كلئوپاترا

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ سه شنبه, 10 شهریور, 1388 / بدون نظر

كلئوپاترا نام هفت تن از ملكه هاي مصر از سلسله بطلميوسي ها بود كه به سلطنت رسيدند و اولين آنها كلئوپاترا دختر آنتوكوس سوم بود كه در بين سالهاي 194 و 193 قبل از ميلاد با بطلميوس پنجم ازدواج كرد بعد از مرگ شوهرش ، پسرش در سال 180 به سلطنت رسيد و سرپرستي و نيابت سلطنت تا رشد فرزندش بطلميوس ششم را بعهده داشت. كلئوپاترا دوم دختر بطلميوس پنجم و دختر كلئوپاترا اول بود و بطلميوس با خواهر خويش كلئوپاترا ازدواج كرد . آخرين و معروفترين كلئوپاترا ، كلئوپاتراي هفتم دختر بطلميوس دوازدهم بود كه با برادرش بطلميوس سيزدهم ازدواج كرد و بموجب وصيت پدرش در سال 51 قبل از ميلاد بر تخت مصر قرار گرفت . وي زني شجاع و آزمند و قوي الاراده و خوش محضر و زيبا بود. در زمان سلطنت كلئوپاترا هفتم روميان قدرت فراواني بهم رسانيده و قويترين حكومت آن روزگار شده بودند. در اين احوال مصر از قدرت سياسي و حكومت به ضعف شديد دچار شده بود و ميان كلئوپاترا و برادرش آتش اختلاف در گرفته بود در اين هنگام ژول سزار به مصر آمد و شيفته جمال كلئوپاترا گشت و او را براي سركوبي برادرش بطلميوس سيزدهم ياري كرد . قرارداد ازدواج سزار و كلئوپاترا گذاشته شد و از آن دو فرزندي بنام سزاريون بدنيا آمد چون ژول سزار در شهر روم بقتل رسيد آنتونيوس به مصر آمد و زمام امور كشور مصر را از طرف امپراطور روم در دست گرفت اما كار آنتونيوس و كلئوپاترا بازدواج انجاميد و در سال 73 ق – م عقد ازدواج صورت گرفت . آنتونيوس قسمت شرقي از امپراطور وسيع روم را به كلئوپاترا و فرزندانش واگذاشت اما بعد از چندي اكتاويوس به مصر آمد و كلئوپاترا براي فريفتن اوكتاويوس كوشش هائي به خرج داد اما موثر نيفتاد تا اينكه كلئوپاترا را ميخواست به اسارت به رم ببرد كه كلئوپاترا بوسيله سم خودكشي كرد .

كلئو پاترا : بروايت ديگر

كلئوپاتر در سال 69 قبل از ميلاد ديده بجهان گشود . پدرش بطلميوس دوازدهم در سال 41 پيش از ميلاد وفات يافت و تاج و تخت مصر را به دو فرزند خود كلئوپاترا 17 ساله و برادرش بطلميوس 14 ساله واگذاشت . اين برادر و خواهر قرار بود برطبق سنن قديمي خاندان سلطنتي مصر با يكديگر ازدواج نمايند . كلئوپاترا كه از نژاد يوناني و بسيار جاه طلب بود هوس اينرا در سر ميپروراند كه به تنهائي بر مصر سلطنت نمايد . وارد شدن ژول سزار به مصر و كشته شدن پمپي بدست بطلميوس اين آرزو را به حقيقت نزديكتر نمود . و گويند كه كلئوپاتر خود را در فرش ظريفي پيچيد و روي آن قالي گرانبهائي انداخت و آنرا نزد سزار فرستاد . سزار تصميم گرفت كه برادر خواهر را باهم بسلطنت مصر رساند ولي بطلميوس شورش كرد ولي در اين واقعه خودش بقتل رسيد و آنگاه سزار كلئوپاتر را بعنوان ملكه مصر انتخاب نمود . كلئوپاترا از سزار فرزندي بدنيا آورد كه او را سزاريون نام نهاد . بعد از كشته شدن سزار در سنا كلئوپاتر با مارك آنتواني سردار رومي در تابستان سال 41 قبل از ميلاد ملاقات كرد و با او بعشق بازي پرداخت .

و بعد از مدتي با آنكه آنتوان زوجه رسمي داشت ( آكتاويا ) ، با كلئوپاترا ازدواج كرد . در نبرد دريائي اكسيو كه آنتوان از اكتاويان شكست خورد با شنيدن خبر دروغي خودكشي كلئوپاترا خود را كشت و چون اكتاويان وارد اسكندريه گرديد كلئوپاترا كوشش كرد او را نيز مانند اسلافش بطرف خود جذب نمايد و چون موفقيتي نيافت دست بخودكشي زد در حاليكه بيش از 39 سال از سنش نمي گذشت .


دسته بندی شده در : زنان مطرح تاريخ
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب