محصولات وارداتی غيرپلمپ را نخرید

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ یکشنبه, 8 شهریور, 1388 / بدون نظر

دبير انجمن داروسازان نسبت به خريد محصولات آرايشي – بهداشتي وارداتي، حتي درصورتي كه برچسب وزارت بهداشت و درمان را داشته ولي پلمب نباشند هشدار داد.

دکتر سيد جمال سعيد واقفي، در گفتگو با همشهري، ضمن بيان اينكه وجود محصولات غيراستاندارد بهداشتي يك ضعف براي وزارت بهداشت و درمان كشور است كه ارتباط مستقيم با سلامت مردم دارد، افزود: مواد آرايشي – بهداشتي كه حتي از كانال‌هاي رسمي و با مجوز‌هاي وزارت بهداشت و درمان وارد كشور مي‌شوند و بسته بندي پلمب شده ندارند به راحتي توسط افراد سود جو تخليه و با مواد ديگري پر مي‌شوند كه ممكن است عوارض بسيار بدي را به‌دنبال داشته باشند.

دكتر واقفي گفت: متأسفانه اين موارد براي خود ما كه متخصص در اين حوزه هستيم به‌دليل تشابه رنگ و غلظت و شكل و… قابل تشخيص نيست و واي به حال مصرف‌كنندگان كه هيچ آگاهي از كم و كيف اين مواد ندارند و به صرف ديدن برچسب وزارت بهداشت روي آنها، اعتماد نموده و خريداري مي‌كنند.

دبير انجمن داروسازان با بيان اينكه مواد وارداتي آرايشي- بهداشتي كه امروزه مصرف بسيار بالايي نيز در جامعه ما پيدا كرده‌اند حتما بايد پلمب داشته باشند و وزارت بهداشت به واردكنندگاني كه اين مسئله را رعايت نمي‌كنند نبايد مجوز ورود صادر كند، افزود: البته حتي محصولاتي كه بسته بندي پلمب هم دارند گاهي توسط افراد سود جو و متخلف باز شده و محتويات آن با مواد ديگري جايگزن و مجددا پر شده و پلمب مي‌شوند چه رسد به اين‌كه مواد اصلا پلمب نباشند.

وي گفت: در برخي موارد متخلفان حتي قالب ظرف و برچسب مواد خارجي را ساخته و با موادي بسيار متفاوت با آنچه روي ظرف درج شده است پر مي‌كنند كه اين مسئله سلامت مردم را تهديد مي‌كند درحالي‌كه آنان با پرداخت هزينه‌هاي بسيار زياد براي تهيه مواد خارجي و با اطمينان از برچسب وزارت بهداشت باز هم معلوم نيست واقعا چه مصرف مي‌كنند.

وي از مردم درخواست کرد، تا براي حفظ سلامت و جلوگيري از ابتلا به بيماري‌هاي پوستي، آلرژي و… هنگام خريد و مصرف اقلام آرايشي و بهداشتي از خريد هر گونه اقلام بدون پروانه ساخت معتبر با مجوز ورود از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و همچنين مواد غيرپلمب جداً خودداري کنند.

قانون را بدانيد

بر اساس ماده 11 قانون مواد خوردني، آشاميدني، آرايشي و بهداشتي، بايد روي تمام اقلام خارجي برچسب فارسي نويسي نام محصول، نام تجارتي، تاريخ توليد و انقضاء، شماره مجوز ورود از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و نام شرکت وارد کننده درج شده باشد و اقلام خارجي بدون برچسب فارسي نويس به‌دليل احتمال تقلبي بودن حتي اگر داراي نامهاي معروف باشند غيرقابل مصرف هستند، ضمن اينکه خريد و فروش هر نوع دارو به هر شکل خارج از داروخانه اکيداً ممنوع است.

كارشناسان مي‌گويند مواردي همچون شماره ثبت، شماره بهره‌برداري و بارکد به هيچ عنوان نشانه مجوز توليد بهداشتي نيست و مواد آرايشي و بهداشتي حتماً بايد داراي پروانه ساخت يا مجوز رسمي ورود از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکي باشند و به تاريخ انقضاي اين مواد نيز توجه شود.

همچنين وضعيت ظاهري تمام اجناس آرايشي- بهداشتي بايد کاملا مناسب باشد و هرگونه تغيير رنگ، بو و تغيير حالت فيزيکي نشانه عدم مطابقت با ويژگي‌هاي مربوطه آن جنس است و اين‌گونه مواد غيرقابل مصرف هستند.

مندرجات وزارت بهداشت روي مواد وارداتي به سه شكل برچسب، مهر (مانند درج تاريخ توليد و انقضاي مواد) يا به صورت فارسي نويس روي برچسب اصلي ظرف است كه نوع اخير، بهترين نوع ممكن براي غيرتقلبي بودن آن است.

با اين‌حال، يكي از كارشناسان وزارت بهداشت در پاسخ به اين سؤال همشهري كه اصلا چرا وزارت بهداشت به مواد وارداتي غيرپلمب مجوز ورود مي‌دهد گفت: چگونگي عرضه مواد توليد شده به‌عهده خود شركت توليد‌كننده آن محصول است و ما نمي‌توانيم براي آنها چارچوب و ضابطه‌اي تعريف كنيم اما مصرف‌كنندگان مختارند كه محصولات پلمب‌شده را بخرند يا نخرند.

مراقب تقلب باشيد

ايران سومين كشور مصرف‌كننده لوازم آرايشي در خاورميانه است و بنابر برآوردهاي غيررسمي 25 تا 30درصد كل اين محصولات توليدات كشورهاي ديگر است. دكتر مسعود ملكي، متخصص پوست درباره عوارض محصولات تقلبي مي‌گويد: محصولات بهداشتي پوست و مو كه تقلبي باشند ممكن است از دو جنبه مضر باشند، اول از نظر اقتصادي، يعني به‌رغم قيمت نسبتاً بالا خواسته بيمار برآورده نمي‌شود، به‌عنوان مثال، شامپو ضدشوره ممكن است تنها شامپوي معمولي باشد و باعث رفع شوره سر نشود. دوم، در برخي موارد ممكن است موارد مورد استفاده در يك محصول بهداشتي و آرايشي از كيفيت پايين برخوردار بوده و استانداردهاي لازم در تهيه آن رعايت شود و در نتيجه باعث عوارضي مانند خارش، قرمزي و حساسيت پوست، ريزش مو، موخوره و تغيير قوام مو مي‌شود.

وي در ادامه به خانواده‌ها توصيه مي‌كند: براي خريد محصولات آرايشي- بهداشتي به داروخانه‌ها و فروشگاه‌هاي معتبر مراجعه و به هنگام خريد به برچسبهاي وزارت بهداشت روي اين كالاها توجه كنيد. دكتر ملكي مي‌گويد: در سال‌هاي اخير محصولات بهداشتي ايراني نظير شامپو، صابون، كرمهاي مختلف همچون كرم ضد آفتاب با كيفيت مناسب توليد و توزيع مي‌شود كه علاوه بر صرفه اقتصادي، كيفيت مناسب‌تري هم نسبت به بسياري از محصولات خارجي موجود در بازار دارند، زيرا حداقل خطري كه براي محصولات خارجي وجود دارد تقلبي بودن آنهاست.

با همه اين اوصاف مسئوليت داروخانه‌ها در عرضه محصولات استاندارد را هم نبايد ناديده گرفت، چنانچه روز گذشته دبير انجمن داروسازان ايران، با اشاره به وقوع حداقل تخلفاتي که در برخي داروخانه‌ها اتفاق مي‌افتد، به مهر گفت: بنده به صراحت اعلام مي‌کنم که 80 درصد تخلفات دارويي (قاچاق و خريد دارو خارج از شبکه توزيع رسمي) در داروخانه‌هاي اجاره‌اي مشاهده مي‌شود.

وي افزود: از اول بهمن، 60 داروخانه متخلف تعطيل خواهد شد. به گفته دبير انجمن داروسازان ايران، اين تعطيلي از يک هفته تا يکسال با توجه به نوع تخلفات داروخانه‌ها خواهد بود.


دسته بندی شده در : معرفی محصولات آرايشی
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب