شادابي با رنگ قرمز

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ سه شنبه, 10 شهریور, 1388 / بدون نظر

آيا تاكنون شده است كه در خانه‌اي قدم بگذاريد و در همان قدم اوليه احساسي خوشايند و رضايت بخش از آن محيط به شما القا شود؟ يا احساس گرمي و صميميت كنيد؟ اين احساس همان طنين رنگ‌ها است. در واقع رنگ‌ها با اثربخشي خود در ذهن بيننده با او حرف مي‌زنند و در فكر وي اثر خود را پياده مي كنند. اثربخشي رنگ‌ها در هيچ مكاني به اندازه خانه‌ مورد اهميت نيست. خانه شما پناهگاه و محل استراحت شما و محل ساخت روح و فكر شما است بنابراين بايد محيط داخل آن به نحوي باشد كه با فكر و روح شما به طور دوستانه تلفيق شود كه در اين راستا رنگ‌ها مهمترين و مؤثرترين نقش را دارند.
رنگ‌هاي اصلي و تركيبي مي‌توانند روحيه شما را تحريك كنند و به شما آرامش بخشند وخاطرات شاد رادرذهن شما ايجاد كنند يا برعكس. رنگ‌ها در واقع ناقل محيط و كليدي براي ايجاد حالت‌هاي مختلف در خانه شما محسوب مي شوند.
فقط بايد به خاطرداشته باشيد كه هميشه در انتخاب رنگ دقت كرده و رنگ متناسب با محيط و روحيه خويش را انتخاب كنيد تا همواره احساس آرامش داشته باشيد.

رنگ قرمز (تناليته داغ)

رنگ قرمز يك رنگ هيجان‌انگيز است و باعث اشتياق و علاقه شديد و تعصب شديد در فرد مي شود. اين رنگ تركيبي با رنگ خون است و تولد، سرزندگي، فعاليت و توانگري را به روحيه افراد انتقال مي‌دهد.
اين رنگ، تركيبات متنوعي دارد كه اثرات متفاوتي را در روحيه آدمي ايجاد مي‌كنند. به عنوان مثال:
رنگ قرمز متمايل به شرابي: رنگ قرمز ياقوتي، توانگري، قدرت و سنت را در روحيه افراد يادآور مي‌شود و از تركيبات كلاسيك رنگ قرمز محسوب مي‌شود.
رنگ قرمز گيلاسي: سرزندگي، جواني و انرژي را در فرد ايجاد مي‌كند.
رنگ قرمز گوجه‌اي: گرما را به فرد انتقال مي‌دهد.
رنگ قرمز براي بهبود بخشيدن به حس بويايي و اشتها در افراد كاربرد بالايي دارد.
به شكل سنتي، رنگ قرمز، رنگ افسونگري بوده و در خيلي از فرهنگ‌ها، اين رنگ براي نشان شادي و خوشبختي استفاده مي‌شود.
فيلسوف‌هاي يونان قديم، اصرار مي‌كردند كه مردها غذاي قرمز بخورند و مايعات قرمز بنوشند به منظور اينكه داراي اعتماد به ‌نفس و حس خوشبيني مي‌شود.
از ديد روانشناسي، افرادي كه رنگ مطلوب آنها رنگ قرمز است، داراي اعتماد‌به‌نفس بالايي هستند، افرادي توانگرند (افراد ثروتمند و افرادي كه در زندگي خود هميشه ريسك مي‌كنند از اين رنگ استفاده مي‌كنند)، افرادي كه عاشق اين رنگ هستند، افرادي با اطلاع، برونگرا، هيجاني، سبقت‌جو، با انرژي، شجاع، خوشبين، ماجراجو و مثبت هستند.
اين رنگ علاوه بر اثرات مثبتي كه در افراد ايجاد مي‌كند اثرات بدي هم دارد.
رنگ قرمز يك رنگ قوي است و ضربان قلب را تشديد مي‌كند، فشار خون را بالا مي‌برد و باعث مي‌شود حركت تنفسي بالا برود.
در دكوراسيون منزل رنگ قرمز را مي‌توانند در برخي از فضاها استفاده كنيد نه درهمه ديوارها و فضاها.
رنگ قرمز همانطور كه اشاره شد، حس بويايي و اشتها را تقويت مي‌كند و براي استفاده در آشپزخانه يا اتاق ناهار خوري توصيه مي‌شود. مي‌توانيد حتي در مبلمان اين دو فضا از اين رنگ استفاده كنيد.
يك اتاق ناهارخوري را در ذهن خود مجسم كنيد كه داراي يك ميز ناهارخوري با يك روميزي قرمز متمايل به شرابي است.
با صندلي‌هاي چوبي كه رويه صندلي‌ها هم از تناليته شرابي استفاده شده است. بشقاب‌هاي زرد ليمويي با دستمال سفره‌هاي شرابي به همراه ليوان‌هاي آب آلبالو به همراه يك گلدان رز قرمز با شمعدان‌هاي قرمز گيلاسي چه ميز شام رمانتيك و گرمي را ايجاد مي‌كند.
روحيه تمام افراد پشت ميز را در يك لحظه مي‌توانيد ببينيد، همه آنها با اشتها و داراي فكر آسوده هستند.
اين رنگ اغلب به عنوان رنگ حاشيه براي درهاي ورودي مي‌‌تواند استفاده شود چون شكوفايي و شادي را به خانه هدايت مي‌كند.
رنگ قرمز فضاهايي مثل حال ورودي يا راهروها را مي‌تواند برافروخته كند، اين رنگ چشم را به طرف خود جذب مي‌كند ولي به عنوان رنگ ديوارها در فضاهاي كوچك مخصوصاً تناليته تيره آن توصيه نمي شود چون روحيه دلتنگي را به وجود مي‌آورد. رنگ قرمز سطح انرژي را در اتاق افزايش مي‌دهد و هيجانات آدمي را بالا مي‌برد و در اتاق‌ خواب جفت‌ها توصيه مي‌شود و عشق را به محيط خواب آنها به ارمغان مي‌آورد.
ولي در اتاق خواب كودكان توصيه نمي‌شود زيرا سطح انرژي آنها را بالا برده و بي‌خوابي در آنها ايجاد مي‌كند. استفاده از اين رنگ براي افرادي كه داراي فشار خون بالا هستند نيز توصيه نمي‌شود.
اتاق خوابي را تصور كنيد كه داراي پرده‌هاي قرمز شرابي، روتختي‌هايي از همان رنگ، چراغ خواب گوجه‌اي در كنار تختخواب، دمپايي روفرشي گيلاسي در كنار تختخواب، قاليچه شرابي رنگ در كف اتاق و رنگ ديوارهاي اتاق تلفيقي از رنگ قرمز با سفيد ‌باشد چه اتاق خواب گرم و رويايي! آيا مي‌توانيد گرماي آن را در وجود خويش حس كنيد؟
اين رنگ براي اتاق نشيمن يا اتاق مهمان نيز مطلوب است چون تمام فضاي اتاق را احاطه مي‌كند و صميميت را در افراد ايجاد مي كند.
ديوارهاي قرمز گيلاسي اتاق نشيمن با مبل‌هاي راحتي هم‌رنگ ديوارها چه فضاي جالب و گرمي را براي مهمان‌ها در هنگام صرف چاي ايجاد مي‌كند!!
علاوه بر رنگ ديوارها و مبلمان مي‌توانيد از اين رنگ به عنوان زمينه رنگي در طاقچه‌هاي تورفته گنجه‌ها، داخل كابينت‌هاي آشپزخانه، حاشيه شومينه استفاده كنيد.
اين رنگ بهترين سپر در مقابل سرماي زمستان است. مخصوصاً در منازلي كه از گرماي طبيعي خورشيد بي‌بهره هستند؛ استفاده از رنگ زرد و قرمز در قسمت‌هايي از منزل گرما را به افراد خانواده هديه مي‌دهد.
اگر تأثير هر رنگ را در روح و ذهن خويش جاي دهيم مي‌توانيم محيط مطلوبي را در منزل خويش فراهم كنيم و از وجود آنها در اطراف خويش لذت ببريم.


برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب