ویژگی های یک خانه مینی مال

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ سه شنبه, 10 شهریور, 1388 / بدون نظر

مینی‌مالیسم یا کمینه‌گرایی، مکتبي هنری است که اساس آثار و بیان خود را بر پایه سادگی بیان و روش‌های ساده و خالی از پیچیدگی معمول فلسفی یا شبه فلسفی بنیان گذاشته‌است.
مینی‌مالیسم در شکل‌های مختلفی از طراحی و هنر، به ویژه در هنرهای تصویری و موسیقی استفاده می‌شود.
مینی‌مالیست‌ها معتقدند با حذف حضور فریبنده ترکیب‌بندی و استفاده از موارد ساده و اغلب صنعتی که به شکلی هندسی و بسیار ساده شده قرار گرفته باشند، می‌توان به کیفیت نـاب رنگ، فرم، فضا و ماده دست یافت.
آثار هنر مندان مینی‌مالیست گاه کاملا تصادفی پدید می‌آمد و گاه زاده شکل‌های هندسی ساده و مکرر بود. در واقع مینی‌مالیسم نمونه‌ای از ایجاز و سادگی را در خود دارد.
از دیدگاه مینی‌مالسم، اثر هنری بايد واجد چیزهای زیادی برای جلب توجه، مقایسه یا تجزیه و تحلیل تک تک و تفکر و تامل باشد. آنچه جذابیت دارد، خود شیء به صورت یکپارچه و مجموعه ویژگی‌های آن است.
هدف غایی هنرمندان مینی‌مالیست، خلق آثاری برخوردار از حداکثر بی‌واسطگی بود که در آن کل، اهمیتی فزون‌تر از اجزا دارد و ترکیب بندی نسبی تحت‌الشعاع آرایش ساده قرار می‌گیرد. آنان به احساس تعادل کامل رو آوردند و تقارنی بصری ارایه دادند که هرگز از عرصه به دقت حساب شده‌اش تجاوز نمی‌کند.
رابرت موریس «Robert Morris» از چهره های شاخص هنر مینی‌مال، همیشه آرزو داشت تا اشیایی یکپارچه و بدون اجزای جداگانه ساخته و از تقسیم پذیری پرهیز کند. موریس در سال 1961 موفق شد این ایده را به عینیت تبدیل کند، او قطعه‌ای یکپارجه به صورت یک ستون دو متر و چهل سانتی‌متری از تخته سه‌لا به رنگ خاکستری خلق کرد و در سال 1965، 9 تیر “L ” شکل را به نمایش گذاشت که گرچه با هم مشابه بودند، اما وقتی به پهلو، سرو ته، اریب و غیره بر زمین قرار می‌گرفتند، اشکال مختلفی پیدا می‌کردند.

البته شايد فكر كنيد داشتن خانه ميني‌مال سخت است، اما كارشناسان دكور “منزل” معتقدند براي كسب آرامش در خانه نيازي نيست كه همه اصول ميني‌ماليسم را رعايت كنيد، در واقع همان تميز بودن وسايل خانه و جلوگيري از آشفتگي و به هم ريختگي و نيز پرهيز از استفاده از اشيا و وسايل غيرضرور كافي است.
به طور مثال، در آشپزخانه يا اتاق نهارخوري، تنها چند وسيله ضروري از جمله ميز و صندلي ناهار خوري و يك زيرپايي براي بچه‌ها مناسب است. روي ميز آشپزخانه (ميز اپن)، توستر، قهوه ساز و مايكروويو را بگذاريد تا زماني كه به فضاي پيرامون خود نگاه مي‌كنيد احساس شادي و رضايت داشته باشيد. يك خانه ميني‌ماليست سرشار از انرژي، شادي و زيبايي است.

مهمترين ويژگي‌هاي يك خانه ميني‌ماليست:
1ـ كمتر موجب تنش و استرس مي‌شود
آشفتگي و به‌هم‌ريختگي محيط اطراف به نوعي موجب گيجي و حواس‌پرتي مي‌شود. هر چيز در نگاه اول توجه ما را تا حدي به خود جلب مي‌كند. مسلماً دريافت‌هاي بصري ما مي‌تواند ارادي يا غيرارادي باشد، حال، هرچه پيرامون ما عاري از به هم ريختگي باشد استرس بصري ما نيز كمتر مي‌شود و آرامش بصري بيشتري پيدا مي‌كنيم.
2ـ فضاي خانه دلپذير و گيراتر مي‌شود
در مقايسه عكس يك خانه ميني‌ماليست با يك خانه نامرتب، تفاوت به وضوح آشكار است. مبلمان مختصر و زيبا و چند اثر هنري جذاب و چينش دلپذيري از آنها، هر چه بيشتر بر جذابيت و زيبايي خانه مي‌افزايد. شما نيز مي‌توانيد با ميني‌ماليست كردن خانه خود بر فريبندگي و زيبايي آن بيافزاييد.
3- نظافت خانه آسان‌تر مي‌شود
هميشه انبوه وسايل خانه و مبلمان زياد، كار نظافت را دشوار مي‌سازد. مسلماً تميز كردن يك اتاق خالي با اتاقي انباشته از خرت و پرت (وسايل اضافي) قابل قياس نيست. البته منظورم اين نيست كه اتاق شما كاملاً خالي باشد، اما حتي‌المقدور مي‌توان از چيدن وسايل غيرضروري در اتاق اجتناب كرد. نگاه شما به يك خانه ميني‌ماليست براساس ذوق و سليقه شما متفاوت است.

آنچه در اولين نگاه در يك خانه ميني ماليست به چشم مي‌خورد عبارتند از:
ـ مبلمان مختصر و مفيد
وسايل اتاق نشيمن شامل يك كاناپه، صندلي يا كاناپه دو نفره، عسلي، تلويزيون و دو عدد لامپ است، حتي مي‌تواند شامل وسايلي از جلمه كاناپه، صندلي و عسلي باشد. اتاق خواب نيز مي‌تواند شامل يك تخت ساده يا حتي فقط يك تشك، يك ميز آرايش و قفسه كتاب باشد.
ـ سطوح تميز و خلوت
كف اتاق خالي و تميز است و به گونه‌اي نيست كه با انبوهي از خرت و پرت‌ها، كف اتاق ديده نشود. كتاب‌ها، روزنامه‌ها و يا چيزهاي ديگر، كف اتاق پراكنده نيستند.
ـ وسايل ترئيني مختصر و زيبا
مسلماً خانه‌اي خالي از وسايل كمي كسالت بار مي‌شود. بنابراين مي‌توانيد روي ميز عسلي يك گلدان ساده با چند شاخه گل ترجيحاً طبيعي قرار دهيد، شايد هم بخواهيد به جاي گلدان يك قاب عكس خانوادگي روي آن بگذاريد. براي خالي نبودن ديوار نيز مي‌توانيد متناسب با ذوق و قريحه خود، از يك اثر هنري زيبا استفاده كنيد.
ـ توجه به كيفيت بيش از كميت
يك فرد ميني‌ماليست با در نظر گرفتن علايق خود وسايل مختصر و مورد علاقه‌اش را انتخاب مي‌كند. يك ميز ساده و واقعاً زيبا بهتر از مبلمان زياد و گران قيمت است. به عنوان نمونه مي‌‌توان از خانه‌هاي سنتي ژاپني نام برد كه نمونه زيباي يك خانه ميني‌ماليست به شمار مي‌آيد.


برچسب ها در :
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب