شهروندي و جامعه مدني

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ سه شنبه, 17 شهریور, 1388 / بدون نظر

شهروندي و جامعه مدني دو مفهومي است كه همواره با يكديگر همراه بوده‌اند در همين راستا بسياري از انديشمندان و در راس آنها هگل و ماركس، جامعه‌ مدرن را جامعه مدني مي‌دانند چون از ديدگاه آنها مهم‌ترين ويژگي‌ جامعه مدرن، پيوستگي تفكيك ناپذير آئين شهروندي و مشاركت‌هاي مدني است در مركز سياسي – جغرافيايي به نام شهر و حركت مردم در روند روبه رشد حيات مدني به سمت تكوين جامعه مدني است كه از مفهوم Town به مفهوم City مي‌رسيم. «هابرماس» جامعه مدني را حوزه‌اي مي‌داند كه در آن تصميم‌گيري‌ها از طريق فرايندهاي جمعي و مشاركت فعالانه شهروندان در شرايطي آزاد و برابر صورت مي‌گيرد. بنابراين قهرمان اصلي جامعه مدني، شهروند است. شهروندي كه مشاركت از جمله حقوق اساسي وي به شمار مي‌رود.
جامعه مدني ترجمه Civil society است اين عبارت در دوران قديم به معناي جامعه شهروندي بكار مي‌رفته و نخستين بار در ادبيات سياسي «رم باستان» به چشم مي‌خورد. «سيسرون» در همين دوران از آن به دولت شهر ياد مي‌كند و همين كلمه در قرون وسطي به معناي اجتماع سياسي افراد بوده است .
در انديشه مدرن، مولفه‌هايي مفهوم شهروندي را تبيين مي‌كنند كه بيش از هر چيز به نزديكي شهروندي و جامعه مدني تاكيد دارند از جمله: تكاليف، وفاداري، مسئوليت، هويت، آموزش، نقش و… بنابراين تاريخ به ما مي‌گويد كه جامعه مدني و آئين شهروندي مفهومي تازه نيست. در بارزترين تعاريف شهروندي، لغت نامه تفكر اجتماعي قرن بيستم، در باب شهروندي چنين آمده است.
ايده‌هاي مربوط به شهروندي در چندين دوره تاريخي، در دوره يونان و روم باستان، در شهر گونه‌هاي قرون وسطي و در شهرك‌هاي زمان رنسانس وجود داشته است و اما شهروندي به معناي امروز آن اگر چه از تمامي مفاهيم تاثير پذيرفته است اما ويژگي متمايزي نيز دارد. نخست اين كه شهروندي رسمي است كه در تمامي جهان، كم و بيش به معناي عضو كشوري بودن يا عضويت داشتن در محدوده دولتي ملي معنا مي‌شود، دوم اين كه شهروندي بنياد و جوهري است كه بر پايه داشتن مجموعه‌اي از حقوق مدني، سياسي و به ويژه حقوق اجتماعي تعريف مي‌شود.


دسته بندی شده در : دسته متفرقه
برچسب ها در : ,
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب