عجيب‌ترين جانور زمين

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ سه شنبه, 17 شهریور, 1388 / بدون نظر

عجيب‌ترين جانور پستاندار روي زمين داراي تركيب منحصر به فردي است. نام اين جانور «نوك‌اردكي» يا «ارني تورنگ» و نام ديگرش «پلاتيپوس» است. بدن اين جانور پوشيده از خز مي‌باشد، اين جانور نوزادش را شير مي‌دهد و مانند اردك در آب به صورت پارويي شنا مي‌كند.اين موجود عجيب و غريب نيمي از ساختار بدنش به شكل پستانداران است و نيمي آبزي و نيمي خزنده مي‌باشد.
نوك‌اردكي ساكن مناطق استرالياي غربي و تاسمانياست، بدنش پوشيده از موهاي نرم و كوتاه و قهوه‌اي رنگ با دمي پهن است. منقارش پهن و به شكل منقار مرغابي مي‌باشد. درازاي اين جانور از نوك تا دم به 50 تا 60 سانتي‌متر مي‌رسد و وزنش يك تا دو كيلوگرم است و در كنار نهرها و رودها زندگي مي‌كند.

نوك منقار اين جانور داراي عصب‌هاي حساسي است كه در پيدا كردن غذا به جانور كمك مي‌كند. غذاي اين جانور كرم و حشره و نرم‌تنان و خرچنگ‌هاي ريز مي‌باشد. نوك‌اردكي بالغ، دندان ندارد و غذايش را به كمك نوك سفت منقارش خرد مي‌كند و مي‌خورد. نوك‌اردكي نر بزرگ‌تر از ماده‌اش مي‌باشد. هر كدام از پاهاي عقبي آن يك خار دارند كه به يك كيسه زهر متصل است اين سم براي انسان‌ بسيار خطرناك است. نوك‌اردكي ماده، تخم مي‌گذارد و تا 10 روز روي تخم‌ها مي‌خوابد. نوزاد نوك‌اردكي با دندان كمي كه در فك بالا دارد پوسته تخم را سوراخ كرده و بيرون مي‌آيد. در ابتدا بدنش بدون مو است و نابينا مي‌باشد و سه سانتي‌متر طول دارد و از شيري كه از سوراخ‌هاي شكم مادر تراوش مي‌شود تغذيه مي‌كند.

اين نوع جانور به دليل خصوصيات بيولوژيكي و تكاملي كه دارد بسيار مورد توجه محققان قرار گرفته، به گفته محققان، تركيب منحصر به فرد اين جانور در DNA او قابل مشاهده است.


دسته بندی شده در : طنز و سرگرمی
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب