كاركردن با رایانه گاهى اوقات میتواند استرس زا باشد

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ یکشنبه, 15 شهریور, 1388 / بدون نظر

هر چقدر شما با علل استرس هاى كامپیوتری بیشتر آشنا باشید بهتر خواهید توانست خود را با آن سازگار كنید. آنچه مى خوانید، ترجمه مقاله اى از دكتر مورتون اورمان است، كه در آن به ده علت از علل رایج استرس رایانه اى اشاره شده است كه در این نوشتار، ده علت رایج استرس هاى كامپیوتری را آورده ایم. البته این ده تا، كلیه علل استرس رایانه اى نیستند اما مهم ترین آنها هستند كه اغلب مردم آنها را تجربه كرده اند.


1- مشكلات ناگهانى

از همه مشكلاتى كه براى كاربران استرس زا هستند مى توان پیش گیرى كرد، اما چگونه؟! همیشه ممكن است برق قطع شود، اما تجهیزات و نرم افزارهایى هم وجود دارند كه از پاك شدن اطلاعات روى رایانه شما جلوگیرى مى كنند. سرقت اطلاعات، آسیب دیدن رایانه به وسیله كودكان و… همه و همه اجتناب ناپذیرند اما شما مى توانید با پشتیبان گرفتن هاى مرتب (Back up) و حفظ این فایلها در جایى به جز هارددیسك با این مشكلات مقابله كنید.

2- استفاده از تجهیزات ارزان
بعضى اوقات ما با خرید تجهیزات كم كیفیت و ارزان قیمت، خود مشكلاتى به وجود مى آوریم. یك مودم یا كارت گرافیك ارزان ممكن است مقدار بیشترى در پول شما صرفه جویى كند، اما شما با تهیه آنها ریسك مشكل دارشدن رایانه خود، یا نقص پیداكردن آن را بالا مى برید. اگر شما سى پى یوى رایانه خود را ارتقاء ندهید، مقدارى پول صرفه جویى كرده اید ولى به طور قطع هنگام كار با نرم افزارهاى جدیدى كه نیاز به پردازنده سریع ترى دارند، با ناتوانى و سرخوردگى روبرو خواهید شد. چطور است به جاى اینكه از یك متخصص كمك بخواهید خودتان سیستم را مونتاژ كنید تا مقدارى صرفه جویى كنید و بعد هم با مشكلات آن دست و پنجه نرم كنید.

3- ناكامى در كمك گرفتن
بسیارى از كاربران مبتدى رایانه و (همچنین برخى از حرفه اى ها) تمایلى به كمك گرفتن از دیگران ندارند و این خود باعث بوجود آمدن یك استرس بیهوده مى شود (استرسى كه مى توان از آن جلوگیرى كرد). وقتى شما تازه شروع به یادگیرى رایانه كرده اید، حتما با یكى دو نفر از كاربران با تجربه ارتباط دارید یا از سى دى هاى آموزشى استفاده مى كنید. البته منابع آن لاین را فراموش نكنید. علاوه بر این برخى شركتها هم كمكهاى فنى خود را بصورت تلفنى ارائه مى دهند.

4- بازنگرى فردى
وقتى تنها از دست رایانه خود عصبانى مى شوید بهترین راه مقابله با استرس حاصل از آن، این است كه یك بازنگرى فردى داشته باشید و به جاى مقصر دانستن تجهیزات یا شركتهاى تولیدكننده آن و یا حتى سرزنش كردن زندگى و شانس خود بهتر است فكر كنید كه آیا به اندازه كافى آینده نگر بوده اید و تجهیزات حفاظتى لازم را روى رایانه خود نصب كرده اید؟ شاید شما نتوانسته اید برنامه نرم افزارى جدیدى را كه خریده اید درست روى رایانه خود نصب كنید؟ شاید دستورالعمل آن را درست نخوانده اید و یا اینكه از آموزشهاى آن لاین استفاده نكرده اید؟ بهتر است با هرگونه استرس رایانه اى كه روبرو مى شوید علتهاى پنهانى را جستجو كنید كه در پشت پرده مشكلات قرار دارند.

5- تلاش براى میان بر زدن
علاوه بر میان برهاى مالى، بسیارى از كاربران با نادیده گرفتن مراحل مهم یك نرم افزار یا سخت افزار، خود را دچار مشكل و دردسر مى كنند، بسیارى از كاربران سعى دارند بدون خواندن دستورالعمل، از یك امكان رایانه اى استفاده بكنند، متأسفانه این مشكلى است كه شیوه جدید (پلاگ اندپلىplug and play ) بوجود آورده است.

6- انتظارات غیرواقع گرایانه
بسیارى از استرس هایى كه در زندگى براى ما بوجود مى آید نتیجه انتظارات غیرواقعى ماست. دقت كنید اكثر سرخوردگى هاى ناشى از كار با رایانه نتیجه این است كه ما انتظار داریم، همیشه با رایانه درست كار بكنیم. گرچه این هدف بسیار ستودنى است اما به شدت خیال پردازانه است. ناپدیدشدن فایلى كه ما روى آن كار مى كنیم، شلوغ بودن خطوط اینترنتى و… همه و همه از امور اجتناب ناپذیرند. شیوه نصب برنامه پلاگ اندپلى موجب شده كه ما فكر كنیم با كلیك كردن روى دگمه next مى توان برنامه اى را نصب كرد، در حالى كه بسیارى از نرم افزارها علاوه بر این نیازمند نصب فایل crack هم هستند و بدون خواندن دستورالعمل قادر به نصب آنها نیستیم. دیگر عرصه اى، كه در آن نقش انتظار در رایانه زیاد به چشم مى خورد، چگونگى پاسخ دادن ما به رفتار دیگران است. در دنیاى رایانه فرصت هاى بى شمارى پیش مى آید كه باعث مى شود شما عصبانى شوید، مثل این موضوع كه بسیارى از افراد به نامه هاى الكترونیكى شما پاسخ نمى دهند و همواره شما را منتظر مى گذارند، یا دائما از كسانى كه تمایل ندارید نامه هاى ناخواسته (اسپم) دریافت مى كنید و یا اینكه بسیارى از فروشندگان، تعمیركنندگان، منشى ها و بسیارى دیگر به وعده هاى خود عمل نمى كنند و همه اینها از عوامل استرس زاى كار با رایانه است. ولى اگر كمى دقیق شوید، متوجه مى شوید كه این منبع شایع استرس، فقط به دنیاى رایانه محدود نمى شود بلكه این انتظارات غیرواقع گرایانه در همه جاى زندگى ما وجود دارد.

7- بى جهت عصبانى شدن از خود
یكى دیگر از كارهایى كه ما همیشه انجام مى دهیم، سرزنش خود هنگام یك عمل اشتباه یا عمل احمقانه است. اشتباهات در جهان رایانه بسیار شایع هستند. وارد كردن یك حرف، عدد یا نماد اشتباه، كل عملیات ما را دچار مشكل خواهد كرد. حذف اشتباهى یك فایل یا اشتباه كردن هنگام نصب یا اجراى یك نرم افزار و سخت افزار پیچیده، موضوعى است كه معمولا براى همه ما پیش مى آید و شما نباید خود را بخاطر آن سرزنش كنید.

8- ناسازگارى با دیگران
بسیارى از استرس هاى ما در محیط اینترنت، نتیجه مشكلات شخصى ما با دیگران است. به نظر مى رسد كه در دنیاى رایانه، ما به تنهایى و دور از دیگران مشغول كار هستیم ولى این توهمى بیش نیست. ما هم در خانه و هم در محل كار با مشكلات و مناقشات خاص دنیاى رایانه اى مواجه هستیم. این مشكلات از كشمكش بر سر مقدار زمان استفاده از رایانه تا استفاده از منابع مشترك آن مثل پرینتر، جست وجوگرهاى شبكه و… مختلف هستند. ما هم در خانه و هم در محل كار با فروشندگان، خریداران و… بسیارى از افراد به صورت شخصى یا آنلاین در تعامل هستیم. برخى از این تعاملات استرس زا هستند. از آنجا كه رایانه ها تعاملات اجتماعى ما را توسعه مى دهند، مى توانند یكى از عوامل تشدید استرس در زندگى ما هم باشند.

9- ناكامى در انجام وظایف
این هم یكى دیگر از عوامل استرس زاى كار با رایانه است و تا حدودى شبیه به علت پنجم (میانبر زدن) و نتیجه تلاش ما براى صرفه جویى در وقت است. كار كردن بیش از حد با رایانه باعث مى شود كه فرد وظایف مهم تر خود را فراموش كند. مثلا غذا را بسوزاند یا لباسهایش نشسته باقى بماند و… و با اعصابى خرد، روز خود را به پایان برساند.

10- به خطر انداختن صداقت خود و دیگران
از آنجا كه هیچ كس شاهد كار كاربران با رایانه نیست، آنها احساس امنیت مى كنند و هر كارى كه مى خواهند انجام مى دهند، از شكستن قفل نرم افزارها گرفته تا هك كردن سایت ها و… در واقع تخلفات كوچك آنها كم كم بزرگ شده، تبدیل به علل مخفى و ناگوارى هاى اتفاقى مى شود. ما باید سعى كنیم خودمان و دیگران را از انجام این رفتارهاى خلاف باز داریم، درست است كه كسى مراقب ما نیست ولى خودمان كه آگاهیم و این براى دورى از خلاف، كافى است.

 

دسته بندی شده در : متفرقه
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب