علت دردهاي عضلاني پس از ورزش

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ سه شنبه, 17 شهریور, 1388 / بدون نظر

سلولهاي عضلاني پس از انجام ورزش و فعاليتهاي شديد، به علت عدم داشتن فرصت کافي براي استفاده از اکسيژن ، در نتيجه مصرف انرژي و سوخت و ساز،” اسيد لاکتيک” توليد مي کنند. تجمع اين ماده در عضلات ، باعث ايجاد درد مي شود، که ممکن است تا 48 ساعت ادامه يابد و به تدريج با جذب “اسيد لاکتيک”، درد عضلات نيز کاهش يابد.

حال در پاسخ به اين سوال که چگونه مي توان توليد اين ماده را کاهش داد، مي توان گفت با تمرينهاي خاصي مانندعادات تغذيه اي مناسب و روشهاي خاص ورزشي مي توان از توليد اين ماده تا حدي جلوگيري نمود.

حائز اهميت است بدانيم چگونه و چرا “اسيد لاکتيک” درعضلات وماهيچه ها تجمع مي يابد؟ به هنگام انجام تمرينات ورزشي، گلوکز يا قند خون، مورد استفاده و سوخت و ساز سلولهاي عضلات قرار گرفته و به يک ماده شيميايي به نام ” پيرووات” تبديل مي شود . زماني که ورزش به آرامي انجام گيرد، اکسيژن کافي به راحتي در دسترس سلول قرار گرفته و ” پيرووات ” را به دي اکسيد کربن و آب تبديل مي کند ، که دي اکسيد کربن نيز از طريق شش ها از بدن خارج مي شود.

اما در صورتي که ورزش با شدت و سرعت بيشتري انجام گيرد، براي تبديل تمام” پيرووات” به دي اکسيد کربن و آب، اکسيژن کافي در دسترس قرار نمي گيرد و در نتيجه بخشي از پيرووات ها به اسيد لاکتيک تبديل مي شود، و سبب احساس درد در عضلات شده و مانع از فعاليتهاي عادي آنها مي شود.


دسته بندی شده در : ورزش و سلامت
برچسب ها در : ,
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب