همسرشان، خود نیز به او بپیوندند و این به خاطر احساس شدید تنهایی است. اما این موقعیت بسیار حساسی است.

وی خاطره ای را از یک کنفرانس نقل می کند که طی آن پزشکی از سوئیس درباره کمک خود برای مردن پیرزنی یاد کرد که اصرار داشت بعد از مرگ همسرش زنده نماند.

من از او پرسیدم آیا کسی پیشنهاد نکرده بود به جای اینکار ، برای آن پیرزن یک گربه بخرید، وی گفت نه ، اما حالا که فکر می کنم می بینم ایده جالبی می توانست باشد!

در عین حال آقای مینلی در یک کنفرانس تأکید کرده که 70درصد اعضای انجمن خودکشی، با وجود اطلاع از امکانات موجود ، تاکنون از استفاده از آن خودداری کرده اند، اما به هر حال ما باید همواره برای موارد مشابه زوج مذکور آماده باشیم و داوطلبان را از مخالفت های پدرسالارانه پزشکی، دولتی و یا مذهبی رهایی بخشیم!


دسته بندی شده در : طنز و سرگرمی
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب