شير زنان ایرانی

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ سه شنبه, 10 شهریور, 1388 / بدون نظر

يوتاب :  سردار زن ایرانی که خواهر آريو برزن ,سردار نامدار ارتش شاهنشاهی, داريوش سوم بوده است. وی در نبرد با اسکندر گجستک, همراه آريوبرزن ,فرماندهی بخشی از ارتش را به عهده داشته است.او در کوه های بختياری راه را بر اسکندر بست ,ولی يک ایرانی خائن راه را به اسکندر نشان داد و او از مسير ديگری به ایران هجوم آورد.از او به عنوان شاه آتروپانان (آذربايجان) در سال های 20 قبل از ميلاد تا 20 پس از ميلاد نيز ياد شده است.با این همه هم آريو برزن و هم يوتاب در راه وطن کشته شدند و نامی جاويد از خود بر جای گذاشتند.

آرتميز(آرتميس) : نخستين و تنها زن دريا سالارجهان تا به امروز .او به سال 480 پيش از ميلاد, به مقام دريا سالاری ارتش شاهنشاهی خشايار شاه رسيد و در نبرد ایران و يونان ارتش شاهنشاهی ایران را از مرزهای دريايی هدايت می کرد.تاريخ نويسان يونان او را در زيبايی, برجستگی و متانت سر آمد همه زنان آن روزگار ناميده اند.

آتوسا : ملکه بيش از 28 کشور آسيايی در زمان امپراطوری داريوش بزرگ مي باشد و از وی به نام شهبانوی داريوش بزرگ ياد کرده است و آتوسا را چندين بار در لشگر کشی های داريوش بزرگ ياور فکری و روحی او دانسته است.

آذر آناهيد : ملکه ملکه های امپراطوری ایران در زمان شاهنشاهی شاپور يکم ,بنيان گذار سلسله ساسانی .نام این ملکه بزرگ و اقدامات دولتی او در قلمرو ایران ,در کتيبه های کعبه زرتشت ,در استان فارس بارها آمده است و او را ستايش کرده است.(کتاب ساسانيان برگ 252)

فرخ رو : نام او به عنوان نخستين بانوی وزير ,در تاريخ ایران ثبت شده است, وی از طبقه عام کشوری به مقام وزيری امپراطوری ایران رسيد.

گرد آفريد : يکی ديگر از پهلوانان زن سرزمين ایران تاريخ, از او به عنوان دختر گرد دهم ياد می کند ,که با لباسی مردانه با سهراب زور آزمايی کرد.فردوسی بزرگ از او به نام زنی جنگجو و دلير از سرزمين پاکان ياد می کند.

شيرين : شاهزاده ارمنستان که يکی از شهر های ایران بوده و شاه ارمنستان زير نظر شاهنشاه ایران قرار داشت.خسرو پرويز و شيرين حماسه ای از خود ساختند که هميشه در تاريخ ماندگار ماند.شيرين از خسرو پرويز 4 فرزند به نام های نستور, شهريار, فرود و مردانشه به دنيا آورد که هر 4 فرزند وی در زندان کشته شدند.سپس او سر بر بالين جسد بی حال خسرو نهاد و با خوردن زهری عشقش به خسرو را جاودانه ساخت و هر دو جان باختند.


دسته بندی شده در : زنان مطرح تاريخ
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب