منشا بعضي از اصطلاحات و واژه‌هاي رايج رايانه‌اي

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ چهارشنبه, 18 شهریور, 1388 / بدون نظر

adobe: اسم رودخانه‌ای است که از پشت منزل موسس آن جان وارناک عبور می‌کند. ‌ سازنده نرم‌افزارهای گرافیکی قوی ازجمله ‌Photoshop است.

. Apple میوه مورد علا‌قه استیو جابز موسس و بنیانگذار شرکت اپل سیب بود و بنابراین اسم شرکتش را نیز اپل (به معنی سیب) گذاشت

Cisco: مخفف شده کلمه سان فرانسیسکو ‌ (San Francisco) است که یکی از بزرگ‌ترین شهرهای آمریکا است.‌

Goog le: گوگل در ریاضی نام عدد بزرگی است که تشکیل شده است از عدد یک با صد تا صفر جلوی آن. موسسین سایت و موتور جست‌وجوی گوگل به شوخی ادعا می‌کنند که این موتور جست‌وجو می‌تواند این تعداد اطلا‌عات (یعنی یک گوگل اطلا‌عات) را مورد پردازش قرار دهد.

Hotmail‌: این سایت یکی از سرویس‌دهندگان پست الکترونیکی به‌وسیله صفحات وب است. هنگامی که مدیر پروژه برنامه می‌خواست نامی برای این سایت انتخاب کند علا‌قه‌مند بود تا نام انتخاب شده اولا‌ مانند سایر سرویس‌دهندگان پست الکترونیک به ‌ mail ختم شده و دوما روی وبی بودن آن نیز تاکید شود. بنابراین نام ‌ Hotmail را انتخاب کرد. در کلمه ‌ Hotmail حروف ‌ Html به ترتیب پشت سر هم قرار گرفته‌اند. گاهی اوقات اسم این سایت را به‌صورت ‌ HotMail نیز می‌نویسد.‌

HP: شرکت معظم ‌ HPتوسط دو نفر به نام‌های بیل هیولت و دیو پاکارد تاسیس شد. این دو نفر برای اینکه شرکت هیولد پاکارد یا پاکارد هیولت نامیده شود مجبور به استفاده از روش قدیمی شیرخط شدند و نتیجه هیولد پاکارد از آب درآمد.

Intel‌: از آنجایی که این شرکت از بدو تاسیسی با تاکید روی ساخت مدارات مجتمع ایجاد شد. نام آن را ‌ INTegrated Electonics یا به طور مختصر ‌ INTEL نهادند.

.Lotus‌: میچ کاپور موسس شرکت که هندی‌الا‌صل بود از حالت لوتوس که یک اصطلا‌ح مدیتیشن متعالی ‌ (T.M) می‌باشد برای نامگذاری شرکتش استفاده کرد.‌

MiCrosoft: مخفف ‌ MICROcomputer SOFTware است و دلیل نامگذاری شرکت به این اسم نیز آن است که بیل گیتس موسس شرکت آن را با هدف نوشتن و توسعه نرم‌افزارهای میکروکامپیوتر تاسیس کرد.‌:

Motorola: شرکت موتورولا‌ با هدف درست کردن بی‌سیم و رادیوی خودرو کار خود را آغاز کرد. از آنجایی که مشهورترین سازنده بی‌سیم و رادیوهای اتومبیل در آن زمان شرک ‌ Victrola بود، موسس این شرکت یعنی آقای پال کالوین نیز اسم شرکتش را موتورولا‌ گذاشت تا علا‌وه بر داشتن مشابهت اسمی کلمه موتور نیز به نوعی در اسم شرکتش وجود داشته باشد.‌:

Oracle: موسس شرکت اوراکل یعنی لری الیسون و باب اوتس قبل از تاسیس شرکت روی پروژه‌ای برای ‌ CIA کار می‌کردند. این پروژه که اوراکل نام داشت بنا بود تا با داشتن مقادیر زیادی اطلا‌عات بتواند تا جواب تمام سوال‌های پرسیده شده توسط اپراتور را با مراجعه به مخزن اطلا‌عات بدهد. (اوراکل در اساطیر یونانی الهه الهام است.) این دو نفر پس از پایان این پروژه شرکتی تاسیس کرده و آن را به‌همین اسم نامگذاری کردند.‌:

Red Hat: موسس شرکت آقای مارک اوپنگ در دوران جوانی از پدربزرگش کلا‌هی با نوارهای قرمز و سفید دریافت کرده بود ولی در دوران دانشگاه آن را گم کرد. زمانی که نخستین نسخه این سیستم عامل آماده شد مارک اوینگ آن را همراه با راهنمای کاربری نرم‌افزار در اختیار دوستان و هم دانشگاهی‌اش قرار دارد. نخستین جمله این راهنمای کاربری <درخواست برای تحویل کلا‌ه قرمز گم شده> بود.

‌ Sony‌: SONY از کلمه لا‌تین ‌ Sonus به معنای صدای مشتق شده است.

SUN: این شرکت معظم توسط چهار نفر از فارغ‌التحصیلا‌ن دانشگاه استانفورد تاسیس شد. ‌ Sun مخفف عبارت ‌ Standford Univercity Network است.

Xerox: کلمه ‌ Xer در زبان یونانی به معنای خشک است و این برای تکنولوژی کپی‌کردن خشک در زمانی که اکترا کپی کردن به روش‌های فتوشیمیایی انجام می‌گرفت فوق‌العاده حائز اهمیت بود.

Yahoo: این کلمه برای نخستین‌بار در کتاب سفرهای گالیور مورد استفاده قرار گرفته و به معنی شخصی است که دارای ظاهر و رفتاری زننده است. موسسین سایت ‌ Yahoo جری یانگ و دیوید فیلو نام سایتشان را ‌ Yahoo گذاشتند چون فکر می‌کردند خودشان هم ‌ Yahoo هستند.


دسته بندی شده در : طنز و سرگرمی
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب