ژن درماني (Gene Therapy)

پست شده بوسیله مدیر سایت در تاریخ یکشنبه, 15 شهریور, 1388 / بدون نظر

بسياري از صاحب‌نظران از سده حاضر به‌عنوان سده مهندسي ژنتيك و بيوتكنولوژي مولكولي ياد مي‌كنند. به اعتقاد بسياري از دانشمندان، تولد ژن‌‌درماني در اوايل دهه 1990، يك رخداد بزرگ و انقلابي بود كه چشم‌انداز جديدي را در عرصه پزشكي مولكولي ايجاد كرد، زيرا براي نخستين بار در تاريخ علوم زيستي، كاربرد روش‌ها و فنون بسيار حساس و جديد جهت انتقال ژن‌هاي سالم به درون سلول‌هاي بدن و تصحيح و درمان ژن‌هاي جهش‌يافته و معيوب، پنجره‌اي نو به سوي مبارزه جدي، اساسي و علّي (نه معلولي و در سطح فرآورده‌هاي ژني) با بسياري از بيماري‌ها گشوده است. ژن‌درماني، در واقع انتقال مواد ژنتيكي به درون سلول‌هاي يك موجود براي مقاصد درماني مي‌باشد كه به روش‌هاي متفاوت و متنوع (فيزيكي، شيميايي و زيستي) صورت مي‌گيرد.
كشف بسياري از ژن‌هاي بيماري‌زاي مهم در آينده‌ نزديك، كاربرد روش‌هاي متنوع و بي‌سابقه غربال‌سازي ژنتيكي و پيشگويي‌هاي بسيار دقيق پيرامون تعيين سرنوشت جنين از نظر بيماري‌هاي ژنتيك پيش و پس از تولد، از ديگر قابليت‌هاي مهندسي ژنتيك و ژن‌درماني است. پژوهشگران با انجام تحقيقات گسترده بر بسياري از محدوديت‌هاي موجود در زمينه ژن‌درماني فائق آمده‌اند. همچنين در زمينه هدف‌گيري بسيار اختصاصي سلول و انتقال ژن يا DNAي برهنه به درون آن- به عنوان دارو- پيشرفت‌هاي چشمگيري حاصل شده است.

عليرغم اينكه در حال حاضر ژن‌درماني، روشي پرهزينه بوده و به فنون پيشرفته و تخصصي نياز دارد، اما به‌زودي از اين روش در مورد طيف بسيار وسيعي از بيماري‌ها استفاده خواهد شد. همچنين شواهد فزآينده‌ و اميدبخشي وجود دارد كه استفاده از روش‌هاي پزشكي مولكولي، در آينده‌اي نه چندان دور و در مقايسه با وضع كنوني، صدها بار هزينه‌هاي درماني را نيز كاهش خواهد داد


دسته بندی شده در : دسته متفرقه
برچسب ها در : ,
پست مشابه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط گرین وب