نکاتی در خصوص تهیه مربا

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ یکشنبه, 1 شهریور, 1388 / بدون نظر

برای تهیه مربا باید به نکات زیر توجه کرد

1- میوه هایی که برای تهیه مربا انتخاب می شوند، از بهترین نوع و بدون لکه و کم زدگی و کاملاً سالم باشند .

2- شربت مربا باید کاملاً قوام بیاید، قوام آمدن شربت یعنی موقعی که مربا آماده شد هنكمقداری از شربت آن در قاشق می ریزیم سرد که شد باید شربت به سختی و به حالت کش از قاشق ریخته شود .

3- شربت مربایی که از میوه های شیرین تهیه می شود باید بعد از قوام آمدن کمی ترشی زد و این ترشی باید کاملاً در اواخر طبخ به مربا اضافه شود، تا رنگ مربا تیره نشود

4-به طور کلی باید در زمان طبخ مربا، در ظرفكاملا باز باشد تا رنگ مربا تغییر نکند، مگر مربای به که در ظرف باید بسته باشد تا رنگ مربا قرمز شود .

5- اسانسی که برای معطر کردن مربا به کار می بریم، در اواخر طبخ داخل مربا ریخته می شود.

6- اگر مربا بعد از مدتی شکرک زد، علت آن جوشیدن بیش از اندازه لزوم و کمی ترشی مربا است . در این صورت داخل مربا کمی آب جوش می ریزیم و مربا را دو سه جوش می دهیم و بعد کمی آبلیمو به آن می زنیم. (مثلاً در یک کیلو میوه در مربا، آب یک نصفه لیموی تازه کوچک را می ریزیم .

7- در صورتی که مربا بعد از مدتی کپک زد، علت این است که شربت مربا به اندازه کافی غلیظ نشده و شربت مربا کافی نبوده است. در این صورت مقداری شکر به مربا اضافه می کنیم و مربا را چند جوش می دهیم .

8- به طور کلی مرباها را بعد از طبخ بلافاصله در شیشه نمی ریزیم . بهتر است که مربا یک شب در ظرفی که طبخ شده است بماند و در صورتی که شربت مربا بعد از این مدت رقیق شده باشد، دوباره شربت مربا را چند جوش می دهیم تا شربت آن قوام بیاید. مربا بعد از آماده شدن باید در شیشه دربسته در جای خنک نگهداری شود .

9- در بعضی موارد که مقدار شکر مربا دقیقاً ذکر نمی شود، به واسطه نوع میوه است. چون گاهی تلفات میوه یا سبزی بیشتر یا کمتر است .

10- کلیه مرباها باید در ظرف لعابی تهیه شود. مگر مربای به که باید در ظرف مس سفید کرده طبخ گردد.

11- وقتی مربا را در ظرف می ریزیم که به مصرف برسانیم ، بهتر است مقدار فراوان شربت داخل ظرف بریزیم تا مربا روی هم انباشه نشود و شکل خود را بهتر نشان بدهد و بعد از صرف مربا شربت زیادی آن را را دوباره در شیشه بریزیم .


دسته بندی شده در : انواع مربا
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب