هیپاتیا : ریاضی دان و شهید حقیقت

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ سه شنبه, 10 شهریور, 1388 / بدون نظر

در سال 370 متولد شد. پدرش نئون استاد ریاضی دانشگاه اسکندریه بود و ادعا می کرد که می تواند انسان کاملی تربیت کند. هیپاتا که دختر بود نمونه آزمایشگاهی خوبی برای ادعاهای پدر بود. او هنر، ادبیات، علوم و فلسفه را از پدر آموخت و طبق آداب یونانی ها شنا کردن، پاروزدن، اسب سواری و کوهنوردی را نیز آموخت. در آن زمان در فرهنگ رومی ها هنر سخنوری یا علم معانی و بیان مهم ترین پیشه ی اجتماعی بود و به اصرار پدر هیپاتا تحت آموزش سخنوری قرار گرفت و وقتی پدر متوجه شد که دانش ریاضی هیپاتا از او پیشي گرفته است او را برای ادامه تحصیل روانه آتن کرد.
بعد از تحصیلات به مدت 10 سال در اروپا سفر کرد و هرجا می رفت به خاطر زیباییش مورد ستایش قرار می گرفت اما جواب او به خواستگارانش این بود :« من با حقیقت ازدواج کرده ام» او از پدر یاد گرفته بود که در هر چیزی تحقیق و تفحص کند و به ارزش ظاهری آن توجهی نداشته باشد و این نگرش فیلسوفانه را هم به ازدواج و هم به دین داشت .
او پیرو نظريه نو افلاطونیان بود و با فکر و ذهنی روشن دنبال حقیقت می گشت و به همین دلیل هیچ دین و مذهبی را نپذیرفت . بعد از بازگشت به اسکندریه در دانشگاه هندسه و نجوم تدریس کرد اما موضوع مورد علاقه او ریاضیات جدید آن روز یعنی جبر بود. او مسائل جدیدی برای ریاضی ابداع و تدوین کرد. رساله هایی در باب قانون ستاره شناسی دیوفانتوس و تقاطع نحرد ملی آپولدینوس نوشت و در تالیف تفسیری در باب اقلیدس با پدر همکاری کرد. اما بیشتر کتابهای او در آتش سوزی کتابخانه اسکندریه سوخت و چند کتاب او در قرن پانزدهم در کتابخانه واتيکان پیدا شد. دانشجویانش را سروش غيبگر می نامند و به او موز ( نام یکی از نه تن الهه شعر و هنر) می گفتند. او راهی برای تقطیر کردن آب دریا اختراع کرد که هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد. مطالبی برای ساخت وسیله ای به نام اسطرلاب برای پیدا کردن زاویه ستاره ها و جهت یابی ملوان ها در دریا نوشت . علاقه زیادی به نجوم و ستاره شناسی داشت و به همین علت نمودار یا نقشه ای به نام جهان نمای مسطح نما اختراع کرد که ستاره ها و حرکت آنها را روی آسمان نشان دهد .
در سال 412 در اسکندریه مسیحیان نوافلاطونیان دچار اختلاف می شوند و مسیحیان، نوافلاطونیان را مسئول هر بدبختی و بد اقبالی می دانستند تا اینکه سرانجام در سال 415 ملی همین آشوبها در مسیر دانشگاه توسط اوباش خشمگین به قتل رسید.


دسته بندی شده در : زنان مطرح تاريخ
برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب