مارگارت سنگر

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ سه شنبه, 10 شهریور, 1388 / بدون نظر

مارگارات سنگر، با تحمل مصائب و مشکلات فراوان در راه اعمال سیستم جلوگیری از آبستنی مبارزه کرد و رسومات اجتماعی رایج در این زمینه را تغییر داد. تنظیم خانواده با روش جلوگیری از بارداری یکی از رویدادهای مهم قرن بیستم بود که مارگارت سنگر جز اولین پیش کسوتان جهاد گر در این زمینه محسوب می شود.
او با استاده از قلم و کلام خود به مبارزه با هیولای شهوت که سایه شوم خود را بر سر کودکان تولد نیافته و بی گناه افکنده بود، پرداخت. او در سال 1883 در کورینگ نیویورک متولد شد. او ششمین فرزند یک خانواده یازده فرزندی بود. در 17 سالگی در نیویورک با معماری به نام ویلیام سنگر ازدواج کرد. سپس وارد حزب سوسیالیست شد و در بخش جنوب شرقی این شهر به عنوان پرستاری اشتغال یافت.
در یکی از روزهای گرم ژوئیه1912 به دیدین خانمی می رفت که جنینش را سقط کرده بود. ساری ساچز 28 ساله دارای سه فرزند بود به دلیل اقدام شخصی به سقط جنین در حال مرگ بود او به دکتر و سنگر گفت اگر بار دیگر حامله شوم و سقط کنم حتما خواهم مرد. چه راهی برای جلوگیری از بارداری است؟ دکتر پاسخ داد تنها راه این است که به شوهرت بگویی روی بام بخوابد. سه ماه پس از این واقعه ساری ساچز به دلیل اقدام سقط جنین دیگر چشم از جهان فروبست و پس از این واقعه مارگارت سنگر در عزم خود مصمم شد.
در سال 1913 در کلینیکهای تنظیم خانواده در فرانسه و اسکاتلند به یادگیری راههای جلوگیری از بارداری پرداخت و در بازگشت مجله ای با نام «انقلاب زن» را به چاپ رسانید. در سال 1916 اولین کلینیک تنظیم خانواده در آمریکا (بروکلین) را دایر نمود. در اولین روز افتتاح آن، 150 نفر از زنان همسایه برای عضویت و ثبت نام در این کلینیک حاضر شده و مبلغ 10 سنت را پرداخت کردند. ولی کلینیک مذکور در همان روز مورد حمله مردان و یک پلیس زن قرار گرفت.
پس از آن سنگر به اتهام اقدام به انتشار اطلاعات مربوط به جلوگیری از بارداری توقیف و به مدت 30 روز زندانی شد. در طی دهه های 1920 تا 1930 با وجود اعلام گناه در استفاده از ابزار های جلوگیری از آبستنی، استفاده از این مواد در سطح گسترده متداول شد. در تمامی این مراحل سنگر همواره در تلاش بود تا بتواند مجوز پزشکی ارسال و انتشار مواد و اطلاعات مربوط به جلوگیری از بارداری را در سطح کشور و یا دیگر نقاط دریافت نماید.
کمی پس از آن در سال 1937 با ارسال اطلاعات مربوط به شیوه جدید جلوگیری از بارداری ابداع شده توسط ژاپنیها و توقیف آن توسط اداره گمرک، دستگیر شد ولی پرونده اش به دیوان عالی انتقال نیافت. مارگات سنگر به تنهایی مبارزه خود را علیه بردگی و عدم استقلال زنان را آغاز کرد و آن را مبارزه علیه « جوجه کشی حیوانی تمدن مردانه دنیا » نامید. پس از آن سراسر دنیا برای قدم نهادن به مرحله « یقین سرنوشت خود به دست خویشتن » و در باز پس گیری اختیار شخصی خویش به عنوان یک انسان از او الگو گرفتند. آری سنگر فضایی را بوجود آورد که در آن زنان توانستند هرگاه که خود می خواهند، برای داشتن کودکی آبستن شوند. سرانجام سنگر در سال 1966 در سن 82 سالگی چشم از جهان فرو بست.


دسته بندی شده در : زنان مطرح تاريخ
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب