مكانيسم‌هاي مولكولي پيدايش سرطان

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ یکشنبه, 15 شهریور, 1388 / بدون نظر

 امروزه از رهگذر به‌كارگيري مهندسي ژنتيك و بيوتكنولوژي مولكولي، اين پرسش كه سرطان چگونه ايجاد مي‌شود؟، ديگر جزء اسرار ناشناخته علمي به حساب نمي‌آيد. در خلال دو دهه اخير، پژوهشگران با استفاده از روش‌هاي مولكولي و نتايج حاصل از مطالعاتي مانند طرح رمزگشايي از ژنوم انسان، به پيشرفت‌هاي خيره‌كننده‌اي در شناسايي علل و مراحل مولكولي پيدايش سرطان دست يافته‌اند كه در آينده نزديك، به روش‌هاي انقلابي در مسير درمان آن منجر خواهد شد. با آنكه هنوز هيچ‌كس قادر نيست زمان دقيق غلبه كامل بر سرطان را پيش‌گويي كند، اما چشم‌انداز آن بسيار نويدبخش است.

در اين راستا، تلاش‌هاي گسترده‌اي براي درمان سرطان با استفاده از روش‌هاي ژن‌‌درماني (مانند انتقال ژن‌هاي بازدارنده سرطان به درون سلول‌ها) به طور فزاينده‌اي در حال افزايش است. مهار ژن‌هايي كه بيشتر از اندازه طبيعي تكثير يا بيان شده‌اند (مانند آنكوژنهاي فعال‌شده) و جايگزيني يك ژن ناقص يا حذف‌شده از جمله راهبردهاي اين روش درماني به حساب مي‌آيند.

اخيراً پژوهشگران امريكايي نوعي ويروس “هوشمند” را طراحي كرده‌اند كه بتواند در درون سلول‌هاي سرطاني، تكثير شده و تمام سلول‌هاي بدخيم را در بدن از بين ببرد، اما به سلول‌هاي سالم آسيبي نرساند. نتايج به دست آمده از اين شيوه جديد، روي موش‌هاي الگو موفقيت‌آميز بوده و توانسته است حدود 60 درصد از سلول‌هاي سرطاني را نابود سازد. شماري از شركت‌هاي دارويي جهان نيز با تكيه بر فرآيندها و قابليت‌هاي بيوتكنولوژي مولكولي، بر روي طراحي داروها و عوامل درماني مناسب جهت توقف ماشين تكثير بي‌رويه سلولي (سرطان) فعاليت مي‌كنند.

بي‌شك انجام اين پژوهش‌ها، كه در آينده‌اي نزديك به نتايج مفيدي براي درمان شماري از سرطان‌هاي انساني منجر خواهد شد، بدون بكارگيري اصول و فنون مهندسي ژنتيك و بيوتكنولوژي ميسر نمي‌بود.


دسته بندی شده در : دسته متفرقه
برچسب ها در : ,
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب