لكه‌های سفيد روی ناخن

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ یکشنبه, 8 شهریور, 1388 / بدون نظر

ناخن‌هاي شكننده يك مشكل شايع به خصوص در ميان خانمهاست كه مهمترين عامل ايجاد كننده آن تماس مكرر با آب، مواد شوينده و مواد شيميايي است كه باعث خشكي و شكنندگي ناخن مي‌شود.

در اين حالت ناخن‌ها لايه لايه و ضخيم مي‌شوند و سطح آنها نامنظم و ناهموار مي‌شود، كه پرهيز از تماس زياد دست با آب، پوشيدن دستكش‌هاي نخي نازك در زير دستكش‌هاي پلاستيكي در هنگام كارهاي روزانه، پرهيز از تماس دستها با مواد شيميايي مثل حلالهاي لاك، كوتاه نگه داشتن ناخن و استفاده مكرر از تركيبات نرم كننده و مرطوب كننده مي‌تواند به بهبود اين حالت كمك كند.

در بررسي بيماران بايد به چند نكته توجه داشت؛ اينكه آيا اين حالت مادرزادي است و يا اكتسابي؟ آيا در اثر عوامل خارجي (مثل ضربه) ايجاد شده است يا عوامل دروني مثل (كمبود آلبومين) و اينكه الگوي سفيدي ناخن به چه شكل است (قسمتي از ناخن، تمام ناخن، نقطه‌اي، خطي، تعدادي از ناخنها و يا تمام ناخنها درگير هستند.

در مجموع تروما، داروها و بيماريهاي سيستميك مي‌توانند باعث ايجاد سفيدي ناخنها شوند و شايد بتوان گفت، كه ضربه‌هايي كه به طور مكرر به صفحه ناخن وارد مي‌شود (مثل كندن صفحه ناخن توسط ناخنهاي ديگر، استفاده از پوليش و مانيكور كردن) از شايعترين علل ايجاد كننده لكه‌هاي سفيد روي ناخن باشد.


برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب