عينك‌ آفتابي با شيشه‌هاي قهوه‌اي بهتر است

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ سه شنبه, 17 شهریور, 1388 / بدون نظر

يك متخصص بينايي سنجي با بيان اينكه رنگ شيشه عينك آفتابي بايد با توجه به شرايط و مكان استفاده تعيين مي‌شود، گفت: عينك‌هاي آفتابي با شيشه‌هاي قهوه‌اي توانايي جذب طيف‌هاي نور با انرژي زياد مانند نور ماوراء بنفش و آبي را دارند و براي استفاده معمولي مفيد هستند البته ايراد استفاده از عينك‌هاي با رنگ قهوه‌اي اين است كه تا حدي در تشخيص رنگ‌ها ايجاد خطا مي‌كند.

دكتر حميد عليمرادي در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا ـ منطقه خوزستان، اظهار كرد: عينك آفتابي داراي شيشه‌هاي سبز رنگ نيز مناسب هستند. عينك‌هاي آفتابي با اين رنگ شيشه، بخش زيادي از نور آبي و طيف‌هاي نور با انرژي زياد را جذب كرده و داراي بهترين تفكيك تصاوير و بيشترين دقت در ميان لنزهاي رنگي هستند.

به گفته وي، شيشه‌هايي به رنگ‌هاي زرد و طلايي نيز قادر به جذب طيف نور آبي و فركانس‌هاي بالا با انرژي زياد هستند. اين شيشه‌ها موجب روئيت اشياء با وضوح بيشتر مي‌شوند ولي تا حدي نيز موجب خطاي ديد و تغيير رنگ اشياء شده و تنها براي اسكي توصيه مي‌شود.

متخصص بينايي سنجي تاكيد كرد: عينك‌هاي آفتابي با رنگ قرمز و ارغواني نيز بايد در محيط‌هايي با پس زمينه سبز و آبي مانند جنگل و دريا استفاده شود. رنگ خاكستري نيز شدت نور را در تمام طيف‌ها به طور يكسان كاهش داده، نور منعكس شده از سطوح درخشان را جذب مي‌كند و براي رانندگي بسيار مناسب است زيرا نور انعكاس يافته از سطح جاده را به خوبي جذب مي‌كند.

به گفته اين متخصص بينايي سنجي، عينك آفتابي مناسب بايد با توجه به شرايط و نياز افراد انتخاب شود و عواملي از جمله رنگ مناسب شيشه عينك، ميزان جذب اشعه ماوراء بنفش، توانايي پلاريزه كردن نور خورشيد و صاف و شفاف بودن از خصوصيات يك عينك آفتابي مناسب است.

وي با بيان اينكه عينك آفتابي مناسب بايد توانايي جذب 99 تا 100 درصد اشعه ماوراء بنفش را داشته باشد و ميزان گذردهي اشعه UV در آن كمتر از يك درصد باشد، افزود: عينك آفتابي علاوه بر نور ماوراء بنفش بايد توانايي جذب حدود 80 درصد نور مرئي را داشته باشد تا از ورود بيش از حد نور به چشم جلوگيري كند.

عليمرادي گفت: عينك‌هاي آفتابي تيره رنگي كه قادر به جذب اشعه ماوراء بنفش نيستند، بسيار خطرناكند زيرا موجب باز شدن مردمك چشم شده كه اين امر موجب مي‌شود نور ماوراء بنفش بيشتري به مردمك چشم وارد شده و مي‌تواند موجب آب مرواريد و بيماريهاي قرنيه شود.

وي گفت: جنس عينك بايد شيشه و يا پلي‌كربنات باشد. هيچ تفاوتي بين اين دو جنس وجود ندارد و داراي ضريب شكست يكسان هستند. مزيت استفاده از عينك با جنس پلي كربنات، نشكن بودن آن است.


دسته بندی شده در : طنز و سرگرمی
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب