مادر ترزا

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ سه شنبه, 10 شهریور, 1388 / بدون نظر

اگنس گونکسا بوجاکسیو(مادرترزا) در سال 1910 در اسکوپی یوگسلاوی متولد شد. او دختر خواربار فروشي بود. در نوجوانی به گروه خواهران لورتو ملحق شد و در سن 18 سالگی به هندوستان فرستاده شد.
پس از 19 سال خدمت در این کشور در سمتهایی همچون معلم و مدیر یک مدرسه دخترانه ممتاز، در سال 1946 ماموریت جدید خود را دریافت کرد. در این ماموریت ویژه استناد به سخن خود که بیان داشت :« روزی وقتی در یکی از قطار های محلی نشسته بودم احساس کردم خداوند مرا به محله های کثیف و پر جمعیت می راند، بدین طریق ماموریت جدیدی به من محول شد». در سال 1950 پس از بازگشت به زادگاه، مریدانش را به دور خود گرد آورد و گروه مستقلی را با نام «مبلغین مسیحیت» تشکیل داد. آنها کار خود را از مرکز نیرمال هیریدی واقع در نزدیکی معبد کالی یا الهه تخریب آغاز نمودند.
بدین صورت که سالخوردگان آواره خیابان ها را در زیر پناهگاه این معبد جمع کرده و به پرستاری آنها می پرداخت تا شاید بدین طریق از بیماری رهایی یافته و یا حداقل از مرگی سزاوار برخوردار گردند. پس از آن فعالیتهای وی در سراسر هندوستان ، سپس خارج از مرزهای این کشور و یا حتی دیگر کشورهای پست کمونیستی نیز ریشه دواند.کمی بعد در دهه 1970 به عنوان یکی از سمبلهای بشر دوستی در سراسر جهان شناخته شد و موفق به دریافت جایزه نوبل سال 1979 گردید.
جالب توجه است که هنگام دریافت جایزه چنین ابراز داشت:« من به نام یک فقیر این جایزه را دریافت می کنم» و در پایان مراسم از برپایی ضیافت مخصوص جلوگیری به عمل آورد و خواهان خرج هزینه های آن برای نیازمندان گردید. سرانجام در سال 1997 در کلکته جان سپرد.


دسته بندی شده در : زنان مطرح تاريخ
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب