ماریا گایتانا آنیزی (ریاضی دان و پرستاری از فقرا)

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ سه شنبه, 10 شهریور, 1388 / بدون نظر

ماریا گایتانا در سال 1718 در میلان متولد شد. و در 5 سالگی به زبان فرانسه و ایتالیایی اصیل تسلط داشت. زنان ایتالیایی قرن 18، اغلب در شرایط بسیار طاقت فرسا در مدارس ویژه دختران آموزش می دیدند آموزش آنها معمولا از 5 سالگی تا زمانی که مقدمات ازدواجشان فراهم شود ادامه داشت. که علاوه بر خواندن شامل خیاطی و مهارت های اجتماعی می شد. ماریا در 9 سالگی به زبانهای یونانی ، عربی، اسپانیایی و زبانهای دیگر مسلط بود و با همان سن کم رساله ای شبیه نوشته های هوراس نویسنده رومی، در دفاع از آموزش عالی زنان به زبان لاتین نوشت.
زبان لاتین ، زبان علمی دانشمندان و دانشجویان آن زمان بود . ماریا تقریبا 200 مقاله در باب قضایای فلسفی در سال 1838 منتشر کرد. در سال 1732 بعد از اینکه مادرش هنگام زایمان هشتمین فرزند خود چشم از جهان فرو بست به خانه داری و آموزش برادران کوچکش روی آورد . در سال 1748 کتاب دو جلدی قواعد تحلیلی ماریا گایتانا به چاپ رسید.
کخ در این کتاب اطلاعات گوناگون حساب دیفرانسیل و انتگرال را با یکدیگر ادغام کرد و آنها را بطور جامع تشریح کرد که یکصد سال در سراسر اروپا به عنوان کتاب درسی استفاده می شد. قبل از انتشار این کتاب ماریا به عضویت آکادی علوم بولونیا و جامعه دانشمندان برگزیده شد. پاپ، جواهراتش را برای او ارسال کرد و مهم تر از آن او را به عنوان استادی دانشگاه بولونیا در 5 اکتبر 1752 برگزید.

ساز مرگ پدر در سال 1752 زندگی او ناگهان سمت و سوی جدیدی یافت به تدریج از مطالعات علمی و ریاضی دست کشید و خود را وقف تعالیم مذهبی، کارهای اجتماعی کرد. برای نگهداری فقرا و بیماران منطقه خود آپارتمانی را اجاره کرد و برای کمک به چهار مستمند و حمایت آنها درسال 1759 جواهراتش از جمله هدایای ملکه اتریش را فروخت. از سال 1783 مسئول آسایشگاه زنان شد و باقی عمر را در آنجا سپری کرد و سرانجام در 9 ژانویه 1799 چشم از جهان فروبست و به درخواست خودش او را در میان فقرا در قبرستان تهی دستان دفن کردند.


دسته بندی شده در : زنان مطرح تاريخ
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب